مذاکرات آمریکا و اروپا درباره توافق ضمیمه به برجام برای متوقف کردن ایران در حمایت از تروریسم

برایان هوک مدیر بخش سیاستگذاری وزارت خارجه آمریکا (نیویورک تایمز)

واشنگتن – عاطف عبد اللطیف

برایان هوک مدیر بخش سیاستگذاری وزارت خارجه آمریکا از مذاکرات بین کشورهای اروپایی و آمریکا درباره تدوین توافق ضمیمه به برجام خبر داد. او افزود «این اقدام به منظور اجبار ایران به توقف فعالیت های منطقه ای و حمایت از گروه های تروریستی و افزایش نظارت بر فعالیت های هسته ای این کشور انجام می گیرد.»

هوک در نشست مطبوعاتی روز چهارشنبه (21 مارس) به دنبال نشست چند روزه کمیسیون برجام میان ایران و «5+1» در وین افزود «این توافق کاستی های زیادی دارد و آمریکا اجازه نمی دهد که برجام با شرایط فعلی ادامه پیدا کند.»

این مقام آمریکا ضمن اشاره به مذاکراتی که بین آمریکا و کشورهای اروپایی درباره تدوین توافق ضمیمه به برجام در جریان است خاطر نشان کرد «توافق ضمیمه دربرگیرنده اقدامات سخت گیرانه تری برای اجبار ایران به توقف اقدامات غیر قابل قبول در خاورمیانه و مداخله جویی و اقدامات بی ثبات کننده در امور کشورهای منطقه است».

هوک یادآور شد «توافق ضمیمه ای که کشورهای اروپایی در حال مذاکره بر سر آن هستند به منظور منع ایران از گسترش و دست یابی به سلاح هسته ای تنظیم شده است و بر این اساس بازرسی ها و اقدامات نظارتی تازه ای درباره فعالیت های هسته ای ایران در راه است.» او افزود «گفت و گوهای اروپایی در این زمینه تا 12 مه ادامه دارد.»

هوک گفت «دولت آمریکا در صورت عدم دست یابی به توافق با شرکای اروپایی دو گزینه در اختیار دارد: آمریکا یا از برجام خارج می شود و یا اینکه تحریم هایی را که بعد از اجرای برجام در ژانویه 2016 برداشته بود دوباره اعمال می کند».

او در ادامه افزود «مذاکرات در راستای رویکردهایی است که توسط کاخ سفید در ژانویه اعلام شد و هیات آمریکایی بعد از آن برای گفت و گو با مقام های اروپایی به پاریس و برلین و به تازگی وین سفر کردند. دو طرف بر سر ساز و کاری برای اضافه کردن ضمیمه ای به برجام گفت و گو کردند.»

هوک گفت ترامپ به دنبال اعطای فرصت به کنگره برای عمل به وظایف خود درباره برجام است. کما اینکه ترامپ به رویکرد دولت سابق که با نادیده گرفتن نظر کنگره اقدام به امضای برجام نمود هم فرصت داده است. این در حالیست که برجام اکنون دچار کاستی های فراوانی است. پروتکل های الحاقی با توجه به پیمان منع تسلیحات هسته ای برای تضمین التزام کشورها به مسئولیت های خود بلا مانع است.

مدیر بخش سیاستگذاری وزارت خارجه آمریکا خاطر نشان کرد «دولت ترامپ در نظر دارد تا پرونده حقوق بشر در ایران هم مطرح شود اما برجام تحریم هایی درباره نقض حقوق بشر در ایران در نظر نگرفته است. نقض گسترده حقوق بشر در ایران در سال های گذشته به ویژه بعد از اعتراضات مردمی چند ماه گذشته روند رو به رشدی داشته است.»

هوک درباره اعتراض ایران به اقدامات آمریکا برای جلوگیری از سرمایه گذاری خارجی در ایران گفت «ایران باید اولا از دخالت در امور کشورهای دیگر و حمایت از گروهای تروریستی دست بردارد.» ایران نسبت به عدم صدور مجوز پرواز به شرکت های هواپیمایی ایرانی توسط سازمان هوانوردی بین المللی اعتراض کرده است. هوک گفت «اعطای مجوز به شرکت های هواپیمایی ایرانی به پایبندی ایران به مسئولیت های خود در قبال جامعه جهانی و سهیم شدن این کشور در برقراری امنیت و ثبات بین المللی و عدم استفاده از حمل و نقل هوایی برای اعزام تروریست ها از یک جبهه درگیری به یکی دیگر بستگی دارد. »