قصه فاطمه، دختر معلول نقاش ایرانی

فاطمه حمامی با استفاده از پاهایش نقاشی می کشد

واشنگتن - فیروزه رمضان زاده

 بنا بر آمارهای رسمی یک میلیون و ۴۰۰ هزار فرد دارای معلولیت و اختلال ذهنی در نقاط مختلف شهری و روستایی ایران زندگی می کنند.

فاطمه حمامی نصرآبادی، یک معلول جسمی و حرکتی ساکن شهر کاشان از شهرهای استان اصفهان است. او پس از تولد دچار معلولیت از ناحیه دست و پا شد و تا امروز که ۳۰ ساله است توان راه رفتن ندارد.

با وجود این ناتوانی جسمی از کودکی نقاشی کردن را با دو انگشت پای راست خود شروع کرد. او با استفاده از تلفن همراه، نقاشی های خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته است. موضوع نقاشی های او اغلب هنرمندان و بازیکنان سینما و فوتبال ایران، حیوانات و طبیعت هستند.

چندی پیش پس از انتشار تصاویر نقاشی های او از چهره کریستیانو رونالدو بازیکن فوتبال اهل کشور پرتغال و لیونل مسی

فدارسیون  فوتبال اسپانیا برای قدردانی از این نقاش معلول ایرانی یکی از پیراهن های تیم رئال مادرید که نام او بر آن نوشته شده است فرستاد. حساب رسمی لالیگا درتوییتر هم با انتشار تصاویری از این هنرمند نوشت:«فاطمه حمامی نشان داد با استعداد، پشتکار و عزم می توان از همه سدها عبور کرد.»

باتوجه به این که فاطمه حمامی نمی تواند به خوبی صحبت کند المجله برای آشنایی با زندگی و فعالیت های هنری این هنرمند ایرانی با جواد بابایی، مدیر برنامه های او گفتگو کرده است. جواد بابایی عضو هیات مدیره تیم فوتبال ذوالفقار کاشان نیز است.

از  او در مورد دلیل ناتوانی جسمی و حرکتی فاطمه حمامی می پرسم.می گوید:« در زمان تولد،  سه دقیقه به فاطمه اکسیژن نرسید همین سهل انگاری باعث شد که او به معلولیت ۸۰ درصد جسمی حرکتی از نوع CBR دچار شود. او همراه با خواهر دوقلویش زهرا تا دو سالگی رشد کرد اما از آن زمان به بعد پدر و مادر او متوجه شدند که فاطمه برخلاف خواهر دوقلویش زهرا قادر به راه رفتن نیست.  

پس از مدتی پدرومادرش دیدند که فاطمه برخی از کارهایش را با پاهایش انجام می دهد. او با همین شرایط به مدرسه رفت و نوشتن را با پاهایش انجام داد. 

جواد بابایی با اشاره به این که پدر فاطمه یک نانوا است و باید هزینه یک خانواده شش نفره را بپردازد می گوید:« فاطمه دوران ابتدایی را در مدرسه استثنایی وابسته به اداره بهزیستی شهرستان آران و بیدگل و کاشان سپری کرد. دوره راهنمایی را هم خود فاطمه به تنهایی در خانه خواند.اما به خاطر شرایط مالی خانواده اش نتوانست بیشتر از کلاس نهم به تحصیل ادامه بدهد.»

به گفته مدیربرنامه های فاطمه حمامی؛ در همین دوران بود که توسط یکی از معلم هایش خانم حلاج از طرف اداره بهزیستی شهرستان، هوش و استعداد فراوان وی در نقاشی کشف شد.

