رستوران های عربی در مصر؛ تالارهای بحث و گفتگو

 

رستوران سودانی در مرکز قاهره

قاهره - عصام فضل

رستوران های یمنی و سوری و سودانی در مصر گسترش قابل ملاحظه ای داشته است.  حالا این رستوران ها با توجه به رقابت تجاری با یکدیگر به تالارهای عربی برای بحث و گفتگو تبدیل شده اند و ارتباط فرهنگی بین مشتریانشان افزایش یافته است. هر رستورانی می کوشد تا مشتریان بیشتری از کشورهای عربی جذب کند و به همین دلیل، غذا خوردن در این رستوران ها فرصتی برای رد و بدل کردن خبر و یا جویا شدن احوال دوستان و بستگان فراهم می کند. در این میان نشست های گفتگو میان شهروندان کشورهای عربی درباره مسائل منطقه برگزار می شود.

حالا رستوران های عربی فرصتی برای شهروندان کشورهای گوناگون فراهم کرده تا هم طعم غذای محلی را بچشند و هم درباره قوم و خویش و دوستانشان پرس و جو کنند. مشتریان در چنین اماکنی درباره مسائل داخلی بحث می کنند که البته گاهی دیدگاه های گوناگون و بعضا مخالف بروز می کند که اگر در شرایط دیگر مطرح می شدند کار به جاهای باریک می کشید. اما این اختلافات در پرتو غربت و غم و سرنوشت و رستوران مشترک به دست فراموشی سپرده می شود.

رستوران سوری در قاهره

یاسر هادی، آشپز یمنی  46 ساله به "المجله" می گوید "من اهل عدن در جنوب یمن هستم. سه سال پیش با خانواده ام به دلیل جنگ در یمن به مصر مهاجرت کردیم. من در مصر به عنوان آشپز در رستوران زنجیره ای یمنی مشغول به کار هستم. خیلی زود کار پیدا کردم چرا که رستوران های یمنی در مصر بسیار گسترش یافته اند و همه جا آشپز یمنی استخدام می کنند."

او افزود "مشتریان رستوران های یمنی معمولا اهل کشورهای عربی گوناگون هستند و خب طبیعیه که این افراد با یکدیگر درباره اوضاع و مسائل جهان عرب بحث و گفتگو کنند. خیلی پیش می آید که من هم وارد گفتگو می شوم. شیفتم که تمام می شود من و همکاران یمنی ام بقیه گفتگو را ادامه می دهیم و حتی گاهی وقتها این بحث ها آنقدر طولانی می شوند که برای تکمیل آن به قهوه خانه می رویم. گاهی وقتها بین ما یعنی یمنی ها اختلاف نظر پیش می آید. هر کسی یه نظری داره. اما فکر می کنم که ما به دلیل غربت و شرایط دشوار چندان به اختلافات دامن نمی زنیم. من خودم چنین چیزی را تجربه کرده ام. من اهل جنوب یمن هستم. بحث و اختلاف همواره بین یمنی های جنوب و شمال کشور بالا می گیرد. اما در موارد متعددی به شهروندانی که از شمال یمن به مصر مهاجرت می کردند کمک کردم و حتی یک رابطه دوستی هم بین ما شکل گرفته است."

مصری ها مشتریان عمده رستوران های عربی هستند. در هر محله و شهر مصر که بروید از این نوع رستوران ها می بینید. بعضی از آنها به رستوران های زنجیره ای خیلی معروف تبدیل شده اند. احمد عبده مالک یک رستوران زنجیره ای یمنی به "المجله" می گوید "غذاهای محلی یمنی بین همه شهروندان عرب طرفدار دارد اما مصری ها مشتریان همیشگی ما هستند. غذاهای یمنی که خیلی هم خوشمزه هستند مورد استقبال مشتریان مصری قرار دارند. "

یک رستوران یمنی در محله المهندسین قاهره

او افزود "البته ما مشتریان یمنی هم داریم که هر روز به اینجا سر می زنند. شهروندان بقیه کشورهای عربی هم به رستوران می آیند. ما می کوشیم تا غذای با کیفیت سرو کنیم و اینکه غذاها مثل همانی باشد که در خود یمن اراُئه می شود. بیشتر کارکنان رستوران از جمله آشپز یمنی هستند. آشپز که باید یمنی باشد تا غذا صد در صد با همان طعم یمنی از آب دربیاید. خیلی از مشتریان یمنی می گویند که کیفیت و طعم غذای رستوران با یمن فرقی ندارد."

