لبنان تاوان ماجراجویی های حزب الله را پرداخت می کند

وضعیت اقتصادی لبنان بحران زده است. همه شواهد گویای این واقعیت است؛ افزایش بدهی عمومی و کاهش درآمد و کسادی بازار املاک و مستغلات و کاهش قدرت خرید مردم که صدای بازرگانان و کارمندان و کارفرمایان را هم در آورده است. البته برخی ارقام مثل آمار بیکاران و چک های برگشتی و شرکت های ورشکسته یا در آستانه تعطیلی منتشر نمی شود.

لبنان به دلیل تحریم های آمریکا علیه حزب الله و متحدانش و مقررات سفت و سخت وزارت خزانه داری آمریکا در خصوص بانک های لبنانی گرفتار تنگنای اقتصادی شده است. بانک های لبنانی به پولشویی متهم شده اند. البته پولشویی را حزب الله و هوادارانش سالیان سال است که به طور حرفه ای دنبال می کنند. لبنان فضای مناسبی برای فعالیت های غیر قانونی حزب الله در کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین به شمار می رود. همزمان با تحریم های آمریکا علیه حامیان مالی حزب الله و شرکت ها و افرادی که با حزب الله همدست هستند فعالیت های غیر قانونی این گروه هم کاهش یافته است.

قاسم محمد تاج الدین تاجر لبنانی متهم به پولشویی و فعالیت های تروریستی که در فرودگاه کازابلانکای مراکش بازداشت شد یکی از مهم ترین حامیان مالی حزب الله در آفریقا به شمار می رود. تاج الدین به آمریکا تحویل داده شد که همین ضربه سختی به هرم مالی قدرتمند حزب الله در آفریقا وارد کرد. اقدام آمریکا حاوی این پیام بود که تحریم های واشنگتن تنها جوهری بر روی کاغذ نخواهد بود. رویکرد کشورهای آمریکای لاتین به ویژه آرژانتین و پاراگوئه و برزیل درباره مساله حزب الله دستخوش تغییر شده است. منطقه مرزی این سه کشور به محل فعالیت غیر قانونی حزب الله تبدیل شده و این گروه از این منطقه به عنوان نقطه آغاز فعالیت های جنایتکارانه اش در آمریکای لاتین استفاده می کند. سهل انگاری درباره فعالیت های حزب الله در این منطقه دیگر غیر قابل چشم پوشی است. همکاری بین سه کشور یاد شده به بازداشت اسعد احمد برکات یکی از مهم ترین حامیان مالی حزب الله انجامید. او در فهرست تروریسم آمریکا قرار دارد. به دنبال پیروزی ژایر بولسانورو در انتخابات ریاست جمهوری برزیل حلقه محاصره و کنترل منطقه مرزی سه کشور تنگ تر می شود. بازگشت تحریم های آمریکا و خروج ترامپ از برجام بودجه مالی سپاه را به شدت تحت تاثیر قرار داده و منجر به کاهش بودجه خارجی این ارگان می شود. بخش قابل توجه بودجه سپاه خرج نبرد سوریه می شود. اعزام و انتقال نیرو و تجهیزات نظامی به سوریه همچنان ادامه دارد. این عوامل پیامدهای ناگواری بر بودجه حزب الله دارد. بودجه ای که از ایران و به ویژه ارگان سپاه تامین می شود. حزب الله در این راستا می کوشد تا به منابع مالی داخلی تکیه کند. حزب الله تصور می کند که وزارت بهداشت به دلایل بشر دوستانه مشمول تحریم های آمریکا نخواهد شد. تلاش های حزب الله برای دراختیار گرفتن وزارت بهداشت در همین قالب قابل فهم است. ضمنا، سود بازار دارو در لبنان حدود 1.7 میلیارد دلار است و تاجران داروی نزدیک به حزب الله یا حتی تولید کنندگان داخلی وابسته به حزب الله سود سرشاری به جیب خواهند زد.

علاوه بر این، بیمارستان های تحت نظر حزب الله هم از بودجه وزارت بهداشت بهره مند می شود. هر چند گفته می شود که اگر شرط و شروط حزب الله برای تشکیل کابینه برآورده نشود حزب الله کوتاه نمی آید اما با این حال این حرف کمی مبالغه آمیز است. دبیر کل حزب الله همواره درباره پیروزی ها و دستاوردهای این گروه سخن می گوید اما واقعیت چیز دیگری است. حزب الله در شرایط بدی قرار دارد که پیامدهای آن به زودی آشکار می شود. تا زمانی که حزب الله سرنوشت کشور را به دست گرفته شرایط اقتصادی و معیشتی لبنان حتی با تشکیل کابینه هم رو به بهبودی نمی رود. و سرانجام لبنان تاوان ماجراجویی های حزب الله را پرداخت می کند.