هشتاد سالگی نجات الصغیره؛خواننده ای با دستاوردهای هنری ارزنده

 

نویسنده: منصف المزغنی

کاریکاتوریست: علی المندلاوی

 

1-دو ستاره با یک نام

نجات محمد کمال حسنی البابا خواننده خوش صدایی در میان موج گسترده ای از خوانندگان عربی است. بعدها این خواننده عربی با نام "نجات الصغیره" در جهان عرب معروف شد.

-او را "الصغیره" نامیدند و این لقب همراه او ماند. قبل از او یک خواننده مصری با همین نام آواز می خواند که البته بزرگ تر از نجات الصغیره بود.

-این لقب، دو نجات خواننده را از یکدیگر متمایز می کرد. 

2-نجات و سعاد، دو خواهر هنرمند

-خانه پدری نجات به «خانه هنرمندان» معروف بود. عز الدین حسنی، برادر نجات به آهنگسازی مشغول بود و به خواهرش «نجات» موسیقی و آواز یاد داد. سامی حسنی، برادر دیگر نجات نوازنده ویولن سل و طراح جواهر و خوشنویس و خطاط بود.

-سعاد حسنی خواهر پدری نجات الصغیره بود که بعدها، ستاره معروف خوانندگی و هنرپیشگی می شود.

3-نجات؛ خواننده و هنرپیشه بلند آوازه در جهان عرب

-مادر نجات اهل سوریه و پدر او اهل مصر بود. او در قاهره در 11 اوت 1938 به دنیا آمد و خواننده و هنرپیشه مصری سوری شد و آوازه او در جهان عرب پیچید.

-ازدواج

-نجات دو بار ازدواج کرد. او در سال 1955 با کمال منسی ازدواج کرد و در سال 1960 از او جدا شد. تنها پسر نجات، ولید نام دارد.

-نجات الصغیره در سال 1967 با کارگردانی به نام حسام الدین مصطفی ازدواج کرد که چندان طول نکشید.

-نجات بعد از جدایی از همسر دومش دیگر ازدواج نکرد.

4- دو مرحله در زندگی هنری نجات الصغیره

-نجات برای شش دهه یعنی از سال 1942 تا 2002 به خوانندگی و بازیگری در سینما مشغول بود.

-او بعد از چند سال وقفه در سن هشتاد سالگی در سال 2017 با آهنگی از "طلال" دوباره به صحنه هنری بازگشت.

 

5- نجات بدون "الصغیره"

-نجات الصغیره در پی فعالیت های مستمر و پشتکار و تلاش خستگی ناپذیر و طولانی در عرصه آواز و سینما از لقب "الصغیره" دست کشید.

-همچنین، "نجات" دیگری به پای نجات الصغیره در آواز نرسید.

-و به همین دلیل همه به او "بانوی آواز " می گفتند.

6- أیظن: آهنگی با سه جایزه

-نجات وارد عرصه هنری و خوانندگی شد و صدای کم نظیرش توجه ترانه سرایان و آهنگسازان را به خود جلب کرد. محمد عبد الوهاب موسیقیدان برجسته عرب از جمله ستاره سازان دنیای موسیقی و آواز بود. او و نزار قبانی شاعر نامدار سوری (1923-1998) مثل میلیون ها نفر در جهان عرب شیفته صدای نجات شدند.

-نزار قبانی یکی از دیپلمات های سفارت سوریه در جمهوری خلق چین بود. او از پکن کارهای نجات الصغیره را دنبال می کرد.

-نزار قبانی در آرزوی این بود که اشعارش توسط خوانندگان عرب گسترش پیدا کند تا مخاطبان بیشتری بدان دسترسی پیدا کنند. او یکی از قصیده هایش را برای نجات فرستاد تا آن را اجرا کند.

-آیا نزار در تب دلتنگی به سرزمین شام می سوخت و به همین دلیل به دنبال این بود تا قصیده او از طریق مادر سوری نجات رنگ و بوی سرزمینش را بگیرد؟

-نزار از آن دور دست ها (پکن) نامه ای همراه با ترانه (أيظنّ أني لعبة بيديه) (آیا فکر می کند که من بازیچه دستش هستم) به آدرس منزل نجات الصغیره در قاهره فرستاد. او می خواست شعرش را با صدای نجات بشنود.

-"نجات" قصیده (الامانه) را به چندین آهنگساز نشان داد اما هیچ کدام حاضر به آهنگسازی برای ساخت آهنگ نشدند. این قصیده در چندین روزنامه منتشر شد.

-وقتی محمد عبد الوهاب این شعر را در روزنامه خواند به فکر ساخت آهنگی برای آن افتاد و از نجات خواست تا این آهنگ را گوش دهد.

-"نجات" آهنگ "أیظن" را در مسابقه آهنگ های عربی اجرا كرد. این مسابقه زیر نظر "کازینوی لبنان" در سال 1960برگزار شد.

-این آهنگ سه جایزه بهترین ترانه سرا و آهنگساز و اجرا را از آن خود نمود و بدین ترتیب، نجات الصغیره 22 ساله اولین جایزه هنری اش را کسب کرد.

أیظن؟؛ ترانه ای راهگشا

-ترانه ای که بخت و اقبال والای نجات را رقم زد راهگشای همکاری سه جانبه نزار و عبد الوهاب و نجات برای ارائه ترانه های دیگری شد؛ آهنگ هایی مثل " متى ستعرف كم أهواك يا رجلا" (کی می فهمی که چقدر عاشقتم) و " أسالك الرحيلا" (از تو می خواهم بروی).

نجات و سینما

-او نیز مثل بسیاری از خوانندگان وارد عرصه بازیگری شد.

-او در این فیلم ها آهنگ هایش را اجرا می کرد. نجات در فیلم های بسیاری بازی کرد و در اغلب آنها در نقش یک خواننده ظاهر شد.

نجات الکبیره

-حضور نجات در عرصه موسیقی عربی از دهه پنجاه میلادی آغاز شد و ادامه یافت.

-او در سال 2002 از عرصه آواز کناره گیری کرد اما دوباره در سال 2017 با آهنگی از "طلال" به دنیای خوانندگی بازگشت. آخرین ترانه او واکنش های چندانی برانگیخت.

-نجات الصغیره بر خلاف لقبش دیگر کم سن و سال نیست اما او در حافظه موسیقی عربی در نیمه دوم قرن بیستم همچنان نجات الصغیره می ماند.

-او همچنان خواننده ای خوش صدا و دوست داشتنی در میان هزاران خواننده ای که بعد از او پا به عرصه هنر گذاشتند باقی می ماند.