کاهش صادرات نفت ایران

گویا حکومت ایران در پی انتشار خبر کناره گیری نیکی هیلی از سمت خود به عنوان نماینده آمریکا در سازمان ملل در پایان سال جاری ذوق زده شده است. نمایندگی ایران در سازمان ملل از کنار رفتن نیکی هیلی استقبال کرد. نیکی هیلی همواره اتهاماتی علیه ایران در سازمان ملل مطرح می کرد.

او در یک نشست خبری تصاویری از اجزای باقی مانده موشک هایی را به نمایش گذاشت و گفت که این موشک ها را ایران در اختیار شورشیان حوثی در یمن قرار داده است. حالا فارغ از گمانه زنی ها درباره جانشینی نیکی هیلی اما بی گمان، گفتمان حاد و هجومی علیه ایران و دستکم تحریم های اقتصادی به عنوان سیاست ثابت دولت ترامپ به حال خود باقی می ماند. دولت آمریکا از دادگاه لاهه خواست دعوی حقوقی ایران برای بازگرداندن 1.75 میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده این کشور را رد کند.

دیوان عالی آمریکا در سال 2016 اعلام کرد این دارایی ها باید به خانواده های قربانیان آمریکایی که در بمبگذاری حزب الله در مقر تفگنداران آمریکایی در  بیروت در سال 1983 کشته شده اند پرداخت شود. در این دادگاه، اسنادی درباره حمایت مالی ایران از حزب الله ارائه گردید. شکایت ایران برای بازپس گیری اموال بلوکه شده با استناد به پیمان مودت ایران و آمریکا در سال 1955 تنظیم شده است. مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد شکایت ایران در خصوص استرداد اموال بلوکه شده با سوءنیت قبلی انجام شده است.

او افزود «ما مدیون همه بازماندگان و قهرمانانی هستیم که قربانی فعالیت های تروریستی ایران شدند. به همین دلیل هم به تلاش برای مقابله با ادعاهای غیر اخلاقی حکومت ایران در دادگاه لاهه ادامه داده و ثابت می کنیم که دعوای ایران غیر قابل پذیرش است.» کما اینکه آمریکا هم از پیمان مودت خارج شد. در همین حال، صادرات نفت ایران در هفته نخست اکتبر از 2.5 میلیون بشکه به 1.1 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد. ایران قبل از خروج آمریکا از برجام در ماه آوریل حدود 2.5 میلیون بشکه در روز نفت صادر می کرد. هر چند شواهد فراوانی نشان می دهد که تحریم های آمریکا علیه ایران به نحو مطلوب پیش می رود اما نیویورک تایمز در گزارشی به این موضوع اشاره کرده که اقدامات دولت آمریکا درباره ایران می تواند به ائتلاف بین آمریکا و اروپا ضربه بزند. این گزارش به نقل از وولکر پرتهس مدیر موسسه امور بین المللی و امنیت در برلین افزود «خروج آمریکا از برجام منجر به افزایش شکاف بین آمریکا و متحدان اروپایی اش شده است و تا زمانی که ترامپ روی کار است این شکاف به همین حال باقی می ماند.» نیویورک تایمز یادآور شد «مقام های اروپایی از تهران خواستند تا سیاست صبر پیشه کرده و از برجام خارج نشود تا شاید با عدم پیروزی ترامپ در انتخابات 2020 دولت آینده آمریکا مجددا به برجام ملحق شود.»


Subscribe to the discussion