دیدار محمد بن سلمان و ترامپ ... سرخط مطبوعات آمریکا

لندن – "رنیم حنوش"

دیدار تاریخی شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با پوشش گسترده مطبوعات آمریکایی همراه بود. عکس شاهزاده محمد و ترامپ در دفتر کاخ سفید در صفحه نخست چندین روزنامه آمریکایی از جمله «وال استریت ژورنال» و «نیویورک تایمز» منتشر شد.

روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» هم با تیتر «ترامپ و ولیعهد دیدار کردند...روابط رو به رشد است» صفحه اولش را به این دیدار اختصاص داد.

مطالب گوناگونی در زمینه فعالیت ها و دیدارهای ولیعهد سعودی از جمله نشست شاهزاده محمد بن سلمان با جارید کوشنر (داماد ترامپ) مشاور ارشد کاخ سفید و نیز جیسون گرینبلات فرستاده آمریکا به خاورمیانه و نماینده ویژه ترامپ در مذاکرات بین المللی صلح   در سایت های اینترنتی روزنامه ها و شبکه های تلویزیونی آمریکا منتشر شده است.

نوح فلدمن ستون نویس «بلومبرگ» در مقاله ای نوشت «رابطه ای که بین ولیعهد و کوشنر شکل می  گیرد احتمالا کلید اصلی از سر گیری مذاکرات صلح خاورمیانه خواهد بود.» او افزود «توجه کوشنر به شکل گیری روابط نزدیک با ولیعهد سعودی حرکتی در مسیر درست است.»

او با اشاره به گرمی روابط بین دو طرف بر این باور است که ولیعهد که در حال انجام اصلاحات گوناگونی در پادشاهی عربستان سعودی است به حمایت کاخ سفید نیاز دارد. نشست شاهزاده محمد و ترامپ به وضوح گویای این مدعا است.

فلدمن افزود «آمریکا در واقع با حمایت از سند چشم انداز سعودی که توسط ولیعهد مطرح شد راه را برای گفت و گوهای صلح بین فلسطین و اسرائیل هموار می کند، مذاکراتی که به برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه می انجامد.»

روزنامه هیل نیز مقاله ای درباره اهمیت سعودی برای آمریکا به قلم آنتونی کوردزمن منتشر کرد. نویسنده می گوید «شاید در چند سال اخیر فراموش کردیم که استراتژی ما در خاورمیانه تا چه اندازه به مهم ترین متحد منطقه ای یعنی پادشاهی عربستان سعودی متکی است.»

او در ادامه یادآور شد «سعودی در مرحله کنونی بیش از هر زمان دیگری به عنوان متحد راهبردی آمریکا اهمیت دارد. دو کشور مصر و الجزایر با توجه بر امنیت و ثبات داخلی تا حدودی از نقش آفرینی منطقه ای فاصله گرفته اند. نقش ترکیه در منطقه دردسرساز شده است.»
فلدمن در این مقاله می گوید «عراق و سوریه گرفتار کشمکش داخلی هستند. قدرت متحدان اروپایی هم روز به روز کمتر می شود.»
نویسنده به این موضوع اشاره می کند که آمریکا به سعودی نیاز مبرم دارد. او افزود «سعودی در حال حاضر مهم ترین متحد امنیتی آمریکا به حساب می آید.»

نویسنده افزود «باید به این سفر به عنوان فرصتی برای گسترش چشم انداز همکاری بین دو کشور نگاه کرد.»

او افزود «شاهزاده محمد بن سلمان چهره مناسب برای رهبری دوره تحول در سعودی است. چشم انداز سعودی که توسط شاهزاده محمد بن سلمان مطرح شد در راستای تامین منافع مردم سعودی و منافع آمریکا قلمداد می شود چه اینکه آمریکا به دنبال برقراری ثبات در منطقه است.»

دیوید اغناتیوس در مقاله ای در «واشنگتن پست» به اهداف سفر ولیعهد به آمریکا اشاره کرد و گفت «افزایش همکاری تجاری بین دو کشور یکی از این هدف ها است که با توجه به سند چشم انداز 2030 و تنوع بخشی به اقتصاد سعودی دسترسی به آن دور از ذهن نیست.»

نویسنده بر این باور است که بهبود روابط سعودی و عراق آغازگر مرحله نوینی در منطقه و بستر ساز افرایش همکاری و تحکیم پیوندهای مشترک بین دو کشور همسایه است.

جاستین ورلند در سایت مجله «تایم» به این موضوع اشاره می کند که اصلاحات اقتصادی ولیعهد در پادشاهی عربستان سعودی به دو دلیل انجام می شود: نخست: آگاهی او به لزوم توسعه و پیشرفت سعودی و دوم: وابستگی دراز مدت به مدت امکان پذیر نیست.

جاستین در این مقاله اهمیت دیدار ولیعهد سعودی در حوزه تنوع بخشی به اقتصاد کشور به خصوص انرژی های تجدید پذیر را بررسی کرده است.

"به نقل از الشرق الاوسط"


Subscribe to the discussion