شاهین دادخواه: نقش سپاه در انتخابات ایران پررنگ است

شاهین دادخواه

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه می برگزار می شود. این انتخابات نیز همانند انتخابات دیگر در ایران با چالش ها و فراز و نشیب‌های بسیاری همراه است. حسن روحانی رییس جمهور ایران با کارنامه ای چهار ساله که ضعف های کمی هم نداشته در مقابل پنج نامزد دیگر به رقابت می پردازد.

ایران در سال های اخیر و در دولت روحانی تلاش کرده تا روابط خود را با کشورهای غربی تا حدی بهبود بخشد و توانست سرانجام بعد از مذاکرات طولانی به توافق هسته ای با قدرت های جهان دست یابد، اما روحانی در این چهار سال نتوانست اوضاع داخلی کشور را بهبود چندانی بخشد و به یکی از وعده‌های اصلی اش درباره آزادی رهبران جنبش سبز میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، تحقق بخشد.

شاهین دادخواه که پیش از این مشاور حسن روحانی بود و هم اکنون در خارج از ایران است گفت و گویی با مجله داشته است او معتقد است که « شرایط و فضای سیاسی کشوردر روند انتخابات ایران  تاثیر مستقیم دارد. این دوره از انتخابات ایران نیز مستثنی نیست تحولات داخلی، منطقه ای و بین المللی نیز در روند انتخابات تاثیر خواهد داشت.»

  • چرا در بین نامزدهای ریاست جمهوری چهره های شاخص اصلاح طلب دیده نمی شود؟ آیا اصلاح طلب‌ها در حال حذف شدن از سیاست ایران هستند؟

بسیاری از افراد اصلاح طلب نمی توانند از فیلتر شورای نگهبان رد شوند و این شورا آنها را  رد صلاحیت می‌کند. یکی از این چهره‌های شاخص اصلاح طلب، سید محمد خاتمی رییس جمهور اسبق ایران است که هم اکنون با محدودیت‌های زیادی در داخل ایران روبرو است، همانطور که می دانید وی هم اکنون ممنوع التصویر است و هیچ رسانه داخلی اجازه انتشار عکس و صحبت های وی را ندارد. اصلاح طلبان در ایران به طور کل با محدودیت های بسیاری روبرو هستند برای همین سعی می کنند از افرادی که نزدیک به دیدگاه هایشان است وفکر می کنند که می تواند به مطالباتشان جواب بدهد، حمایت کنند.

در این دوره هم مثل دوره قبل اصلاح طلبان از اقای روحانی حمایت خواهند کرد.

  • رقیب اصلی روحانی را چه کسی می دانید؟ آیا رییسی را رقیبی جدیدی برای روحانی می‌دانید؟

من فکر می کنم رقیب و چهره قوی در مقابل آقای روحانی وجود ندارد. اگرچه یک سری نهادها و قدرت هایی که در ساختار سیاسی ایران هستند از رییسی حمایت جدی می‌کنند، اما من فکر می کنم این بیشتر یک تاکتیک است. به خاطر اینکه از در دوره دوم، سیاست داخلی روحانی مثل دوره اول نخواهد بود و سعی خواهد کرد به آن وعده هایی که داده بود عمل کند و آن وعده ها در مورد محدود کردن گروه های افراطی است. به خاطر همین این نهادها با تقویت کردن رییسی می خواهند با روحانی به توافق برسند و به نوعی یک زد و بند سیاسی انجام دهند.

درست هست که در ایران مهندسی انتخابات وجود دارد و برخی از افراد در نتیجه و روند انتخابات هم تاثیر دارند، اما اینکه نقش مردم را از انتخابات حدف کنیم، صحیح نیست.

فکر می کنید نهادهای نزدیک به آقای خامنه‌ای به دنبال ریاست جمهوری ابراهیم رییسی هستند؟

من فکر می‌کنم که اداره یک کشور توسط فردی باید انجام شود که بتواند از عهده قوه مجربه بربیاید و بسیاری از نهادهای قدرت هم بر این موضوع واقف هستند. اگر یک سری بازی‌ها بر سر رییسی در انتخابات می شود بیشتر به دلیل زد و بندهای سیاسی است تا بر سر مدیریت اجرایی کشور یا در انحصار گرفتن قدرت.

