آلیستر برت به «المجله»: انگلیس از حق سعودی برای دفاع از خود حمایت می کند

 

یاسمین الجریسی و آلیستر برت

المجله - یاسمین الجریسی

آلیستر برت در 13 ژوئن 2017 به عنوان معاون امور خاورمیانه و کامنولث و توسعه بین الملل وزارت خارجه انگلیس منصوب شد. در سال 2001، برت برای نخستین بار به عنوان نماینده حزب محافظه کار در شمال شرق بدفوردشایر به پارلمان راه یافت.

آلیستر از مه 2015 تا جولای 2016 متصدی معاونت امور اجتماعی وزارت بهداشت بود.

برت در گفتگو با المجله درباره حمایت کشورش از حق قانونی سعودی برای پاسخ به تهدید خطرناک شورشیان حوثی –گروه مورد حمایت ایران- سخن گفت. او به نگرانی در خصوص برخی گزارش ها درباره بی توجهی ایران به ممنوعیت ارسال اسلحه برای حوثی ها اشاره کرد. حوثی ها یک سویه نگری رسانه ای درباره جنگ را در پیش گرفته اند. او در ادامه خاطر نشان کرد «دولت بریتانیا از هیچ تلاشی برای ابراز واقعیت برای مردم انگلیس فروگذار نمی کند.» برت به موضوع فرصت های جدید همکاری بین سعودی و انگلیس با توجه به تحولات مثبت در جریان در هر دو کشور پرداخت.

متن کامل این گفتگو به شرح زیر است..

شما حمایت خود را از ائتلاف به رهبری سعودی و دولت یمن علیه شورشیان حوثی مورد حمایت ایران اعلام کردید و جانب سعودی و متحدانش را در این نبرد گرفتید. انگلیس چه منفعتی در این مورد دارد؟

انگلیس به یک نظام بین المللی ضابطه مند باور دارد که همه کشورها باید آن را رعایت کنند. انگلیس معتقد است که نبرد یمن در واکنش به کودتا علیه دولت قانونی به راه افتاده است. عده فراوانی هم به رویدادهای جاری در یمن که در سال 2011 آغاز شد آگاه هستند. وقتی پرزیدنت علی عبد الله صالح از سمت ریاست جمهوری کناره گیری کرد بستری برای مردم در راستای آغاز گفتگوی ملی و تعیین سرنوشت دولت آینده فراهم شد. اما این فرصت به دلیل شورش حوثی ها و سرنگونی دولت عبد ربه منصور هادی از دست رفت. صالح بر اثر فشار حوثی ها مجبور به جستجوی پناهگاهی برای فرار شد. دولت در آن زمان از همه درخواست یاری و کمک کرد و سازمان ملل حمایت خود را از دولت قانونی اعلام نمود. بعد هم، ائتلاف بین المللی برای بازگرداندن دولت قانونی یمن وارد عمل شد. به نظر دولت انگلیس، این همان الگوی سیستم قانونمند است. چنانچه دولت قانونی یمن از حمایت لازم برخوردار نشود همه ما در شرایط دشواری قرار خواهیم گرفت. بنابراین، دخالت نظامی ائتلاف حامی دولت قانونی یمن از دیدگاه دولت انگلیس اقدام به جایی بود. ما معتقدیم که منافع ملی انگلیس ایجاب می کند که این نظام قانونمند را تقویت کنیم. نکته دیگر این است که سعودی، چندی پیش مورد حمله قرار گرفت. حوثی ها از مدت ها پیش به خاک سعودی حمله می کنند. سعودی حق دارد که در برابر این حملات فزاینده از خاک و سرزمین خود دفاع کند و انگلیس هم از سعودی حمایت می کند.

