گفتگو با یکی از اعضای "فرشگرد"؛ شبکه ای برای براندازی نظام جمهوری اسلامی

آرم شبکه فرشگرد

 

واشنگتن - فیروزه رمضان زاده

دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ یک تشکل سیاسی ایرانی به نام "فرشگرد" متشکل از ۴۰ نیروی سیاسی جوان ساکن خارج ایران با هدف سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران اعلام موجودیت کرد.

این تشکل در بخشی از بیانیه اعلام موجودیت خود، جمهوری اسلامی را «اصلاح ناپذیر» معرفی کرده و از تشکیل یک نظام سکولار لیبرال در ایران حمایت کرده است. «ما جمهوری اسلامی را اصلاح‌ناپذیر و استمرار آن را خطری بزرگ برای کیان میهن می‌دانیم و بر این مبنا معتقدیم که سرنگونی جمهوری اسلامی، گام نخست برای نجات ایران است.»

اعضای این تشکل، همچنین سیاست خارجی «غرب‌ستیز، آمریکاستیز و اسرائیل‌ستیز» را در تضاد با «منافع ملی ایران» دانستند و تاکید کردند که ایران باید با "همه کشورهای منطقه و جهان" رابطه و "همزیستی مسالمت‌آمیز و همکاری اقتصادی-سیاسی" داشته باشد.

برای آشنایی بیشتر در مورد شکل گیری و اهداف این تشکل سیاسی، المجله با دکتر شروان فشندی؛ یکی از اعضای “فرشگرد” گفتگو کرده است.

دکتر فشندی، فارغ التحصیل طی سال های ۲۰۰۳، ۲۰۰۵، و ۲۰۱۲ مدارک کارشناسی، ارشد، و دکترای خود را در رشته مهندسی از دانشگاههای شریف (صنعتی آریامهر) تهران، مک مستر و واترلوی کانادا دریافت کرد. شروان فشندی همچنین همچنین در سال ۱۹۹۹ به عنوان عضو تیم ملی المپیاد فیزیک، مدال طلای جهانی را در مسابقات ایتالیا برای ایران کسب کرد.

این کارشناس اقتصاد و مشاور بانکداری، ساختار “فرشگرد “ را نه یک “حزب” سیاسی بلکه یک “شبکه” برای” براندازی جمهوری اسلامی” تعریف می کند و می گوید:

به باور موسسان شبکه فرشگرد، ساختار فرشگرد در میان سایر گروه های اپوزیسیون ساختاری بسیار نوین و کم نظیر دارد. در طی ۴۰ سال گذشته ایرانیان بسیاری در خارج از کشور و در تبعید از وقت، مال و جان خود مایه گذاشته اند. نسل های قبل از ما، گروه های مختلف چپ، راست، مشروطه خواه، جمهوری خواه، همه فداکاری کردند، حتی در مواردی ترور شدند؛ ولی اکثر گروه هایی که این افراد بنیاد گذاشته اند یا رسماً حزب بوده و یا ساختار شبه حزبی داشته اند که برگرفته از احزاب سیاسی فعال سابق در ایران هستند. بعد از مطالعه تاریخچه مبارزات اپوزیسیون در تبعید به این نتیجه رسیدیم که به دلیل نبود دموکراسی، فعلاً قادر به شرکت در انتخابات آزاد در ایران نیستیم. اگر قرار بود در انتخابات شرکت کنیم یک اساسنامه حزبی می نوشتیم و ساختاری حزبی تشکیل می دادیم. بنابراین این ساختار حزبی در شرایط تبعید جوابگو نخواهد بود. به همین دلیل هرگز “فرشگرد” را به عنوان یک حزب معرفی نکرده ایم. فرشگرد یک شبکه و نت ورک برای براندازی جمهوری اسلامی است.

وی تفاوت شبکه با حزب را در این نکته عنوان می کند که «شبکه دارای یک اصول کلی است اما به این معنا نیست که یک ساختار هرمی از بالا شامل هیات دبیره، معاون و دبیر حزب داشته باشد. “فرشگرد” یک شبکه گسترده است و به ۴۰ نفر امضاکننده آن هم محدود نمی شود بلکه در سرتاسر جهان از داخل و خارج ایران ایرانیانی که در راستای آرمان ها و اصولی که اعلام کرده ایم مایل به همکاری با ما باشند به صورت مستقل می توانند شبکه های محلی خود را تشکیل دهند و با ما دادوستد فکری و ارگانیک داشته باشند، برای مثال اگر شعاری علیه جمهوری اسلامی داشته باشند می توانیم در شبکه های اجتماعی و مصاحبه های خود این شعار را برجسته تر کنیم.»

