چرا به پمپئو "دشمن سرسخت ایران" می گویند؟

واشنگتن – "المجله"

به مایکل پمپئو رئیس سابق سازمان سیا و وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ «دشمن سرسخت ایران» می گویند.

پمپئو چه زمانی که نماینده کنگره آمریکا و چه در دوران ریاست سازمان سیا به دیدگاه سخت گیرانه نسبت به ایران و فعالیت های بی ثبات کننده این کشور در خاورمیانه معروف بود. او در ماجرای افشای اسناد مربوط به رابطه گروه تروریستی القاعده و ایران نقش محوری داشت. دولت آمریکا اسناد این پرونده را که در جریان حمله به مخیفگاه اسامه بن لادن در پاکستان در سال 2013 به دست آورده بود در اکتبر 2017 از وضعیت محرمانه خارج کرد.

پمپئو در نشست بنیاد دفاع از دموکراسی ها با عنوان امنیت ملی در پایتخت آمریکا در اکتبر گفت «روابط بین گروه تروریستی القاعده و ایران محرمانه است اما شواهدی بسیار از وجود رابطه بین دو طرف خبر می دهند. حکومت ایران و گروه القاعده در موارد بسیاری با یکدیگر همکاری کرده اند.»

او افزود «ایران و القاعده هر دو به غرب به عنوان دشمن مشترک می نگرند و مبنای همکاری آنها هم از این مساله ناشی می شود. توافق ایدئولوژیکی بین ایران و القاعده در راستای همکاری علیه غرب شکل گرفته است. دو طرف با یکدیگر نمی جنگند و غرب را بزرگ ترین عامل تهدید علیه خود تصور می کنند.»

رئیس سابق سیا خاطر نشان کرد «عده بسیاری از قانونگزاران کنگره و سنا به انتقاد شدید دولت اوباما پرداختند.» آنها اینگونه استدلال می کنند که رابطه بین ایران و القاعده به دلیل حمایت برجام در سال 2015 محرمانه مانده بود.

او خاطر نشان کرد «مساله تنها به اطلاع حکومت ایران از فعالیت عوامل القاعده در ایران ختم نمی شود بلکه نظام ایران اقداماتی در راستای تسهیل تردد افراد القاعده در نظر گرفته بود. دو طرف با یکدیگر هماهنگ بودند و توافق محرمانه ای بر سر ارائه خدمات به اعضای القاعده شکل گرفته بود.»

گفتنی است پمپئو 54 ساله در 23 ژانویه 2017 ریاست سازمان سیا را به عهده گرفت. او از دانشگاه وست پوینت فارغ التحصیل شده است. او دارای مدرک حقوق از دانشگاه هاروارد در سال 1994 است. او بعدها به عنوان وکیل آغاز به کار کرد و مدتی هم مدیر شرکت فروش دستگاه های استخراج نفت بود. سپس به سیاست روی آورد و در سال 2011 نماینده حوزه انتخابیه چهارم کانزاس در کنگره آمریکا شد. پمپئو تحسین ترامپ را در چندین جلسه روزانه برانگیخت و به عنوان یکی از مشاوران مورد اعتماد ترامپ نه تنها در حوزه اطلاعاتی بلکه حتی مثلا در مسائل مربوط به نظام سلامت نقش آفرینی کرد.


Subscribe to the discussion