لبنان: هزینه کمرشکن کتب درسی و جیب خالی مردم

 

بیروت – نورالهدی بحلق

کتب درسی حجیم هیچ گاه بر دوش دانش آموزان سنگینی نمی کند اما حالا هزینه سرسام آور کتب های درسی باری شده که به خانواده ها به ویژه گروه های کم درآمد فشار می آورد.

آموزش مناسب در لبنان همواره سهم قشر ثروتمند جامعه بوده و کم درآمدها نمی توانند فرزندانش را در یک مدرسه خوب ثبت نام کنند. اما هزینه های کمرشکن همین مدارس دولتی هم جیب خانواده ها را خالی کرده است. خانواده همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید یا مجبور می شوند برای تامین هزینه های تحصیلی قرض بگیرند و یا قسط بندی کنند. آنها مجبورند برای اینکه از پس این مخارج بربیایند از هزینه های تجملی و یا بقیه مخارج زندگی اش بزنند.

 

کتاب های درسی مدارس خصوصی و دولتی با یکدیگر فرق دارند. در مدارس خصوصی، معمولا کتاب های درسی کمیاب و خارجی تدریس می شود. هزینه این کتاب ها بسیار گران است اما مدارس خصوصی به این موضوع توجه نمی کند که قیمت های سرسام آور این کتاب ها ممکن است بر دوش خانواده ها سنگینی کند. لیست کتاب هایی که باید تهیه شود به خانواده ها تحویل داده می شود و خدا به داد آنها برسد.. به اینها باید تغییر مداوم برنامه های آموزشی و درسی را هم افزود. این مساله باعث می شود تا دانش آموزان سال پایینی نتوانند از کتاب های دست دوم دانش آموزان سال بالایی استفاده کنند.

گروه موسوم به « I Love Beirut» طرحی موسوم به Book Exchange در مرکز بیروت راه اندازی کرده است. مبتکران این طرح گروهی از جوانان لبنانی هستند. این طرح با عنوان «خرید جنس دست دوم اشکال ندارد.. کسی که دست دوم می خرد فقیر نیست.. این فرهنگ زندگی است.. به فرزندانت بیاموز که فرهنگ همین است». این طرح زیر نظر استاندار بیروت اجرا می شود. گروهی از نمایندگان و احزاب سیاسی و اجتماعی هم در آن سهیم هستند.

حالا خانواده ها می تواند در سایه این طرح به کتاب های درسی به شکل رایگان دسترسی پیدا کنند. این کتاب ها توسط مجموعه ای از کتابخانه ها و نهادها و افراد در شرایط اقتصادی ناگوار لبنان و گرانی و هزینه های سرسام آور اهدا شده است. مردم لبنان با چالش های متعددی از جمله گرانی و افزایش قسط مدرسه ها و بی توجهی حکومت به مدارس دولتی روبرو بوده و مقام های دولتی نسبت به اعتراضات مردم بی توجه هستند.

نماینده مجلی لبنان نزیه نجم که از حامیان این طرح است از همه مردم و مسئولان خواست تا در دو سه هفته جاری در طرح شرکت کنند. او گفت «این طرح موفق و تاثیر گذاری به شمار می رود چرا که در راستای حمایت و کمک به افرادی تنظیم شده که در شرایط مالی بدی قرار دارند.»

طرح « I love beirut» موفق به توزیع بیش از 15 هزار کتاب در بیروت، پایتخت لبنان شد. این طرح در هفته های دیگر در مناطق دیگر کشور برای کمک به هزینه های تحصیلی دانش آموزان اجرایی می شود.