تهدید بریتانیا علیه متحدان پوتین... روس ها در حال بررسی «اقدامات تلافی جویانه»

سفارت روسیه در لندن (گتی)


لندن – "المجله"

بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس روز پنجشنبه (15 مارس) گفت «پلیس بریتانیا می تواند روس های «فاسدی» را که ثروت خودشان را مدیون روابط محکمشان با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هستند را هدف قرار دهد. این اظهارات در واکنش به حمله به جاسوس سابق روسیه در بریتانیا با عامل عصبی بیان شده است.

جانسون در مصاحبه با بی بی سی درباره واکنش بریتانیا به قضیه سرگئی اسکیپرال افزود «پلیس باید بتواند ثروتمندانی را که مستقیم با ولادیمیر پوتین همکاری می کنند یعنی کسانی را که می توان به پوتین مرتبطشان کرد و توجیهی برای ثروت کلانشان وجود ندارد در رابطه با فساد کلان به میز محاکمه بکشاند. این همان چیزی است که مردم دوست دارند شاهدش باشند.»

بریتانیا روز چهارشنبه (14 مارس) اعلام کرد که 23 دیپلمات روس را در جریان حمله به سرگئی اسکیپرال اخراج می کند. این بزرگ ترین اخراج گروهی دیپلمات های روسی از انگلیس از زمان جنگ سرد به شمار می رود.

مسکو ضمن رد هرگونه دخالت در این حمله اعلام کرد در حال بررسی اقدامات تلافی جویانه است.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد دیپلمات های انگلیسی به زودی از مسکو اخراج می شوند.

لاوروف در پاسخ به سوال خبرگزاری روسیه درباره اینکه آیا مسکو حاضر به اخراج دیپلمات های انگلیسی است یا نه گفت «بی تردید این کار به زودی انجام می شود.»
لاوروف خاطر نشان کرد «ادعای بریتانیا درباره دست داشتن روسیه در این حمله غیر قابل قبول است».

در این راستا، دمتری بسکوف سخنگوی رسمی کاخ کرملین گفت موضع گیری بریتانیا در این پرونده «غیر مسئولانه» است. او افزود «مسکو در حال بررسی اقدام متقابل است».

بسکوف ضمن ابراز تعجب درباره تحرکات اخیر بریتانیا علیه کشورش گفت «همه اینها اقدامات تحریک آمیز علیه روسیه به شمار می روند. مسکو اتهام های لندن در این پرونده را کاملا غیر مسئولانه می خواند.» او یادآور شد «روسیه در آنچه در بریتانیای کبیر اتفاق افتاد هیچ نقشی ندارد.»

در این راستا، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه روز پنجشنبه (15 مارس) گفت «فرانسه موضع خود را در خصوص اقدامات در نظر گرفته شده در چند روز آینده اعلام می کند. البته دیدگاه پاریس و لندن درباره دست داشتن روسیه در حمله به جاسوس سابق با یکدیگر همسویی دارند.»
مکرون در جمع خبرنگاران در غرب فرانسه افزود «همه شواهد نشان می دهد که روسیه مقصر اصلی در این پرونده است.»

او خاطر نشان کرد «فرانسه در چند روز آینده اقدامات در نظر گرفته شده در خصوص این پرونده را اعلام می کند.»

مکرون در بیانیه ای که روز پنج شنبه (15 مارس) از سوی دفتر ریاست جمهوری فرانسه منتشر شد اعلام کرد فرانسه با بریتانیا درباره دخالت روسیه در حمله به اسکیپرال با عامل عصبی اتفاق نظر دارد. در این بیانیه که به دنبال تماس تلفنی بین مکرون و ترزا می نخست وزیر انگلیس منتشر شد گفته شده «فرانسه از اوایل هفته جاری در جریان اسنادی که توسط محققان بریتانیایی در زمینه دست داشتن روسیه در حمله گردآوری شده قرار گرفته است.»

این بیانیه افزود «فرانسه و بریتانیا در خصوص اینکه تفسیر معقول دیگری در این زمینه وجود ندارد دیدگاه مشترکی دارند و فرانسه با بریتانیا اعلام همبستگی می کند.»

مکرون و مقامات فرانسه در آغاز این ماجرا روسیه را به دخالت در قتل دیپلمات سابق روسیه متهم نکردند. این در حالیست که آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از همان ابتدا اعلام کردند که دیدگاه حکومت ترزا می را جدی می گیرند.


Subscribe to the discussion