کاراته باز مصری جیانا فاروق: دنیا با کسب برنز به آخر نرسیده... به دنبال کسب مدال طلا در اولمپیک2020 توکیو هستم

 

جیانا فاروق

 

قاهره - عبد الحکیم ابو علم

جیانا فاروق کاراته باز مصری یکی از شناخته شده ترین زنان کاراته باز عرب در جهان به شمار می رود. او در گفتگو با «المجله» گفت دنیا با کسب مدال برنز به آخر نرسیده است.

فاروق در مسابقات کاراته اسپانیا که در نوامبر 2018 برگزار شد نماینده وزن 61 کیلوگرم تیم ملی کاراته بانوان مصر بود و موفق به کسب مدال برنز شد.

او حالا به عنوان ستاره کاراته مصر و جهان عرب شناخته و نام جیانا مرتب در خبرها و محافل ورزشی مطرح می شود.

جیانا فاروق در 10 دسامبر 1994 به دنیا آمد. او به دلیل مهارت های فنی و توانایی های جسمی اش در مدت کوتاهی یکی از کاراته بازهای معروف جهان شد. او کاراته را در باشگاه ورزشی الاهلی مصر آغاز کرد و برای 15 سال در همانجا به تمرین پرداخت. جیانا در سال 2009 در قالب تیم ملی مصر در اولین مسابقات جهانی کاراته شرکت کرد. او در مسابقات جهانی کاراته در سال 2011 و 2014 دو مدال فردی و گروهی کسب نمود و در سال 2016 عنوان قهرمانی جهان زیر 21 سال و مدال نقره بازی های مدیترانه را از آن خود کرد.

متن گفتگو به شرح زیر است:

عده ای می گویند مدال برنز با توجه به کارنامه شما در کسب قهرمانی جهان نوعی پسرفت به شمار می رود.

مسابقات نوجوانان و بزرگسالان با یکدیگر فرق دارند. من در مسابقات جوانان و زیر 21 سال چندین مدال طلا دارم. اما مسابقات بزرگسالان فرق دارد و حضور در چنین مسابقاتی برای من چالش برانگیز است و به همین دلیل فکر می کنم برنز در شرایط کنونی یک دستاورد است. امروزه، مسابقات کاراته قابل مقایسه با گذشته نیست و این ورزش به المپیک راه یافته است.

به شما بانوی آهنین در کاراته می گویند.

نمی دانم چه کسی این لقب را به من داده اما واقعا از این بابت خوشحالم و امیدوارم سزاوار چنین نامی باشم.

حالا و بعد از کسب این همه عنوان قهرمانی و مدال چه هدف دیگری در کاراته دارید؟
من به دنبال کسب طلا در اولمپیک توکیو در 2020 هستم و به همین خاطر خواب ندارم.

می خواهم مردم کشورم را بیشتر با کاراته آشنا کنم. کاراته رشته ای هست که از محبوبیت فراوانی در جهان برخوردار است اما خیلی ها آشنایی زیادی با این ورزش ندارند. بازی های فردی در مقایسه با بازی های گروهی مثل فوتبال مورد بی توجهی قرار دارند.
کاراته چه تاثیری روی زندگی شخصی شما گذاشته است؟
من وقتم را خوب تنظیم کرده ام و همه چیز در زندگی ام از نظم خاصی برخوردار است. در رشته داروسازی تحصیل می کنم و دانشجوی با پشتکاری هستم. سه بار در روز (شش صبح - شش عصر – نه شب) تمرین می کنم. همواره تلاش می کنم تا ورزش به زندگی شخصی و تحصیلم ضربه نزند.

آیا قصد ازدواج ندارید؟

من ورزش را از زندگی شخصی ام جدا کرده ام. در مسابقات و تمرینات ورزشکارم اما در بقیه اوقات مثل بقیه دخترها زندگی می کنم. فعلا وقت ازدواج نرسیده و این تصمیم ربطی به کاراته ندارد.

حالا این سوال را جور دیگری مطرح می کنم: آیا کاراته به عنوان یک ورزش رزمی روی زنانگی شما تاثیر گذار بوده است؟
همانطور که قبلا گفتم.. من ورزش را از زندگی شخصی ام جدا می کنم. حالا کاراته اسمش بازی رزمی هست اما در نهایت مبتنی بر واکنش سریع و هوشمندی است.

چطور آینده کاراته در مصر و کشورهای عربی را ارزیابی می کنید؟

حالا که کاراته به عنوان یکی از بازی های المپیک مطرح شده وقت آن رسیده که این ورزش در مصر مورد توجه مسئولان قرار بگیرد. ما کاراته بازان زن و مرد خوبی در مصر داریم.

کدام لحظات به نظر شما بهترین لحظات در این مسابقات بودند؟
مراسم قدردانی از تیم کاراته بعد از کسب مدال نقره بازی های مدیترانه، پارسال با حضور عبد الفتاح السیسی رییس جمهور مصر و مسئولان باشگاه الاهلی برگزار شد.

حالا جدای از بحث کاراته، غذای مورد علاقه شما چیست؟

دلمه برگ مو.

آیا آشپزی می کنید؟

دستپختم خیلی بده... وقت آشپزی ندارم.

به چه آهنگ هایی بیشتر گوش می دهید؟
خواننده خاصی مورد نظرم نیست. اما عمرو دیاب را دوست دارم.

بازیگر مورد علاقه تان کیست؟

خیلی ها رو دوست دارم. اما کارهای عادل امام، این بازیگر افسانه ای را بیشتر دنبال می کنم.