سفیر سابق اردن در عربستان سعودی: کنفراس سران در ریاض بر جلوگیری از فعالیت های نا مشروع ایران در منطقه تاکید کرد

* حضور ترامپ در سه کنفرانس سران، نشانگر تمایل آمریکا برای موضعگیری جدید این کشور در منطقه و محاصره گسترش وجود ایران است

* دیدار رییس جمهور آمریکا از پادشاهی عربستان سعودی تاکیدی است بر نقش این کشور در عقب راندن تروریسم و رویارویی با تندروی

* هیچ راه حلی برای بحران سوریه وجود ندارد، جز راه حل سیاسی که امنیت وثبات سوریه را تضمین کند

امان – جود حلوانی

جمال شمایله، سفیرپیشین پادشاهی اردن در پادشاهی عربستان سعودی بر اهمیت دیدار پرزیدنت ترامپ از پادشاهی عربستان سعودی تاکید کرد وگفت: این سفر نشانگر کوشش هایی است که برای تجدید روابط با جهان اسلام صورت می گیرد. شمایله تاکید کرد، این سفر پایه گذار مرحله جدیدی در مبارزه با تروریسم است که نتایج ملموسی خواهد داشت و کورسوی امیدی است برای ایجاد راه حل سیاسی برای بحران سوریه. او بر این باور است که این دیدار نشانگر تمایل آمریکا برای مبارزه با فعالیت های ایران است که امنیت و ثبات در منطقه را برهم زده و نیزنشانگر تمایل آن کشور برای ایجاد راه حل مسالمت آمیز جهت کشمکش اسراییل و فلسطین است.      

این گفت و گو را در اینجا می خوانیم:

* چرا ترامپ رییس جمهور آمریکا پس از رسیدن به این منصب، پادشاهی عربستان سعودی را به عنوان نخستین کشوربرای دیدار انتخاب کرد و ما می دانیم که او پس از جیمی کارتر، نخستین رییس جمهوری است که در نخستین سفر خارجی خود، از کانادا و مکزیک دیدار نمی کند؟

- به گمان من انتخاب پادشاهی عربستان سعودی به عنوان اولین کشور در اولین سفررسمی دونالد ترامپ پس از رسیدن به منصب ریاست جمهوری آمریکا، یک گزینش هوشمندانه است که بیانگر كوشش ها و اهتمام فراوان ايالات متحد آمريكا برای تجدید و تقویت روابط با جهان اسلام و به ویژه با پادشاهی عربستان سعودی است که کانون معنوی اسلام به شمار می رود و جایگاه خاصی در قلوب مسلمانان دارد، زیرا سرپرستی مقدس ترین مکان های اسلامی (حرمین شریفین) را به عهده دارد. نیز این امر پیام آشکاری برای جهان دارد مبنی بر این که ایالات متحد آمریکا و کشورهای عربی و اسلامی می توانند با تشریک مساعی به تحکیم همکاری میان ایالات متحد آمریکا و کشورهای عربی واسلامی در همه عرصه ها دست یابند؛ به ویژه در عرصه مبارزه با تروریسم و تندروی. هم چنین این سفر نشانگر احترام ژرف ایالات متحده آمریکا به رهبری خردمندانه پادشاهی عربستان سعودی و تاکیدی است بر اهمیت نقش آن درشکست تروریسم و تندروی.

* آیا این سفر بیانگر نقش عمده پادشاهی عربستان سعودی در منطقه است؟     

- بی گمان چنین است، زیرا این سفر نشانگر جایگاه پادشاهی عربستان سعودی و نقش راهبری آن در پرونده های منطقه است، به ویژه که ترامپ، رییس جمهور آمریکا، طی سفر خود به عربستان سعودی در "کنفرانس سران اسلامی عربی" شرکت خواهد کرد که رهبران کشورهای شورای همکاری خلیج و رهبران کشورهای اسلامی  نیز در آن شرکت خواهند کرد. این کشورها پایه های همکاری های جدیدی را بنیاد خواهند نهاد و همپیمانان مسلمان را در نبرد علیه تندوری و تروریسم و خشونت یاری خواهند داد و جبهه منسجمی را برای رویارویی با تندروی و خشونت و تروریسم تشکیل خواهند داد و امنیت را در این منطقه، که از بلای جنگ و درگیری رنج می برد، به ارمغان خواهند آورد. این سفر به طور مشخص، بیانگر اهمیتی است که ترامپ برای پادشاهی عربستان سعودی، نقش و جایگاه اش قایل است.