قالیباف را حضورش را چگونه ارزیابی می کنید با توجه به اینکه در دوره‌های قبل شکست خورده بود؟

قالیباف با توجه به نفوذی که دارد زدو بندهای زیادی هم دارد و با توجه و پشتوانه به این زدو بندها و اعتباری که با پول و رانت ها به برخی از نهادها در تهران داده،  به میدان رقابت وارد شده است. ولی من فکر نمی کنم رقیب خیلی جدی برای روحانی باشد.

حضور سپاه پاسداران در انتخابات ایران چگونه است؟

همیشه نقش سپاه در انتخابات پر رنگ بوده است، به طوری که ما حضور سپاه را  در چیدمان کابینه هم می‌بینیم. به نوعی سپاه برخی از وزرا را به کابینه هر دولتی که باشد تحمیل کرده و می کند. من قبلا هم گفتم که سپاه به نوعی در ایران کودتا کرده و سپاه به یک حزب سیاسی قوی یک قدرت اقتصادی  و نیروی نظامی و امنیتی پرقدرت تبدیل شده است. عملا در همه عرصه های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی سپاه حضور فعال دارد. این هم یک کودتا محسوب می شود. در این انتخابات هم نقشی را خواهد داشت. برای اداره کشور نیاز به پول هست و سپاه نمی تواند با یک جنگ فرسایشی هم در داخل و هم در منطقه حضور داشته باشد به همین دلیل از نظر سیاسی روی کسی سرمایه گذاری می کند که بتواند این موضوع را خوب هدایت کند.

آیا سپاه مخالف توافق هسته‌ای و برداشتن تحریم‌های ایران بود؟

سپاه مخالف برداشتن تحریم ها نبود. سپاه این را می دانست که برای اداره کشور نیاز به پول هست، برای همین  سپاه هم موافق این توافق بود.

یک سری از نیروها به ویژه نیروهای افراطی در ایران مخالف برداشتن تحریم ها بودند چرا که منافع سیاسی و اقتصادی آن ها به تحریم ها گره خورده بود. به نوعی دلال تحریم بودند، یعنی آنها می خواستند با ادامه تحریم ها نفوذ و قدرت خود را در داخل کشور افزایش دهند و برای همین  مخالف برجام بودند و هستند. چون خیلی از کارهای آنها با این توافق  از بین رفت.

آیا این احتمال وجود دارد اگر روحانی رییس جمهور نشود، برجام نقض شود؟

فکر نمی کنم این اتفاق بیفتد، چون از نظر حقوق بین‌المل نقض برجام به راحتی ممکن نیست و البته برای ایران هم مفید نیست.  برجام چیزی است که به توافق چند کشور رسیده است و با تغییر دولت به خطر نمی‌افتد.

تاکنون مناظره‌های کاندیدهای ریاست جمهوری چگونه پیش رفته است؟

نامزدهای گروه های اصولگرا حرف‌های تکراری می‌زنند و حرف های احمدی‌نژاد را تکرار می‌کنند. آنها وعده‌هایی می دهند که در واقعیت قابل اجرا نیست و با شرایط اقتصادی یا سیاسی ایران همخوان ندارد. آنها آمارهایی می دهند که پشتوانه منطقی ندارد برای مثال می گویند این تعداد شغل ایجاد می کنیم، اما چگونگی ایجاد این شغل ها را نمی‌گویند و فقط حرف می زنند. البته مردم هم می‌دانند که این شعارها و حرف هایی که احمدی نژاد زده بود، تحقق پیدا نکرده است. بسیاری از مردم به این موضوع واقف هستند.

انتخابات ایران روز ۱۹ می برگزار می‌شود. حسن روحانی، باقر قالیباف، ابراهیم رییسی، اسحاق جهانگیری، مصطفی میرسلیمی، مصطفی هاشمی طبا نامزدهای این دوره انتخابات ایران هستند.


Subscribe to the discussion