او می گوید:«فاطمه در ابتدا نقاشی کردن را با مداد رنگی شروع کرد،  بعد در سال ۱۳۸۳ زیر نظر استاد سعید بوجار، طراح و نقاش، شروع به یاد گرفتن شیوه های مختلف نقاشی کرد. از طراحی با مداد معمولی، مداد رنگی، کار با گواش آبرنگ و رنگ روغن؛ از سال ۱۳۸۸ تا الان که با شما صحبت می کنم فاطمه کار نقاشی چهره را زیر نظر استاد رعیتی با استفاده از رنگ روغن ادامه دمی دهد و در این زمینه هم به موفقیت های خوبی دست پیدا کرده است.»

به گفته وی؛ البته این مقدار آموزش برای فاطمه کافی نیست و باید اساتید مجرب تری به او آموزش بدهند.

فاطمه حمامی  به جز حمایت چند تن از مسوولان استان اصفهان برای برگزاری چند نمایشگاه در چند شهر استان محل زندگیش از حمایت و تشویق مسوولان کشوری محروم مانده است.

جواد بابایی از نوع نگاه حمایتی مسوولان دولتی و برخوردهایشان با فاطمه حمامی  می گوید:« متاسفانه این مشکل فاطمه هیچ درمانی ندارد و فقط می توان فاطمه را به همین شکل حفظ کرد.درحال حاضر هیچ نهاد یا انجمن مردمی ( ان جی او) به فاطمه کمکی نکرده است. ورزشکاران و هنرمندان هم در حد تشکر و پیام گذاشتن در شبکه های اجتماعی از او حمایت کرده اند.تنها نهادی که به فاطمه کمک کرد بهزیستی آران وبیدگل بوده. در حال حاضر نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی در تلاش است  تا در ساخت نمایشگاه دائمی به فاطمه کمک کند.»

او در ادامه اضافه می کند:« مشوق های فاطمه خانم اول خانواده و بعد مربی هایش هستند، برخی از هزینه های او با سفارش هایی که هنردوستان به او می کنند و فروش بعضی از آثار او فراهم می شود.»

از آرزوهای فاطمه حمامی می پرسم. جواد بابایی می گوید:« فاطمه خیلی دوست دارد نقاشی هایش را به دست هنرمندان و وروزشکاران برساند. او از مسوولان هم توقع دارد تا از او حمایت کنند تا پیشرفت بیشتری داشته باشد. آرزوی فاطمه شهرت در سایر کشورها و داشتن گالری و نمایشگاهی بزرگ در سایر کشورها است.»

با وجود همه این شرایط دشوار، فاطمه زندگی کردن را  دوست دارد و همیشه خندان است. 

به گفته جواد بابایی، فاطمه اوقاتش را با نقاشی کردن و شعر پر می کند، به طبیعت، گل ها و گیاهان علاقه دارد. 

او در ادامه توضیح می دهد:«فاطمه به جز نقاشی به شعر گفتن هم علاقه دارد که در تلاش برای انتشار این اشعار هستیم.»

جواد بابایی در مورد رابطه فاطمه با سایر معلولان جسمی و حرکتی می گوید:«فاطمه رابطه خوبی با معلولان دارد قبلا در موسسه کاشانه مهر با معلولین به کلاس می رفت.شهردار کاشان مهندس رضوی ویلچیر اتوماتیک برای او تهیه کرد بعضی مواقع با ویلچیر خود به تنهایی از خانه بیرون می رود ولی در حد چند صد متر هر کسی که فاطمه را می شناسد به او احترام می گذارد سایر مردم کاشان با او برخورد خوبی دارند. چون مردم منطقه کویر خونگرم هستند. » 

اما همه معلولان در ایران همان حداقل امکانات فاطمه حمامی را هم ندارند. بسیاری از آنها حتی از داشتن صندلی چرخدار هم محروم هستند و به خاطر نارسایی ها و نبود امکانات شهری یا خانه نشین هستند تا در مراکز وابسته به سازمان بهزیستی زندگی می کنند. زندگی برای آنها در تهران و سایر شهرهای این کشور به دلیل طراحی‌های غلط و ناقص در معابر و فضاهای عمومی شهری و وسایل حمل‌ونقل عمومی  مناسب نیست.