آیا فکر می کنید که شایسته موفقیت هستید؟

لندن – سامانتا موریس

آیا تا حالا پیش آمده که در زمینه ای به موفقیت رسیده اید اما صدای درونتان می گوید شما به اندازه کافی خوب و موفق نبوده اید و شایسته موفقیت نیستید؟ و شاید هم احساس کنید که فارغ از موفقیت ها و دستاوردها و تلاش ها بخت یاری کرده و به این مرحله رسیده اید. این فقط شما نیستید که این طور فکر می کنید! سندرم ایمپاستر یا خودویرانگری افراد موفق پدیده شایعی است. الا فیتز جرالد زمانی می گفت که او به دلیل آهنگسازان و کسانی که ترانه هایش را می نویسند به موفقیت رسیده است! او بر خلاف تصورش (عدم اعتماد به نفس) خواننده معروف معاصر قلمداد می شود! گاهی اوقات، ما با خود ویرانگری به نوعی امنیت درونی می رسیم و می دانیم که موفقیت ها و دستاوردهایمان نیرویی هستند که قابلیت های واقعی ما را نشان می دهند و این مایه ترس و وحشتمان می شود. همین احساس امنیت باعث می شوند تا به تفکرات دست و پا گیر خود توجه کنیم و از تجربه های پیشین برای کنترل آینده خود بهره بگیریم.

اما علت ابتلا به خودویرانگری چیست؟ ده توصیه برای باور جایگاه ارزشمند خود و رهایی از ترس و خودویرانگری عبارتند از:

۱- آینده بستگی به گذشته شما ندارد
حافظه و احساسات و شیوه زندگی ما با تجربه و رویدادهای گذشته و حال و آینده شکل می گیرد. این تجربه ها به نوعی نحوه رفتار ما با رویدادهای گوناگون را مشخص می کنند. این رویدادها خودآگاه و ناخودآگاه در شرایط گوناگون برای ما تداعی می شوند که هم آشنا هستند و هم گمراه کننده و غالب. از خود بپرسید: تا چه اندازه باور دارید که شایسته این موفقیت نیستید؟ آیا در گذشته به موفقیت دست یافته بودید و حالا چطور می توانید دوباره موفق شوید؟ چه موانعی در راستای موفقیت شما وجود دارند؟

۲- شما تنها نیستید!
شاید اگر بدانید همه (بله همه ما) در یک برهه زمانی به سندرم خودویرانگری مبتلا می شویم کمی خیالتان راحت شود. همه ما چه چهره های سینما و تئاتر و چه اهل رسانه و مطبوعات که به نظر می رسد اعتماد به نفس بالایی دارند در پشت درهای بسته آن طور که به نظر می رسند نیستند. حتی صاحبان مناصب که همیشه دوست دارند الگویی برای همه باشند اما همیشه ترس درونی دارند که مبادا چنانکه باید و شاید خوب نباشند مثل تازه مادری که فکر می کند نمی تواند از فرزندش به خوبی مراقبت کند.

۳- فریب خودویرانگری را نخورید
حالا شاید بیان نقاط ضعفمان کار ساده ای نباشد اما اگر تجربه خود را با دوست مورد اعتماد در میان بگذارید به احتمال زیاد نیروی تازه ای به شما می بخشد. شما با بیان و توصیف تجربه و موفقیت هایتان می توانید از زاویه دیگری به آن بنگرید و از دست خودویرانگری خلاص شوید.

۴-موفقیت ها را قبول کنید
باید بپذیرید که شما نقش مهمی ایفا می کنید و همین باعث موفقیت و خرسندی شما می شود. اگر هنوز هم خودتان را باور نمی کنید از دوستان و خانواده بخواهید تا همه ویژگی های مثبت شما را در دفتری بنویسند و به آن نمره دهند. این همان سند کتبی و نوشتاری است که برای مقابله با صدای درونتان از آن استفاده خواهید کرد.

