گفتگوی المجله با رسول بداقی، معلم اخراجی و زندانی سابق سیاسی

 

 

المجله - فيروزه رمضان زاده

اعتراض‌های صنفی معلمان در ایران پس از دو دهه سکوت در سال ۱۳۸۰ آغاز شد و از اسفند ۱۳٨۵ به اوج خود رسید. معلمان شاغل و بازنشسته در این سال ها  بارها برای احقاق حقوق و مطالبات صنفی خود در مقابل مجلس شورای اسلامی و دفتر ریاست جمهوری در تهران و سایر شهرهای ایران تجمع های اعتراضی برگزار کرده اند.

پس از فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، بزرگترین تشکل مستقل معلمان در ایران، اولین دور از اعتراضات صنفی معلمان در سال جاری سه هفته پس از آغاز سال تحصیلی در روزهای ۲۲ و ۲۳ مهرماه ۱۳۹۷ در شهرهای مختلف ایران برگزار شد. دومین دور از این اعتصاب ها بنا به خواست همین شورا بار دیگر در روزهای ۲۲ و ۲۵ آبان ماه جاری ادامه پیدا کرد.

معلمان معترض در تحصن های اعتراضی خود با خودداری از رفتن به کلاس های درس و تحصن  در دفتر مدارس با در دست داشتن پلاکارهادیی خواستار افزایش دستمزد متناسب با تورم و بالاتر از خط فقر، رفع تبعیض، آموزش رایگان و عادلانه، توقف طرح پولی‌سازی مدارس، آزادی معلمان زندانی و احترام به منزلت معلمان شده اند.

رسول بداقی، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران با اشاره به بی‌توجهی وزارت آموزش و پرورش به وضعیت معیشت و مطالبات فرهنگیان بازنشسته به المجله می گوید:«خواست عمده بازنشستگان، اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری است، قانونی که در دوران آقای احمدی نژاد به مجلس رفت بعد از تصویب مجلس به شورای نگهبان رفت و پس از تایید شورای نگهبان تبدیل به قانون شد اما  هرگز اجرا نشد. در واقع خواسته بازنشستگان این است که حقوق آنها با حقوق شاغلین تطبیق داده شود الان حقوق بازنشستگان برابر با آخرین سال خدمت آنها است. حقوق آنها ارتقا داده نمی شود در همان سطح دوران بازنشستگی باقی می ماند. یعنی اگر کسی ۲۰ سال پیش بازنشسته شده باشد به اندازه حقوق آخرین سال بازنشستگی حقوق بازنشستگی دریافت می کند. با توجه به تورم سرسام آور و روزانه کشور، این افراد قادر به زندگی نیستند. ما همکاری داریم که یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان حقوق می گیرد یک جا می دهد به اجاره خانه.

بازنشستگان در وضعیت بسیار اسفباری زندگی می کنند حقوقشان بسیار پایین است حکومت قوانینی که خودش تصویب کرده قبول ندارد. این را باید از مسوولین پرسید چرا قانونی که خودتان تصویب کرده اید قبول ندارید؟ قانون مدیریت خدمات کشوری را خودشان تصویب کرده اند ولی اجرا نمی کنند. بازنشستگان خواهان تطبیق حقوق بازنشستگی با حقوق شاغلین هستند.»

رسول بداقی

عضو موسس کانون صنفی معلمان اسلام شهر ادامه می دهد:«معلمان بازنشسته و شاغل، حقوق بسیار متفاوتی دارند آنها خواستار ارتقای حقوق شان هستند، با توجه به تورم و حقوق عموم شاغلین، این درحالی است که حقوق شاغلین آموزش و پرورش در مقایسه با سایر وزارتخانه ها بسیار کمتراست. ممکن است در فیش حقوقی برابر باشند اما در پاداش ها، اضافه کاری ها و تشویقی ها بسیار متفاوت دریافت می کنند این تفاوت گاه به ۴ برابر می رسد یعنی حقوق یک معلم شاغل ممکن است یک میلیون و ۵۰۰ هزارتومان باشد و حقوق یک کارمند شاغل با همان شرایط سنواتی و مدرک تحصیلی سه برابر است مثل شرکت نفت یا مخابرات.»

درحال حاضر ۸۵۰ هزار معلم بازنشسته از وزارت آموزش و پرورش حقوق دریافت می‌کنند. طبق اعلام صندوق بازنشستگی کشور، دریافتی اغلب این معلمان بسیار پایین و بر اساس قانون خدمات کشوری نیست.

رسول بداقی، ایجاد تمهیدات فوری برای رفع تبعیض های ناروا و فاصله ناعادلانه حقوق بازنشستگان آموزش و پرورش نسبت به همکاران شاغل خود و شاغلان و بازنشستگان سایر نهادها و سازمان های دولتی، رفع تبعیض و همطرازی عادلانه حقوق براساس ضوابط شغلی بازنشستگان فرهنگی قدیم و جدید را از مهمترین خواسته های بازنشستگان فرهنگی در ایران می داند.

