آغاز به کار نمایشگاه کتاب ریاض با شعار «کتاب.. آینده تحول»

ریاض – المجله

نمایشگاه بین المللی کتاب در ریاض با عنوان «کتاب..آینده تحول» و زیر نظر ملک بن سلمان بن عبد العزیز آل سعود خادم حرمین شریفین روز چهارشنبه آغاز به کار می کند. بیش از 500 مرکز نشر از کشورهای عربی و جهان در این نمایشگاه حضور دارند.
امارات کشور مهمان این نمایشگاه است. نمایشگاه بین المللی کتاب از 14 تا 24 مارس در مرکز همایش ها و سمینارهای بین المللی ریاض برگزار می شود. مدیریت نمایشگاه بین المللی کتاب ریاض در بیانیه ای اعلام کرد «تعیین امارات برای حضور در این نمایشگاه به عنوان کشور مهمان بیانگر روابط تنگاتنگ و محکم بین دو کشور برادر بوده و در راستای تحکیم روابط تاریخی و تجلیل از میراث عظیم عربی و اسلامی امارات و مشارکت گسترده این کشور برای گسترش فرهنگ عربی و اسلامی با مطرح کردن پروژه ها و کارگاه های فرهنگی انجام می گیرد.»

در این نمایشگاه حدود 80 فعالیت فرهنگی از کارگاه آموزشی و سمینار فرهنگی و ادبی گرفته تا شب شعر و تئاتر و جلسه گفت و گو درباره کتاب بین گروهی از نویسندگان و صاحب قلمان و نیز فعالیت هایی در حوزه کودک و مراسم امضای تازه ترین تالیفات برخی نویسندگان با حضور خوانندگان برگزار می شود.
حوزه تازه ای با عنوان «ماراتن ترجمه» در نمایشگاه آغاز به کار می کند که هدف آن ترجمه مرموق و باکیفیت دست کم دویست مقاله از عربی به انگلیسی و فرانسه است. این طرح ابتکاری به منظور فعال سازی ترجمه تالیفات و آثار درباره فرهنگ و میراث و آداب و سنت های سعودی است.
نمایشگاه بین المللی کتاب ریاض زیر نظر وزارت فرهنگ و اطلاع رسانی برگزار می شود و یکی از مهم ترین فعالیت های فرهنگی کشور به حساب می آیند. نمایشگاه کتاب ریاض پرفروش ترین نمایشگاه کتاب در کشورهای عربی است. بیش از 400 هزار نفر در دوره گذشته از نمایشگاه به مدت ده روز بازدید کردند. مجموع فروش نمایشگاه در دوره پیش 72 میلیون ریال سعودی (حدود 19 میلیون دلار) بود.

نمایشگاه کتاب ریاض در گسترش و ارتقای صنعت نشر و تالیف در سعودی و ابراز ارزش فرهنگ سعودی و برقراری شیوه های نو برای ارتباط معرفتی و تبادل فرهنگی میان سعودی و بقیه کشورهای جهان نقش بسزایی دارد. یک کشور هر سال در این نمایشگاه به عنوان مهمان حضور دارد که بخش مستقلی برای آثار تاریخی و ادبی آن در نظر گرفته می شود.