۵- در مرکز توجه نباشید
نگرانی و وحشت درباره اینکه دیگران از شما انتقاد کنند منجر به ابتلا به خودویرانگری می شود. پس می توانید از مرکز توجه بودن خودداری کنید و از خود بپرسید که شما چه چیزی به دیگران می دهید؟ اگر توجه دیگران را از خودتان دور کنید کمی احساس سبکی خواهید کرد و برای انجام وظایف خود وقت پیدا می کنید.

۶- از شکست نترسید
ما عادت کرده ایم برای شکست در عرصه فرهنگی و اجتماعی ارزش قائل نشویم و تنها با موفقیت و دستاوردهایی که کسب می کنیم خوشحال شویم! گاهی فشار برای رسیدن به ایده آلیسم و دسترسی به موفقیت های بزرگ موجب از بین رفتن اعتماد به نفس و حس سعادت و سلامتی می شود. کمال گرایی جلوی پیشرفت و صدای درون و ظرفیت های واقعی شما را می گیرد.
شما باید برای اجتناب از چنین وضعیتی از شکست نترسید بلکه با آن کنار بیایید. آیا تا حالا شنیده اید که می گویند «دوستان را نزدیک نگهدار، دشمنانت را نزدیک تر»؟ خب، الان وقت آن رسیده که شکست را پذیرفته و با آن آشتی کنید. بعد از اینکه فهمیدید شکست درها را به روی شما نه تنها نمی بندد بلکه چه بسا راهگشا باشد ، حالا می توانید گام بعدی را بردارید.

۷- دستاوردهایتان را پنهان نکنید
وقتی اعتماد به نفس کافی نداریم دلمان می خواهد از دید همه پنهان شویم. فکر کنید که نه تنها با از دست دادن فرصتی بزرگ به خودتان ظلم می کنید بلکه دیگران را هم از دستاوردهایی که می تواند تاثیر خوبی بر زندگی آنها بگذارد محروم می کنید!

۸- از دست فشار و انتظارات بیهوده رها شوید
اینکه الگوی دیگران بشوید کار دشواری است! مردم از شما انتظار پند و اندرز یا پاسخ به پرسش های سخت دارند. حالا شما ممکن است از اینکه نتوانید آن طور که باید و شاید انتظارات مردم را برآورده کنید و مورد انتقاد قرار بگیرید وحشت کنید. از دست فشارهای درونی خلاص شوید و موفقیت ها و مهارت هایتان را بپذیرید اما این را هم قبول کنید که شما در نهایت انسان هستند. با خودتان و دیگران رو راست باشید. وقتی شما همیشه برای هر سوالی جواب ندارید و همیشه هم آدم کاملی نیستید از دست فشارها رها می شوید و به این ترتیب، الگوی موفقی برای دیگران می شوید!

۹-از کپی برداری و تقلید فاصله بگیرد و خودتان باشید
شما شخصیت منحصر به فرد و با ارزشی هستید؛ پس چرا از اینکه مردم در مورد شما چطور فکر می کنند نگران هستید؟ البته ما تا حدودی باید انتظارات اطرافیان خود را برآورده کنیم اما آنها نباید بر باورها و ارزش هایمان مسلط شوند. اگر از انتقاد دیگران نگران هستید شاید وقت آن رسیده از خود بپرسید که آیا من به دنبال رضایت دیگران هستم یا رضایت خودم؟ وقتی شما با توجه به ارزش های خودتان رفتار می کنيد در واقع خودتان (با همه کاستی ها و خوبی ها) هستید. در این شرایط است که می توانید کسانی که با شما همسویی دارند را به خود جذب کنید.

۱۰- حقیقت صادقانه: همه گاهی به بیراهه می روند.
در حالیکه به نظر می رسد همه مردم از اعتماد به نفس برخوردار بوده و در مسیر ثابت حرکت می کنند و کنترل اوضاع را در اختیار دارند اما این چنین نیست! همه ما در حال یادگیری هستیم و شکست می خوریم و دوباره بلند می شویم و به موفقیت می رسیم. اما اگر یاد بگیرید که چطور با نقاط ضعف و قوت خود کنار بیایید و روش زندگی خود را تغییر دهید در آن هنگام از دست ترس و نگرانی رها شده و خودتان را شایسته موفقیت هایتان خواهید دید!