رویکرد انگلیس برای ایجاد یک راهکار سیاسی در یمن و پایان دادن به جنگ در این کشور چیست؟

باید این جنگ هر چه زودتر تمام شود. مردم یمن به دلیل این نبرد با وضعیت معیشتی وحشتناکی روبرو هستند و معیشت عده بسیاری از مردم از طریق کمک های بشردوستانه تامین می شود. بنابراین، این به نفع همه است که این جنگ هر چه زودتر تمام شود و این کار بهتر است از طریق فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن مارتین گریفیتس انجام شود. دولت انگلیس از گریفیتس حمایت می کند. حمایت مالی دولت انگلیس به دفتر گریفیتس بالغ بر 1.68 میلیون پوند است. ما خواهان به نتیجه رسیدن گفتگوهای صلح هستیم و از تلاش های دیپلماتیک سازمان ملل حمایت می کنیم. ما حامی تلاش های گریفیتس در منطقه برای پیشبرد مذاکرات هستیم. میزان حمایت مالی و بشردوستانه انگلیس در راستای بهبودی وضعیت جنگ زدگان حدود 570 میلیون پوند است. امیدوارم شرایط مناطق تحت کنترل حوثی ها بهبود پیدا کند و کمک های بشر دوستانه به دست نیازمندان برسد. دولت انگلیس در راستای فرصت آفرینی برای توسعه یمن در آینده بعد از پایان جنگ تلاش می کند و هر کاری که بتواند برای دست یابی به هدف مورد نظر انجام می دهد.

دولت انگلیس چه اقداماتی در راستای حمایت بیشتر از ائتلاف نظامی به رهبری سعودی در یمن در نظر دارد؟

تصور می کنم که پاسخ به این سوال که چه کاری بیشتر از آنچه انجام گرفته از دست انگلیس برمی آید دشوار است. ما باید به تلاش خود برای حمایت از دیگر کشورها برای نقش آفرینی در عرصه بین المللی ادامه دهیم. برخی کشورها و گروه ها روابط مستقیم با حوثی ها دارند که انگلیس با آنها مناسباتی ندارد. اما فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن با بهره برداری از روابط و مناسبات ویژه ای که با کشورها و گروه ها دارد می تواند هماهنگی های بیشتری انجام دهد و دولت انگلیس از وی حمایت می کند. مساله مهم این است که باید با حفظ روابط ویژه با ائتلاف بین المللی از پایبندی آنها به قوانین انسانی بین المللی در عملیات نظامی و تداوم فعالیت ها برای تقویت روند صلح اطمینان حاصل کرد.

دولت انگلیس روند ثمربخش فرآیند سیاسی در یمن را چگونه ارزیابی می کند؟

دست آخر، تصمیم گیری در این باره باید توسط مردم یمن انجام شود. بی تردید، احیا کردن و فعال سازی مذاکرات صلح به نفع همه است، اما در ابتدا باید خطر آغاز درگیری تازه برطرف شود و همه باید بتوانند در نشست ها شرکت کنند و خودشان درباره آینده خود تصمیم گیری کنند. گفتگوها باید فراگیر باشد و حتی آنهایی که پیشتر در بدنه حاکمیت نبودند در حکومت شرکت کنند. حکومت پیشتر در دست گروه کوچکی بوده و با زور بر مردم حکومت می کردند. این روند باید تغییر کند. دولت ها با این الگوی حکومت اداره می شوند و جوانان دختر و پسر باید در ساختن آینده کشورشان سهیم باشد و در مذاکرات ملی شرکت کنند و این مقررات در همه مناطق یمن رعایت شود. ما از تاریخ و پیشینه یمن آگاه هستیم. یمن جنوبی به دنبال تشکیل سیستم خودمختاری در منطقه خود هستند اما سیستم حکومتی جدید و نوع راهکار سیاسی در یمن باید توسط مردم یمن تعیین شود. پس باید این روند هر چه زودتر اجرایی گردد.

شما پیشتر گفتید که یک نوع یکجانبه نگری در این نبرد وجود دارد. ممکن است کمی بیشتر در این باره توضیح دهید؟ آیا تصور می کنید مردم انگلیس در جریان همه جوانب این نبرد نیستند؟