به گفته وی؛ همچنین تجمیع بیمه های نیروهای فرهنگی شاغل و بازنشسته در قالب بیمه واحد، کارآمد و فراگیر که پاسخگوی نیازهای آنها در شرایط صنفی مختلف باشد، اختصاص اولویت، استخدام و جایگزینی یکی از فرزندان تحصیل کرده و واجد شرایط بازنشستگان فرهنگی در آموزش و پرورش یا معرفی به نهادهای دیگر جهت استخدام، اعمال طرح رتبه بندی حرفه ای برای معلمان و بازنشستگان، اختصاص کلینیک های تخصصی کاربردی فعال بازنشستگان و تشکیل پرونده سلامت برای آنها و پرداخت فوری تمام معوقات بازنشستگان به ویژه معوقات مربوط به پاداش پایان خدمت آنها از دیگر مطالبات صنفی بازنشستگان فرهنگی در ایران به شمار می روند.

رسول بداقی که در سال ۱۳۸۸ پس از ۲۲ سال تدریس در دبیرستان های اسلام شهر از آموزش و پرورش اخراج و به تحمل ۷ سال حبس محکوم و زندانی شد اضافه می کند:«هر کدام از این بندها یک اجحاف بزرگ در حق بازنشستگان است. یک بازنشسته بالای ۶۰ سال نیاز به توجه دارد، آنها دارو می خواهند، توان جابجایی و قدرت بدنی آنها کاهش پیدا کرده نیاز به توجه و پشتیبانی دارند برعکس در حق آنها اجحاف می شود.

در کنار تجمعات گسترده معلمان شاغل و بازنشسته معلمان حق‌التدریسی نیز به همراه آموزش‌دهند‌ه‌های نهضت سوادآموزی طی این سال ها چندین بار مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران تجمع کرده اند و خواستار استخدام و روشن شدن وضعیت شغلی شان شده اند. با وجود این تجمع های اعتراضی دولت نسبت به استخدام  معلمان حق التدریسی بی توجه است و تغییری در وضعیت آنها صورت نگرفته است.

رسول بداقی رسیدگی به وضعیت معلمان حق التدریس را یکی دیگر از خواسته های مهم معلمان می داند و می افزاید:«آنها استثمار می شوند، در بین آنها کسانی هستند که ماهانه با ۵۰۰- ۴۰۰ هزار تومان زندگی می کنند. به علت شرایط بیکاری بسیار گسترده موجود، مجبورند با مدرک لیسانس، فوق لیسانس و حتی دکترا با این مبالغ به صورت قراردادی، استخدام، موقت، پیمانی و به شکل های مختلف در آموزش و پرورش کاری پیدا کنند.»

به گفته این فعال صنفی؛ یک سری شرکت ها ایجاد شده اند که واسطه هستند بین افراد جویای کار و دولت.آنها بخش بزرگی از درآمد آنها را می بلعند صرفا به خاطر این که رابطه با دولت دارند وابستگی به حکومت دارند امتیازاتی به اسم شرکت انتخاباتی می گیرند، بعد می آیند قراردادی به مدت یک سال با آن افراد به ظاهر شاغل می بندند، آنها را به سرکار می برند، بعد در قبال این کار بخشی از حقوق آنها را برمی دارند.

عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان توضیح می دهد:«معلمان حق التدریس  فقط ۷ ماه در سال از بیمه و حقوق ۴۰۰- ۵۰۰ هزارتومانی برخوردار می شوند. اگر زمانی به استخدام دولت درآیند فقط در روزهایی که کار کرده اند برای آنها سنوات محاسبه می شود، بنابراین معلمی که ۲۰ سال خدمت کرده وقتی استخدام می شود ۱۳ سال جزو سنوات او به حساب می آید. آنها حق التدریس هستند و ساعت هایی که سرکار هستند پول می گیرند و یک سوم شاغلین معلم حقوق دریافت می کنند.»

این معلم اخراج شده از آموزش و پرورش در مورد تاثیر تحریم های اقتصادی غرب و تورم بر زندگی معلمان در ایران می گوید:«تحریم ها زندگی مردم را فلج کرده، مردم هیچ امیدی به یک زندگی عادی ندارند، معلمان هم مثل بقیه اقشار جامعه کمرشان از فشارهای اقتصادی خم شده باید از بسیاری از نیازهای خود صرف نظر کنند و به همان حداقل های زندگی مثل نان و پنیر و سبزی و پوشاک های کهنه  خود بسازند. برای معلمان و حقوق بگیر ها این شرایط سخت تر است حقوق آنها در همان سطح سال های گذشته مانده اما تورم سه برابر شده، مواد غذایی می روید بخرید قیمت ها سه برابر است اما حقوق همان حقوق پارسال است، این دیگر زندگی چندبرابر زیر خط فقر است. چگونه می شود زندگی کرد با خون جگر، مردم شایسته این همه خشونت، بی مهری، فقر و فلاکت نیستند، واقعا تاسف برانگیز است. حاکمان فقط خودشان را می بینند، از مردم می خواهند که مثل مردم یمن زندگی کنند، چرا خودتان مثل مردم یمن زندگی نمی کنید، چرا خودتان از تمام نعمات زندگی برخوردارید و از مردم می خواهید که در فقر و فلاکت و بدبختی زندگی کنند؟ این سفارش کدام دین و کتاب آسمانی است؟»

در پی  اعتراض‌های اخیر شماری از فعالان حقوق صنفی معلمان بازداشت و به اتهام‌های امنیتی زندانی شده اند. اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی و محمد حبیبی، روح الله مردانی، عبدالرضا قنبری از جمله معلمانی هستند که همچنان در زندان به سر می‌برند.