رقابت تجاری میان رستوران های یمنی و سوری و سودانی در بازار مصر باعث شده تا این رستوران ها به تالارهایی برای بحث و گفتگو میان شهروندان عرب تبدیل شود به ویژه اینکه مشتریان این رستوران ها معمولا از همه کشورهای عربی هستند. در حالیکه منطقه گرفتار جنگ در کشورهای عربی بسیاری شده است معمولا مسائل منطقه ای هم در نشست گفتگو میان شهروندان عرب در هر جای دنیا از قلم نمی افتند. گاهی رستوران ها به تالارهای گفتگوی خودجوش میان مشتریان و حتی کارکنان تبدیل می شوند و حتی میزهای بحث داغ تر از اجاق رستوران ها می شوند و گفتگو به همه مسائل عربی و گرفتاری های منطقه کشیده می شود.

باسل محمد یکی از کارکنان رستورانی سوری در مرکز قاهره به "المجله" می گوید "اولش فکر می کردم که تنها مشتریان سوری هستند که همواره درباره شرایط کشورشان صحبت می کنند. خب این هم به دلیل جنگ در سوریه طبیعی است. این رستوران جایی برای دیدار و آشنایی و پرس و جو درباره خویشاوندان و دوستان شده است. بعضی اوقات پیش می آید که یکی از مشتریان درباره دوستی که می داند به مصر آمده ولی محل اقامتش را بلد نیست پرس و جو می کند و گاهی هم اسم و فامیل طرف را به کارکنان می دهد تا اگر دوستش به اینجا سر زد ما اطلاعات فرد را به دوستش بدهیم. خیلی وقتها هم پیش آمده که آن دوست که برای غذا خوردن آمده سراغ دوستش را می گیرد."

یکی از رستوران های یمنی در قاهره

حالا با گسترش رستوران های عربی در مصر فرصت کاریابی برای شهروندان یمنی و سوری و سودانی هم بیشتر شده به ویژه کسانی که تجربه ای در حوزه رستوران دارند.

طارق محمود، جوان اهل سودان که برای پیدا کردن کار به مصر آمده گفت از وقتی به قاهره آمده در مشاغل گوناگونی فعالیت کرده اما سرانجام در یک رستوران سودانی در محله بالا شهر قاهره به نام المهندسین به کار مشغول شده است.

گفتگو در این رستوران ها معمولا بین دو دوست هموطن آغاز می شود اما به سرعت بقیه مشتریان هم در بحث شرکت می کنند. اکثر مشتریان مصری دوست دارند درباره رویدادهای جاری در کشورهای عربی بیشتر بدانند. آنها معمولا از یمنی ها و سوری ها درباره تحولات این کشورها می پرسند و همین پرسش و پاسخ بستر مناسبی برای یک گفتگوی چند ساعته بین اغلب مشتریانی که در میزهای نزدیک به هم نشسته اند فراهم می کند.

صبری عبد الله (مهندس مصری) به "المجله" می گوید "من خیلی به رستوران های یمنی و سوری رفت و آمد می کنم و بیشتر گفتگوها درباره شرایط منطقه با سوال یک مشتری مصری از یکی از مشتریان یمنی یا سوری درباره اوضاع کشورشان آغاز می شود. من به شخصه همواره دوست دارم این پرسش ها را با سوری ها یا یمنی ها در میان بگذارم چون که دوست دارم از تحولات جاری یمن و سوریه از زبان یکی از شهروندان آن کشورها آگاه شوم تا از طریق تلویزیون و روزنامه."