منظورم این بود افرادی هستند که با دسترسی به رسانه ها در حال خدشه دار کردن اعتبار و وجهه این ائتلاف هستند. آنها همه تلاش خود را بکار می گیرند تا مسئولیت رویدادها را به گردن یکی از طرف های درگیر بیندازند. این گروه از بیان حقائق و رویدادهایی که منجر به دخالت نظامی ائتلاف شد خودداری می کنند و یا اینکه این ائتلاف را به عنوان یک نیروی نظامی که بر خلاف منافع قانونی مردم یمن فعالیت می کنند جا می زنند. ما نهایت تلاش خود را بکار گرفتیم تا حقایق درباره نبرد یمن را به گوش مردم انگلیس برسانیم و به این رویکرد ادامه می دهیم. اما در مورد کسانی که تمایلی به درک حقایق ندارند وضعیت واقعا دشوار است. حالا هم مردم می توانند از طریق شبکه های داخلی در جریان همه اخبار قرار بگیرند و این نیز وضعیت را پیچیده می کند. می دانیم که حوثی ها با دقت و حساسیت ویژه ای از شبکه های اجتماعی برای بیان دیدگاه خود بهره می گیرند. بنابراین، شفافیت در اقدامات ائتلاف مساله مهمی به نظر می رسد. ائتلاف باید با استفاده از ابزارهای معین مردم را در جریان جزئیات عملیات نظامی قرار دهد، چه اینکه عده ای از شهروندان غیر نظامی ممکن است مورد هدف حمله های نظامی ائتلاف قرار بگیرند. این موضوع می تواند در کاهش فشارها سهیم باشد. خبررسانی می تواند ابزار مهمی برای بیان شیوه عملیات نظامی و برخورد ائتلاف با رویدادها باشد. بنابراین، ما اهداف روشنی داریم. اما مهم ترین پیامی که باید در راستای تحقق آن کوشید همان پایان دادن به این نبرد است. هدف نهایی این است که به مرحله ای برسیم که دیگر خبری از قربانیان و حمله های هوایی نباشد.

آیا به نظر شما گرایش برابرنگر بین اقدامات ائتلافی که برای حمایت از دولت مشروع یمن تشکیل شده و اقدامات گروه های شبه نظامی تندرو ومتحد حزب الله و ایران وجود دارد؟

بله. فکر می کنم چنین چیزی درست است. این برابری در یمن وجود ندارد و دیدگاه انگلیس در این باره روشن است. در واقع، تلاش های قانونی تحت نظارت سازمان ملل و گروه های بین المللی برای بازپس گیری دولت قانونی آغاز شده است. حالا، طرف هایی که این جنگ را به راه انداخته اند با کودتا و شورش تلاش می کنند چوب لای چرخ اقدامات بین المللی بگذارند. بهترین کاری که شورشیان می توانند انجام دهند این است که از اقدامات خود دست کشیده و تلاش کنند تا شورشیان و حامیانشان را به حضور در گفتگوهای صلح تشویق کنند. این گفتگوها با حضور موثر ائتلاف انجام خواهد گرفت و با یک تصمیم سیاسی مورد حمایت سازمان ملل معلوم می  شود جنگ کی پایان می گیرد. دولت انگلیس از این رویکرد حمایت می کند و تلاش های جانفرسایی برای حمایت غیرنظامیانی که در این جنگ دچار آسیب های جدی شده اند بکار می گیرد. مردم یمن نیازمند آغازی دوباره و منصفانه هستند، در غیر اینصورت خطر حمله های بی سابقه به خاک سعودی و کشورهای همسایه از خاک یمن برطرف نخواهد شد. سعودی حق دارد تا در برابر این حمله ها از خود دفاع کرده و از کشورها و طرف های متحد برای پایان جنگ کمک بگیرد. جنگی که بستر مناسبی برای هدف گرفتن مردم بیگناه در سعودی فراهم کرده است.

شما در سفر ماه جولای به سعودی با مقام های این کشور و نیز دبیر کل شورای همکاری خلیج و وزیر امور خارجه یمن ملاقات کردید. این سفر را چطور ارزیابی می کنید؟

سفر به سعودی فرصتی برای دیدار با همتایانم ایجاد می کند. بنده در سفر اخیر با عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی و همچنین خالد الیمانی وزیر امور خارجه یمن دیدار کردم.

سفرم به سعودی را در کل خوب ارزیابی می کنم. بنده با شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی هم در جریان سفرش به انگلیس در ماه مارس ملاقات کردم. این دیدار بسیار مهم و سازنده بود که در آن شاهزاده محمد بن سلمان از چشم انداز 2030 سعودی و پروژه هایی که در راستای رسیدن به اهداف سند اجرا می شوند صحبت کرد. بنابراین، در این سفر، فرصتی مهیا شد تا نه تنها درباره مسائل سیاسی گپ بزنیم بلکه از نزدیک شاهد تحولات صورت گرفته در این کشور بودم. روابط انگلیس و سعودی محکم است و این دید و بازدیدها منجر به گسترش هر چه بیشتر روابط دو جانبه می شود.