اعضای" فرشگرد" بر نقش" کلیدی و محوری" رضا پهلوی، فرزند ارشد محمدرضا شاه، آخرین پادشاه ایران در " اتصال همه بخش های جامعه ایران" تاکید کرده است.

عضو شبکه " فرشگرد" با تاکید براین که "شاهزاده رضا پهلوی هیچ مقام اجرایی در فرشگرد ندارد" توضیح می دهد:«ما برای همفکری سعی کردیم با چهره های مطرح اپوزیسیون ارتباط برقرار کنیم. چند تن از اعضای شبکه "فرشگرد" با شاهزاده رضا پهلوی جلساتی داشتند و از رهنمودها و نظرات ایشان استفاده کردیم. البته حمایت شاهزاده رضا پهلوی معنوی و حمایت از اصول درست "فرشگرد" است؛ این به این معنا نیست که هر اقدام انجام شده از سوی "فرشگرد" خودبخود مورد تایید ایشان قرار می گیرد یا ایشان مسوول اقدامات درست یا نادرست احتمالی ما در آینده خواهند بود. ایشان عضو "فرشگرد" نیستند، هیچ مقام اجرایی یا رهبری هم در "فرشگرد" ندارند. اما حمایت خود را از ما دریغ نکرده اند. این حمایت، بسیار حائز اهمیت است، چون ایشان در بین سایر چهره های اپوزیسیون به دلیل پیشینه خانوادگی، سابقه فعالیت سیاسی، پایگاه اجتماعی و شناخت اقشار مختلف مردم ایران از ایشان، شاخص ترین چهره اپوزیسیون به شمار می رود.»

دکتر فشندی در مورد هم اندیشی با دیگر مخالفان سیاسی داخل و خارج برای سرنگونی جمهوری اسلامی توضیح می دهد:
پیش از انتشار بیانیه، با برخی دیگر از چهره های اپوزیسیون هم بدون مطرح کردن نام “فرشگرد “نظرخواهی کردیم و این شبکه را تشکیل دادیم، بدون ارتباط و همکاری با هیچ کشور خارجی؛ نه تنها دولت های خارجی بلکه به هیچ عنوان با هیچ فرد غیرایرانی هم در این مورد مشورت نکردیم. به دلیل مسائل امنیتی با ایرانیان اپوزیسیون داخل کشور تماس مستقیم نگرفتیم، اما بدون اشاره به نام “فرشگرد” سعی کردیم از نظرات آنها استفاده کنیم.

دکتر فشندی

عضو شبکه”فرشگرد” این تشکل را متفاوت از یک “حزب” می داند و تاکید می کند:«یکی از دلایلی که فرشگرد عمدا به دنبال ساختار حزبی نبود همین نکته است. ما به دنبال حذف یا انحلال سایر احزاب اپوزیسیون نیستیم.
دیگر احزاب سیاسی اپوزیسیون می توانند استقلال و هویت خود را حفظ کنند. تا جایی که موافق اهداف و اصول کلی مورد اشاره در بیانیه “فرشگرد” مثل حفظ تمامیت ارضی ایران، جدایی نهاد دین از سیاست(سکولاریسم)، اعتقاد به حقوق بشر و آرمان براندازی باشند می توانند به شکل خودجوش و موازی با شبکه “فرشگرد “همکاری کنند. البته با آن دسته از شهروندانی که خواهان حفظ و موجودیت نظام جمهوری اسلامی هستند مرزبندی داریم و نمی توانیم با آنها وارد همکاری شویم.»