* به نظر شما، هدف از برگزاری سه کنفرانس سران در خلال سفر ترامپ به عربستان سعودی چیست؟ منظور، کتفرانس سران آمریکا و پادشاهی عربستان سعودی، کنفرانس سران آمریکا و کشورهای خلیج، و کنفرانس سران آمریکا و کشورهای عربی واسلامی است.     

- به باور من، این سه کنفرانس که شاهد مشارکت رییس جمهور آمریکا در پادشاهی عربستان سعودی خواهد بود نشانگر تمایل آمریکا برای تجدید موضع خود در منطقه و محاصره گسترش نفوذ ایران، مخالفت با خشونت و تروریسم و جداکردن کامل مسلمانان از تندروهاست. در نتیجه، تحکیم روابط با آمریکا واستوارتر کردن این روابط با دنیای اسلام به طور عام و کشورهای عربی شورای همکاری خلیج وپادشاهی عربستان سعودی به طور خاص، هدف اصلی این سه کنفرانس بود. این امر ناشی از نقش راهبری پادشاهی عربستان سعودی در منطقه است، زیرا این کشور ریاست ائتلاف نظامی اسلامی مبارزه با تروریسم را به عهده دارد و ازسال 2014  در چارچوب ائتلاف بین المللی با سازمان تروریستی "داعش" در سوریه و عراق می جنگد و فرماندهی ائتلاف عربی علیه حوثی ها در یمن را به عهده دارد و در رویارویی با ایران و کاهش نفوذش در منطقه می کوشد.

* نظر شما در باره تاثیر این سفر بر امکان ایجاد ائتلاف برای جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه چیست؟ و نیز دیدگاه تان در باره ایجاد مشارکت راهبردی میان کشورهای خلیج و آمریکا چگونه است؟    

- به اعتقاد من یکی از مهمترین دلایل مرتبط با این سفر، بیان اشتیاق ایالات متحد آمریکا برای تجدید تحکیم مشارکت راهبردی با پادشاهی عربستان سعودی به طور خاص و با کشورهای شورای همکاری خلیج و کشورهای اسلامی در منطقه به طور عام جهت رویارویی با چالش ها و خطرهایی است که منطقه ما با آن روبه رواست. به اینها اضافه کنید، گفتگو در باره پرونده های خطرناک در منطقه همچون رویارویی با دخالت ایران در سوریه و عراق و یمن و نیز گفتگو در باره مسایل تندورها نظیر "داعش" و تروریسم منطقه ای و بین المللی واتخاذ اقدامات بیشتر جهت جلوگیری از کمک های مالی به سازمان های مسلح وافزایش همکاری های امنیتی میان کشورهای خاورمیانه. من فکر می کنم می توان با کلید " مشارکت راهبردی" به همه این امور دست یافت و راه حل هایی پیدا کرد.

* آیا این سفر می تواند به طور مشخص، به تحکیم اقدامات ائتلاف بین المللی جهت مبارزه با تروریسم و "داعش" و نیز به حل بحران سوریه کمک کند؟

