سيمون اسمر؛ کارگردان و ستاره ساز معروف لبنانی

کاریکاتوریست: علی المندلاوی

-1 - سیمون اسمر در 2 ژانویه 1943 در لبنان زاده شد.

- 2 - او از سال 1955 در رشته مهندسی و ضبط و میکس صدا آغاز به تحصیل نمود و تجربه فراوانی در حوزه مشاوره در عرصه شناسایی صداهای زیبا و استعدادیابی کسب کرد.

- 3 - اسمر در سال 1968 به پژوهش و مطالعه در زمینه تهیه و کارگردانی برنامه های استعدادیابی پرداخت.

- 4 - او در سال 1977 ازدواج کرد و سه پسر به نام های وسیم و کریم و بشیر دارد.

- 5 - سیمون اسمر عزم خود را جزم کرد تا صدای کشوری که فیروز و صباح و ودیع الصافی برایش ترانه خواندند در ترانه های نسل بعدی خاموش نشود.

- 6 - -سیمون بر این باور بود که -لبنان به ناگزیر باید مشعل دار ترانه عربی باشد. نمی توان تا ابد به نسل پیشین خوانندگان تکیه کرد و باید زمینه را برای درخشش ستارگان آواز فردا در جهان عرب فراهم کرد. -سیمون معتقد بود که تلویزیون باید به محلی برای کشف و پرورش استعدادهای هنری به ویژه خوانندگی تبدیل شود. -تلویزیون می تواند به عنوان منبری برای کشف ستارگان و حضور آنان در جشنواره های عربی مثل قرطاج تونس و جرش اردن و مناسبت های دیگر در جهان عرب نقش آفرینی کند.

- 7 - فعالیت سیمون از سرزمین بکر لبنان که سرشار از صداهای دلنشین و زیبا است آغاز شد. -اسمر علاقه چندانی به حضور در برنامه های تلویزیونی نداشت. -برنامه های تلویزیونی حتی پیش از آغاز به فعالیت شبکه های ماهواره ای به منبری برای استعدادیابی در عرصه آواز و خوانندگی تبدیل شدند.

- 8 - برنامه استودیو الفن در سال 1972 پخش شد. این برنامه استعدادیابی با حضور مشترکان در عرصه آواز و شاعری و نوازندگی به راه افتاد.

- 9 – ایده اصلی سیمون اسمر که به مخاطبانشان هم رساند این بود که -استعداد هرگز کافی نیست...استعدادهای درخشان نسل جوان باید در برابر دوربین تلویزیون قرار بگیرند و ظاهری مقبول داشته باشند... تا شخصیت هنری شان در کانون توجه رسانه ای صیقل بخورد.

-10- -در این راستا، باید به فکر ابزاری برای ستاره سازی بود. -چه ایده ای بهتر از اینکه سیمون اسمر مالک موسسه تولید هنری در لبنان شود. -

و بدین ترتیب، پخش برنامه تلویزیونی استودیو الفن در روزهای یکشنبه آغاز شد. -این برنامه به منظور کشف و شناسایی استعدادهای درخشان در عرصه خوانندگی تهیه شده بود.

سیمون که به همه جزئیات برنامه توجه داشت کار تهیه کنندگی و کارگردانی را به عهده گرفت. -آیا او واقعا به هیچ کس به جز خود برای کارگردانی اعتماد نداشت؟ یا اینکه این برنامه با گوشت و پوستش عجین شد! 

-11 - ده ها نفر در این برنامه شرکت کردند و ترانه های خوانندگان معروف را اجرا کردند. -و به همین دلیل هم کمیته داوری متشکل از کارشناسان و صاحبنظران عرصه آواز در این برنامه گرد هم آمدند. - دست آخر، این تلاش های جانفرسا به نتيجه رسید و مشترکانی با صدای زیبا و دلنشین در برابر دوربین و چشمان سیمون اسمر به مخاطبان عرب معرفی شدند. 

-12 - آن برنامه ای که دهه هفتاد آغاز شد به ثمر نشست و با تلاش همه دست اندکاران در استعدادیابی و معرفی صداهای دلنشین و زیبا و با حضور کمیته متشکل از کارشناسان آزمودن صدا در عرصه هنری لبنان تثبیت شد و دامنه آن به بقیه کشورهای عربی هم کشیده شد. 

-13 - حالا سیمون با تجربه چندین ساله در پشت دوربین و تهیه و کارگردانی برنامه های دیگر به چهره مورد اعتماد و مقبول مردم تبدیل شد. -برخی خوانندگان محبوب و معروف لبنانی مثل ماجده الرومی و راغب علامه و وائل کفوری و غیره هم از سکوی استودیو الفن به جهان شهرت راه یافتند. 

-14 - سیمون لقب های فراوانی مثل «ستاره ساز» و «استاد شناسایی صداهای زیبا» و «استاد» دارد.

-15 - سیمون را نمی توان تنها یک کارگردان و تهیه کننده برنامه های تلویزیونی لبنانی معرفی کرد. -کمتر کارگردان و تهیه کننده عرب را می توان سراغ گرفت که برنامه های تلویزیونی را به فضایی برای آزمودن صدا و استعداد یابی تبدیل کرده است. مشترکان با صداهای زیبا اکنون به دلیل برنامه های سیمون اسمر فرصت شناخته شدن و راه یافتن به دنیای خوانندگی و هنرپیشگی یافتند. 

-16 - اما آیا سیمون اسمر زمینه را برای فرزندنش بشیر فراهم نکرده تا پا جای پای پدر گذاشته و به کار کارگردانی و استعدادیابی بپردازد؟ -باید منتظر ماند و دید که آینده چه برنامه ای برای بشیر اسمر دارد.