اکتشافات آثار باستانی و رونق گردشگری فرهنگی در مصر

قاهره – روند اکتشافات جدید آثار باستانی در مصر در سال جاری میلادی شتاب چشمگیری به خود گرفته و منجر به رونق فروش قطعات باستانی بدل در بازارهای سنتی در مرکز شهر قاهره شده است. حالا صاحبان مغازه های عتیقه فروشی برای ساخت قطعه های اشیای بدل از آثار اصل با یکدیگر رقابت می کنند و همین باعث رونق نسبی گردشگری فرهنگی در مرکز قاهره و استقبال گسترده گردشگران خارجی و عرب از این مجسمه ها و تندیس های بدل و صنایع دستی بازار شده است.

محمد حسین سرپرست یکی از بازارهای معروف در مرکز قاهره به المجله گفت «روند کشف آثار باستانی در مناطق گوناگون مصر شتاب بیشتری به خود گرفته است. نکته قابل توجه این بود که عده بسیاری از گردشگران خارجی در مرکز قاهره اکتشافات آثار باستانی را دنبال می کنند و نظر ما را در این باره جویا می شوند. ما هم تصمیم به ساخت قطعات بدل برخی از مجسمه های تازه کشف شده گرفتیم. گردشگری زمستانه امسال نویدگر بهبودی وضع توریسم و بازدیدهای گسترده از بازارهای مرکز قاهره بود. دکان های فروش قطعات باستانی بدل در بیشتر خیابان های قدیمی قاهره از جمله منطقه خان الخلیلی واقع در محله تاریخی ازهر به چشم می خورند. صنعت ساخت قطعات باستانی بدل به یکی از بخش های اصلی صنایع دستی مصر تبدیل شده است. بخش صنایع دستی در چند سال گذشته به دلیل کاهش رشد گردشگری فرهنگی دستخوش رکود شد.» صنعت ساخت قطعات باستانی بدل یکی از مهم ترین بخش های صنایع دستی مصر بوده که در چند سال گذشته با استقبال چندان گسترده ای همراه نبوده است. با این حال اما کارشناسان امور گردشگری می گویند افزایش بازدید گردشگران خارجی از اماکن توریستی قاهره می تواند آغاز بهبود این صنعت در کشور باشد. بنا به گزارش بخش العادیات وابسته به اتحادیه قطب های گردشگری مصر، میزان داد و ستد آثار باستانی بدل قبل از سال 2011 از 10 میلیارد دلار عبور کرد.

دکتر وسیم السیسی پژوهشگر و مصر شناس به المجله گفت «قطعه های باستانی تازه کشف شده توجه برانگیز هستند. گردشگران تمایل به خرید این آثار باستانی دارند که همین باعث ترویج گردشگری فرهنگی می شود. تنها آثار باستانی نیستند که مورد توجه گردشگران است بلکه شیوه زندگی در دوره مصر باستان هم توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.» او در ادامه گفت «وقتی گردشگران در کشورشان خبری درباره آثار باستانی کشف شده مطالعه می کنند تمایل دارند تا از نزدیک از این اماکن بازدید کنند و با تاریخ آن منطقه آشنا شوند. دامنه توجه و اهتمام به تمدن باستان مصر در چندین سال گذشته از کارشناسان و باستان شناسان و پژوهشگران فراتر رفته و به شهروندان عادی سرایت کرده است. مردمی که تا حالا به مصر سفر نکرده اند هم به شناخت تمدن باستان مصر علاقه دارند. مصر باستان یکی از تمدن های مرموز در تاریخ بشر است که بعد از گذشت قرن ها هنوز اسرارشان کشف نشده و همه به دنبال کسب اطلاعاتی درباره نحوه زندگی در دوره فراعنه هستند. این سوال احتمالا برای بسیاری پیش آمده که شکل و شمایل نظام حاکم و پیشرفت علمی و پزشکی و مناسبات بین مردم و حاکمیت در آن دوره چگونه بوده است؟ آیا نظام فراعنه از عدالت و آزادی برخوردار بوده؟ همین سوال ها عامل مهمی برای بسیاری از مردم شده تا از نزدیک اطلاعات بیشتری در مورد تاریخ و پیشینه آثار باستانی مصر کسب کنند.»

وزارت آثار باستانی مصر طرحی در راستای برگزاری کلاس های آموزش صنایع آثار باستانی بدل پیش می برد. علاقمندان می توانند در این دوره های آموزشی اصول علمی ساخت قطعات باستانی بدل را یاد بگیرند. هدف از برگزاری این کلاس های آموزشی، بالابردن کیفیت قطعات باستانی بدل و افزایش مهارت صنعتگران و ایجاد بستر مناسب برای جوانان در راستای اشتغال در این حوزه است. صنعت ساخت قطعات باستانی بدل یکی از مهم ترین حوزه های توانمندی مصر است که به ترویج نوآوری و هنر و تمدن مصری در برهه های تاریخی گوناگون می پردازد. دکتر سمیر الخولی عضو کمیته صنایع خرد در مجلس نمایندگان مصر به المجله گفت «این کلاس های آموزشی برای مشارکت جوانان و زیر نظر وزارت آثار باستانی برگزار می شوند. صنعتگران این حوزه هم می توانند در این دوره ها شرکت کنند چرا که در نهایت، این دوره ها به منظور ارتقای کارکرد و حفظ این صنعت تنظیم شده اند و به شرکت کنندگان مدرک کاری معتبر اعطا می گردد.» مجدی البنودی کارشناس گردشگری به المجله گفت «اکتشافات تازه آثار باستانی منجر به ترویج گردشگری فرهنگی به ویژه در قاهره می شود. صنعت گردشگری در پایتخت در حال رونق گرفتن است.» او در ادامه افزود «اهمیت قطعات باستانی و تندیس های بدل تنها یادگاری نیست بلکه بخشی از خاطرات گردشگر را تشکیل می دهد. به همین دلیل، این صنعت یکی از بخش های اصلی گردشگری فرهنگی را تشکیل می دهد که از موقعیت معتبری در حوزه گردشگری جهانی هم برخوردار است. بنابراین، ما باید در زمینه اکتشافات جدید سرمایه گذاری کنیم تا قدرت نرم مصر موقعیت درخور پیشین خود را بازیابد.»


Subscribe to the discussion