- مایلم در اینجا موضع رسمی اردن را بیان کنم که از یک مسوولیت دینی و انسانی سرچشمه می گیرد؛  مسوولیتی در جهت ضرورت رویارویی قاطع وقوی دربرابر هر کس که بخواهد آتش جنگ های فرقه ای یا مذهبی را برافروزد و چهره اسلام و مسلمانان را بدنام سازد. از این رو جنگ علیه این سازمان های تروریستی، همانا جنگ اسلام معتدل علیه اسلام تندرو یا علیه کسانی است که ملک عبدالله دوم، آنان را " خوارج زمانه" نامیده است، ونیز علیه هرکسی است که از آنان حمایت کند. و از آن جا که تروریسم کسی را مستثنی نمی کند، اردن باید از خود و از اسلام دفاع کند و با تندروی و تروریسم - با محورهای مختلف اش - بجنگد، حال چه محور نظامی باشد و چه امنیتی و ایدیولوژیک. لذا من بر این باورم که این سفر برای همپیمانان تاریخی ایالات متحده آمریکا و شرکایشان در منطقه و جهان اسلام، محتوای مثبتی دارد، و برای ایران و گروه های تندور نیز پیام هشداردهنده ای در بر دارد.  این سفر بیانگر آن است که ایالات متحد آمریکا دست خودرا به سوی جهان اسلام دراز می کند و نقطه عزیمت اش، پادشاهی عربستان سعودی است تا آشکارا نشان دهد که دشمن اسلام نیست بلکه با تندورها و تروریست ها دشمن است. واین کوششی است برای رویارویی با ادعاهایی که می گوید رییس جمهور آمریکا دشمن اسلام است. همه سخن من این است که این سفر پایه گذار مرحله جدیدی در مبارزه با تروریسم و با پیامدهای ملموس در منطقه خواهد بود؛ منطقه ای که از نظر سیاسی – به ویژه در سوریه – در بی ثباتی به سرمی برد ونیز بارقه امیدی خواهد بود برای ایجاد راه حل سیاسی بحران سوریه. باید تاکید کنم که یک شبه توافقی در باره موضع اردن در مورد بحران سوریه وجود دارد که به شکل پایان بخشیدن به خشونت و بحران در سوریه نمود می یابد. این کار از خلال یک فرآیند سیاسی با یک دیدگاه بین المللی یکسان مبتنی بر قطعنامه 2254 شورای امنیت، بیانیه "ژنو1" و بیانیه های صادره از گردهمایی های گروه بین المللی حامی سوریه صورت می گیرد. همه اینها پشتیبان تمامیت ارضی سوریه وآغازگر اصلاحات گسترده ای خواهد بود که پلورالیسم، دموکراسی، آشتی و بازگشت پناهندگان به کشور خویش را در بر می گیرد و به ریشه کنی تروریسم خواهد انجامید. نیز باید از هر کوشش صادقانه و جدیی حمایت کنیم که طبق مرجع های پیش گفته، راه حلی سیاسی برای بحران سوریه ارایه می دهد و به رنج مردم سوریه پایان می بخشد. هم چنین باید تاکید کرد که برای بحران سوریه راه حل نظامی وجود ندارد بلکه راه حل سیاسی وجود دارد که امنیت، ثبات، اتحاد مولفه های ملی و بازگشت پناهندگان را تضمین می کند.   

*پرزیدنت ترامپ گفته است که از حق تعیین سرنوشت فلسطینی ها پشتیبانی خواهد کرد. به نظر شما آیا شاهد تغییری اساسی در زمینه موضع آمریکا نسبت به کشمکش فلسطینی – اسراییلی و نقش آمریکا در این خصوص خواهیم بود؟ و در نتیجه آیا شاهد تسریع ایجاد راه حل مساله فلسطین خواهیم بود؟    

 -در ابتدا باید بگویم مساله فلسطین جزء مصالح و منافع کلان ملی پادشاهی اردن هاشمی قلمداد می شود و ملک عبدالله دوم اهتمام و توجه ویژه ای به آن دارد. مساله فلسطین در عمق وجدان ملی ما قرار دارد. اردن با کلیه ابزارها جلوی اقدامات و رویکردهای یکجانبه اسرائیل در قدس شریف خواهد ایستاد و به رویکرد خود برای حفظ مقدسات اسلامی و مسیحی ادامه می دهد تا اینکه صلح دوباره به سرزمین صلح بازگردد. بی ثباتی و ناامنی موجود در کل منطقه اصولا از مساله فلسطین نشات می گیرد. این مساله را تنها با پایان دادن به علل ریشه ای منازعه می توان حل کرد. علت اصلی همان اشغالگری است. دو طرف فلسطینی و اسرائیلی می توانند برای ایجاد راهکار دایم برای مساله فلسطین

مذاکراتشان را از سربگیرد. این راهکار مبنی بر تشکیل دو کشور و برپایی کشور مستقل و دارای حاکمیت فلسطین در مرزهای چهارم ژوئن 1967 به پایتختی قدس شرقی است.

چنانکه اشاره کردم این سفر بازتاب دهنده احترام آمریکا به رهبری حکیمانه پادشاهی عربستان سعودی است که همواره به دنبال گسترش ثبات و امنیت و صلح در منطقه و جهان و همکاری با کشورهای عربی و اسلامی منطقه است. پادشاهی عربستان سعودی یک کشور محوری در مبارزه با تروریسم و تندروی به شمار می رود. این کشور صاحب طرح صلح عربی است که مرجع اصلی برای راهکار مسالمت آمیز منازعه اسرائیل و فلسطین قلمداد می شود. منازعه ای که ترامپ در صدد خاتمه دادن به آن است. من به این سفر با خوش بینی می نگرم چرا که به وضوع نشان دهنده تمایل رئیس جمهوری آمریکا برای احیای نقش آمریکا در جهان و نابودی گروه تروریستی "داعش" و گروه های تروریستی و جلوگیری از فعالیت های نامشروع ایران در منطقه و تحقق پیشبرد ملموسی برای ایجاد راهکار مسالمت آمیز برای منازعه اسرائیل و فلسطین است. این همان چیزی است که همه متحدان آمریکا در منطقه به دنبال آن هستند.


Subscribe to the discussion