دکتر فشندی” فرشگرد” را یک شبکه پروژه- محور در راستای براندازی جمهوری اسلامی می داند و ادامه می دهد:«دیدگاه ما برای براندازی این است که “فرشگرد” یک شبکه پروژه-محور در راستای براندازی جمهوری اسلامی است. پس “فرشگرد” یک ابر-پروژه یا پروژه اصلی دارد که همان براندازی است. اما این پروژه اصلی از چندین زیر پروژه موازی تشکیل شده است. زمان انجام پروژه اصلی یعنی براندازی مشخص نیست. تعریف جزییات دقیق آن هم در حال حاضر مقدور نیست. اما این زیر پروژه ها می توانند بسیار دقیق تعریف شوند. برای مثال یکی از این زیر پروژه ها می تواند ارتباط با رسانه های انگلیسی زبان و انعکاس واقعیات رژیم جمهوری اسلامی باشد. طی سال های اخیر جمهوری اسلامی با صرف میلیون ها دلار موفق به نفوذ در برخی از رسانه های غربی شده و بارها اخبار دروغ و به قول معروف فیک نیوز را به مخاطبان انگلیسی زبان القا کرده اند. اما مهمترین زیرپروژه ما تقویت ارتباط ارگانیک با حلقه ها و شبکه های خودجوش و محلی براندازی در جای جای ایران است، شبکه هایی که هر یک مستقلاً چه بسا در شهرها و محله های گوناگون در سراسر ایران از همکاری بچه محل ها تشکیل شده باشند.»

از عضو شبکه “فرشگرد” در مورد شیوه براندازی نظام جمهوری اسلامی می پرسم، راه نظامی یا شیوه دیپلماتیک؟

می گوید:«مطلقاً به راه حل نظامی و حمله کشورهای خارجی به ایران و نیز جنگ داخلی در ایران اعتقادی نداریم. این نکته در بیانیه هم اشاره شده، در مورد دیپلماسی، اگر منظور شما این است که سایر کشورها یا سازمان ملل بر جمهوری اسلامی فشار وارد کنند که حقوق بشر در ایران را نقض نکند و اعدام های بی رویه و سرکوب خودسرانه مردم را متوقف کند، بله از این استقبال می کنیم.اما اگر موضع این باشد که در راستای براندازی جمهوری اسلامی دست نشانده و وامدار سایر کشورها شویم یا باجی به کشورهای خارجی بدهیم، این موضع را بر نمی تابیم و زیر بار این موضوع نخواهیم رفت.»

این عضو امضاکننده بیانیه " فرشگرد" ادامه می دهد: "فرشگرد" درباره شکل نظام سیاسی آینده ایران بی طرف است، در آن، هم جمهوریخواه داریم و هم مشروطه خواه. انتخاب شکل حکومت آینده باید با اکثریت مردم ایران باشد، در یک همه پرسی آزاد در فردای براندازی جمهوری اسلامی. اصولی که ما در بیانیه مان برشمرده ایم، معطوف به محتوای حکومت (نه شکل آن) است که باید بر پایه سکولاریسم، حقوق بشر، و دموکراسی باشد.»

او به زیر پروژه های فرشگرد برای براندازی اشاره می کند:«هر زیر پروژه می تواند دارای ۳ تا ۱۰ عضو (بسته به ابعاد پروژه)، یک مدیر اجرایی، یک هدف خروجی تعیین شده باشد و بازده زمانی مشخصی نیز داشته باشد. مهم ترین پروژه ای که شبکه “فرشگرد “خواهد داشت ارتباط با شهروندان ایرانی داخل این کشور است به این معنا که آنها به شکل خودجوش، مستقل، پراکنده، و گسترده، بدون برنامه ریزی مرکزی، شبکه های محلی خود را براساس اصول کلی “فرشگرد” تشکیل دهند، از شهرهای کوچکی مثل قهدریجان و برازجان تا ایذه یا خرم آباد. این شهروندان با داشتن شبکه های خود می توانند به شکل خودجوش با ما ارتباط داشته باشند و در نهایت این شبکه های محلی را به یکدیگر متصل می کنیم.»

از دکتر فشندی می پرسم “فرشگرد” بر کدام یک از اعتراضات داخلی در ایران تمرکز دارد؟ می گوید:«هرچند از اعتراضات معیشتی و اقتصادی در داخل ایران استقبال می کنیم اما از اعتراضات مدنی هم چشم پوشی نمی کنیم.
از همه اعتراضات مدنی یا اقتصادی مشروع در ایران حمایت می کنیم، چه اعتراضات مدنی، و چه اعتراضات صنفی. ولی در عمل با توجه به وخامت اوضاع اقتصادی، پیش بینی می شود بخش عمده اعتراضات مردمی به اعتراضات اقتصادی-معیشتی معطوف شوند.»

