محله «الحسین» ... حافظه مصر در اینجا است

 

قاهره – میرزا الخویلدی

کشور مصر در شرق، «مادر دنیا» لقب گرفته است. محله الحسین نبض تپنده قاهره به شمار می رود. بوی تاریخ کهن و میراث چند هزار ساله و ساده زیستی مردم عامه در این محله قدیمی پرنشاط و پر جنب و جوش به مشام می رسد.

این محله را به نام مسجد امام حسین که در آن قرار دارد نامیده اند اما مثل محله های قدیمی قاهره همچون الجمالیه و الباطنیه و الدرب الاحمر و الغوریه و القلعه نیست. در این مکان می توان دوره های گوناگون تاریخ مصر که حافظه این کشور هستند را مشاهده کرد. 

 

در و دیوارهای این محله هنوز بوی سادگی مصر می دهند و هنوز در این محله، آثار شاهکار هنرهای مردمی مثل نقاشی و بافتنی و حکاکی روی مس و نقاشی روی شیشه و نمایش های فلکوریک و صوفی گری به چشم می خورد. در اینجا، گروه های فقیر و متمول و صنعتگران و گدایان و مردم بومی و گردشگران خارجی را در کنار هم می توان دید.

هر چند این محله در همه روزهای سال پر جنب و جوش و زنده است اما در ماه رمضان، صدای قاریان قرآن و آوازه خوانان و نوازندگان عود و تک نوازان نای و تواشیح صوفیان و تک آوازه خوانانی که از گوشه قهوه خانه پر از گردشگر خارجی به گوش می رسد را نمی توان از یکدیگر تفکیک نمود. شب های رمضان در محله الحسین بی نظیر هستند.

خان الخلیلی در کنار مسجد الحسین در شش قرن گذشته قرار دارد. این محله بعدها به معروف ترین بازار مسگران و نقره جات و جواهرات گوناگون و عطرهای شرقی و کتاب های قدیمی و انگشتر و لباس تبدیل شد. افزون بر خان الخلیلی، بازارهای قدیمی مثل بازار ادویه جات و عطاری و صابون هم در این محله قرار دارند.  

مغازه «الامین» که بیش از یک قرن است در کار تهیه معروف ترین نوشیدنی های محلی مثل الدوم و الخروب و تمر هندی و العرقسوس و سوبیا است نیز در این محله قرار دارد.

محله الحسین همچنین به قهوه خانه های سنتی مثل «ولی النعم» و «السکریه» و «نجیب محفوظ» نیز شهرت دارد که یکی از عوامل جذب گردشگران به شمار می روند و فرصتی برای میل کردن غذا و نوشیدنی های اصیل و سنتی مصری است. قهوه خانه «الفیشاوی» از جمله معروف ترین این اماکن است. این قهوه خانه توسط فهمی الفیشاوی در سال 1797 میلادی تاسیس شد و حافظه این محله و سرزمین به شمار می رود. در این قهوه خانه، شخصیت اصلی  رمان «الحرافیش» نجیب محفوظ (نویسنده معروف مصری) متولد شد.

گذر همه فرماندهان نظامی و سران سیاسی و صاحب قلمان به قهوه خانه الفیشاوی افتاده، از خدیوی اسماعیل گرفته تا ناپلئون بناپارت، فرمانده نیروهای فرانسوی در جریان حمله به مصر در سال 1798، جمال الدین افغانی، محمد عبده و سعد زغلول و حتی ام کلثوم و سید درویش و سلامه حجازی و بیرم التونسی و جمال عبد الناصر و انور السادات.

قهوه خانه الفیشاوی مثل همه کوچه پس کوچه های محله الحسین هم شکل و شمایل قدیمی خود مثل صندلی های چوبی و کوچه های تنگ را از دست نداده است.

با این اوصاف، مگر می شود به مصر رفت و از محله الحسین دیدن نکرد..؟