سعودی در راستای اجرای سند چشم انداز 2030 ولیعهد شاهزاده محمد بن سلمان دستخوش تحولات گسترده ای است. این سند را چطور ارزیابی می کنید و آیا سند چشم انداز با توجه به تحولات تاریخی جاری در این کشور فرصتی برای تقویت و گسترش روابط بین انگلیس و سعودی ایجاد می کند؟

دو کشور پیشینه طولانی روابط خوب و دوستانه دارند. انگلیس و سعودی دستخوش تحولات مهمی هستند. حالا روند این تحولات در این روزها پرشتاب تر شده است. البته اینکه بگوییم این تحولات کی به نتیجه می رسند کمی دشوار به نظر می رسد. شما وقتی تحولات تاریخی گذشته را در نظر بگیرید می بینید که این تحولات چندین ماه یا سال های سال طول کشیده و یک شبه ایجاد نشده است. تحولات در بخش فناوری یا بخش های دیگر هم همین طور است. مردم به سرعت تغییر نمی کنند. ایجاد تحول در برخی کشورها دشوارتر است. برخی در جامعه تحول خواه هستند. جوانان که می بینند دنیای پیرامونشان در حال تغییر و تحول است می خواهند بخشی از دنیای آینده محور و نه گذشته گرا باشند. در مقابل، نسل قدیم تحول طلب نیست. تقابل و برخورد بین این دو نسل اجتناب ناپذیر است. این مساله در همه جوامع اتفاق می افتد. گویا شاهزاده سعودی در جریان تحولات در جریان در جهان قرار دارد و به دنبال مشارکت سعودی در عرصه تحولات بین المللی است. سعودی به این نکته پی برده که همه منابع مالی اش به تدریج دستخوش تغییر خواهد شد. منابع نفتی سعودی منابع پایدار و ماندگاری نیستند و باید از این منابع مالی در مسیر تغییر و تحول استفاده کرد. ما از این رویکرد حمایت می کنیم و فناوری های پیشرفته فراوانی در راستای دست یابی به این تغییر و تحول ملی در اختیار داریم.

انگلیس و روابط کشور با اروپا دستخوش تغییر و تحول است. اما ما از هیچ تلاشی برای اینکه یک ابرقدرت جهانی باشیم فروگذار نمی کنیم. از این رو، روابط دراز مدت با کشورهای دیگر به ویژه کشورهای خلیج حائز اهمیت است و سند چشم انداز 2030 بر این موضوع تاکید می کند. کشورهای خلیجی دیگری هم دستخوش تغییر و تحول هستند و ما از این تحولات حمایت می کنیم. تصور می کنم وقت آن فرارسیده تا همکاری میان گروه های گوناگون جامعه افزایش یابد.

شما در جریان سفر به تهران با عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و شماری از مقام های ایرانی دیدار و درباره برنامه موشک های بالستیک و فعالیت های بی ثبات کننده ایران در خاورمیانه گفتگو کردید. آیا دولت انگلیس از اهرم فشار بر ایران در راستای توقف دخالت در یمن و حمایت تسلیحاتی از شبه نظامیان حوثی استفاده کرده است؟

گزارش های منتشر شده درباره حمایت تسلیحاتی ایران از حوثی ها باعث تاسف شدید است. این اقدام بر خلاف قطعنامه سازمان ملل درباره ممنوعیت ارسال اسلحه به یمن تلقی می شود. از این رو، این ادعاها و گزارش ها مایه نگرانی شدید است. ایران نمی تواند این جنگ را برای مدت طولانی تری ادامه دهد. دولت انگلیس بر این باور است که منفعت ایران ایجاب می کند تا از هیچ تلاشی برای پایان دادن به جنگ فروگذار نکند. ما به ایرانی ها هم این مساله را به روشنی تذکر داده ایم و معتقدیم همه کشورهایی که با طرف های درگیر در ارتباط هستند باید تلاش کنند همه گروه ها را به پذیرش یک راهکار سیاسی متقاعد سازند و همه باید در این میان نقش آفرینی کنند. اگر جنگ یمن پایان نگیرد درگیری های فزاینده در منطقه تهدید آفرین خواهد شد و این مساله به نفع هیچ گروه یا کشوری نیست.