عضو شبکه “ فرشگرد” معتقد است:«بزرگترین ظلم جمهوری اسلامی به مردم ایران تنها معطوف به حذف آزادی های سیاسی و مدنی نبوده، در حال حاضر فقر خانمانسوزی گریبانگیر میلیون ها تن از شهروندان ایرانی شده. ازسوی دیگر شاهد بزرگترین دزدی های تاریخ در این حکومت بوده ایم، میلیاردها دلار از ثروت های ملی ایران یا صرف هزینه های شخصی مسوولان جمهوری اسلامی شده یا این که صرف جنگ افروزی در خاورمیانه مثل یمن، سوریه و لبنان شده است.»

به گفته این کارشناس اقتصادی؛ اگر این حکومت قادر بود شرایط اقتصادی و معیشت مردم را تامین کند ولی از نظر سیاسی سرکوبگر بود شاید تحمل پذیر می بود. ولی مساله ای که باعث شده کارد به استخوان مردم ایران برسد این است که این کشور نه تنها پیشرفت اقتصادی و آینده اقتصادی روشنی در پیش رو ندارد، بلکه به سمت ونزوئلایی کردن ایران هم پیش می رود.

دکتر فشندی به چگونگی ارتباط با شبکه های محلی در ایران با وجود تعدد اعتراضات در ایران اشاره می کند:«مردم شهرهای مختلف ایران ممکن است خواسته های محلی، حقوقی و منطقه ای متفاوتی داشته باشند. اما قرار نیست در فرشگرد “کوچه به کوچه و شهر به شهر، این شبکه های محلی را کنترل کنیم. این شبکه های محلی هستند که با ما ارتباط برقرار می کنند، عمدتاً از طریق اینترنت یا از طریق رسانه های فارسی زبان و از آرمان ها و اهداف ما استفاده می کنند؛ مثلا ممکن است از شعارها، نمادها، پوسترها یا سرودهای حماسی که طراحی می کنیم استفاده کنند و الهام بگیرند و به صورت محلی روند خود را ادامه می دهند. به هر حال براندازی باید یک حرکت خودجوش و درعین حال گسترده باشد و جز این چاره دیگری هم نیست.

از وی در مورد احتمال عدم سقوط جمهوری اسلامی و امید به براندازی سوال می کنم پاسخ می دهد:«در صفحه اول بیانیه به این موضوع اشاره کرده ایم که چنانچه توافق جدیدی بین جمهوری اسلامی و کشورهای غربی اتفاق بیفتد یا اگر تمام ۱۲ شرط آقای پمپئو وزیر خارجه امریکا از سوی ایران عملی شود، هیچ خللی بر اراده موسسان فرشگرد و مردم ایران برای براندازی این رژیم وارد نخواهد شد.»

این مشاور بانکداری توضیح می دهد:«پس از برجام، نه تنها در بهبود شرایط اقتصادی مردم ایران تغییری ایجاد نشد، بلکه سفره انقلاب برای آقازاده های خارج نشین چرب تر و وسیع تر شد و جمهوری اسلامی از میلیاردها دلار درآمد نفتی و ثروت مردم ایران در راستای جنگ افروزی در سوریه، یمن و دیگر نقاط خاورمیانه بهره برد. این کار، موجب تیره شدن رابطه ما با همسایگان عرب و مسلمان در منطقه شد، ایران را در منطقه منزوی کرد و در بسیاری از نقاط خاورمیانه میان شیعیان و سنیان که قرن ها به عنوان همسایه و هموطن میان هم زیسته بودند اختلاف و دشمنی افکند. فرشگرد آمده تا با براندازی فرقه تبهکار جمهوری اسلامی، به صلح در خاورمیانه کمک کند.»

او در مورد تامین مالی اعضای شبکه “فرشگرد” تاکید می کند:«همکاران ما در “فرشگرد” نه تنها بدون چشمداشت مالی از وقت کاری و شخصی و آخر هفته خود برای انجام کارهای شبکه “فرشگرد”مایه می گذارند، بلکه هزینه های مالی “فرشگرد” را درحد استطاعت خود تامین می کنند. به جز کمک های داوطلبانه تک تک اعضای شبکه “فرشگرد”، کمک های بلاعوضی هم از سوی ایرانی های خیر خارج از کشور داشته ایم ولی از هیچ مرجع خارجی و غیرایرانی حتی یک دلار هم دریافت نکرده ایم، چه دولت های خارجی، چه اشخاص معمولی غیرایرانی.