عراق؛ ریه تنفسی ایران

به كار گیری زبان فارسی در برخی از مغازه ها و سرویس های بهداشتی در عراق

بغداد- سلام زیدان

ایران به دنبال تحریم های آمریکا و ماجراجویی های هسته ای در شرایط اقتصادی ناگواری به سر می برد. از این رو، بازار عراق به ریه تنفسی ایران تبدیل شده است. دلاری که توسط بانک مرکزی عراق به بازارهای محلی تزریق می شود به ایران منتقل می گردد. حجم تقاضای خرید دلار از بانک مرکزی ایران پیش از سقوط ارزش ریال در برابر دلار چیزی حدود 150 تا 170 میلیون دلار در روز بود اما بعد از کاهش ارزش پول ملی ایران این رقم تا حدود 200 میلیون دلار افزایش یافت. از این رو، کارشناسان اقتصادی بر این باورند که ایران برای تامین نیازمندی دلاری خود از طریق چندین بانک در عراق که زیر نظر بازرگانان هوادار ایران هستند اقدام می کند.

سرمایه گذاران و بازرگانان عراقی بسیاری در ایران بر اثر سقوط ارزش ریال ضرر و زیان هنگفتی کردند. این گروه فریب بانک هایی را خوردند که اعلام کردند به سپرده های مدت دار سود 15 درصدی تعلق می گیرد. تبلیغات برخی از روحانیون مبنی بر اینکه بانک های ایرانی اسلامی بوده و بر خلاف شرع اقدام نمی کنند در این زمینه کارساز بود. از این رو، صدها شهروند عراقی مبالغ هنگفتی نزدیک به یک میلیارد دلار در شعبه های بانک های ایرانی در عراق سپرده گذاری کردند.

کریم الربیعی (50 ساله) بازرگان عراقی در گفتگو با "المجله" گفت که 300 هزار دلار به عنوان سپرده ثابت در یک بانک ایرانی گذاشته اما حالا پشیمان است.

او افزود "همه بانک های ایرانی نرخ سود سالانه سپرده های بلند مدت را 15 درصد اعلام کردند. از این رو، چندین هزار عراقی میلیون ها دلار در این بانک ها سپرده گذاری کردند تا سود سپرده در مدت زمان کوتاه دریافت کنند. این عده به جای مشارکت در پروژه های اقتصادی حالا باید هر لحظه در انتظار این باشند که سپرده هایشان به باد برود."

كريم خاطر نشان کرد "300 هزار دلار گذاشتم توی یک بانک ایرانی (او نخواست نام این بانک فاش شود). آنها گفتند که باید مبلغ به دلار باشد اما سود آن به ریال پرداخت می شود."

شهروند ایرانی با تصویر رهبر علی خامنه ای در شهر نجف (گتی)

او افزود "5 هزار دلار در سال 2016 هم سپرده گذاشتم. وقتی که سود پول ها را تمام و کمال دریافت کردم و مبلغی از سپرده ثابت کم نشد منزل 400 متری ام در شرق بغداد را فروختم و پول آن را به عنوان سپرده ثابت در بانک گذاشتم. در مجموع چیزی حدود 300 هزار دلار در بانک ایرانی سپرده گذاری کردم."

الربیعی گفت "سود 15 درصدی در هر ماه توی حسابم پرداخت می شد اما این آخوندها و بانک های ایرانی مرا گول زدند."

او یادآور شد "ارزش پول ملی ایران در حال سقوط است. من 170 هزار دلار از سرمایه اصلی ام را از دست دادم که این رقم در روزهای آینده و به ویژه همزمان با آغاز دور دوم تحریم های آمریکا بیشتر هم می شود."

الربیعه که بغض گلویش را گرفته بود افزود "تنها من نیستم که این بلا سرم آمده است. همه کسانی که در بانک های ایرانی سپرده گذاری کردند الان نمی دانند چه کنند. آیا پول هایشان را از بانک های ایرانی بیرون بکشند و ضرر کنند یا اینکه منتظر شوند تا شاید اوضاع بهتر شود".

او گفت "برخی از شهروندان عراقی که کل سپرده هایشان بر باد رفت چرا که در موسساتی مثل ثامن و آرمان سپرده گذاری کرده بودند و این نهادها اعلام ورشکستگی کردند. این موسسه ها با تبلیغاتی مثل کمک به نیازمندان عراقی توانستند اعتماد مردم را جلب کنند."

الربیعه از دولت عراق و بانک مرکزی خواست تا برای برگرداندن سپرده های برباد رفته در بانک های ایرانی کاری کنند.

او خاطر نشان کرد "به ما گفتند با دلار سپرده گذاری و با ریال برداشت کنید. حالا ما بیش از نیمی از سرمایه اصلی را از دست دادیم."

برخی محله های عراق به ویژه در شهرهای مذهبی شبیه محله های ایرانی شده اند

بازرگان عراقی موسوم به "ه. ک" به "المجله" گفت "ضعف حکومت مرکزی و سرسپردگی احزاب حاکم به ایران و پیروی کورکورانه شبه نظامیان از سران ایران باعث شده تا حکومت عراق منافع ایران را بر منافع عراق ترجیح دهد. بانک مرکزی یا نهادهای حکومتی درباره خودداری از سپرده گذاری در بانک های ایرانی به مردم چیزی نگفتند".

او افزود " به گفته سفارت ایران در عراق، شمار زائران عراقی به ایران در ماه به حدود یک میلیون نفر می رسد. اگر هر زائر عراقی در ایران دستکم 200 دلار خرج کند درآمد ماهانه ایران از گردشگران عراقی به 200 میلیون دلار می رسد."

این بازرگان عراقی در ادامه خاطر نشان کرد "ایران از دهه هشتاد میلادی تا کنون خیری برای عراق نداشته و تنها منجر به زیان کشور شده است."

گفتنی است حجم مبادلات بازرگانی میان ایران و عراق به 7 میلیارد دلار در سال می رسد. چندین گروه شبه نظامی وابسته به ایران از جمله گروه النجبا و گردان امام علی، علنا تهدید کردند که افرادی را که به منافع ایران در عراق آسیب می زنند از میان برمی دارد.