کمبود آب چالش پیش روی کودکان آینده

کمبود اب برای کودکان-گتی ایمج

کمبود اب برای کودکان-گتی ایمج

با فرارسیدن روز جهانی آب،  صندوق کودکان سازمان ملل، یونیسف، در گزارش تازه‌ای هشدار داد که با روند کنونی، تا سال ۲۰۴۰ میلادی یک‌چهارم کودکان جهان با کمبود آب مواجه شده و بسیاری جان خود را به خاطر این کمبود از دست خواهند داد.

مدیر کل یونیسف دربیانیه ای اعلام کرد در بسیاری از مناطق جهان زنان و کودکان برای تهیه آب مورد نیاز خانواده برای اشامیدن آشپزی و حمام کردن باید مسافت های طولانی را طی کنند.

دراین بیانیه ، آمده است بر اساس امار و ارقام از سال 19900 تا کنون حدود یک میلیارد و دویست میلیون نفر از ساکنان مناطق مختلف جهان به آب بهداشتی و سالم دسترسی پیدا کرده اند بااین حال هر ساله آب غیربهداشتی و نبود امکانات بهداشتی اولیه موجب مرگ و میر یک میلیون و پانصد هزار کودک زیر 5 سال در جهان می شود که بیشتر آنها بر اثر ابتلا به بیماری های گوارشی به ویژه اسهال جان خود را از دست می دهند.
دسترسی به آب سالم آشامیدنی روز به روز برای سلامت کودکان در جهان اهمیت و ضرورت بیشتری پیدا می کند.

به گزارش شورای جهانی آب، امروزه در حدود ۱۲ درصد از جمعیت جهان به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند و بیماری‌های مرتبط با آب سالانه مرگ سه و نیم میلیون نفر را رقم می‌زند.

این تعداد از مجموع مرگ‌ومیرها بر اثر ایدز و تصادفات رانندگی بیشتر است.

گزارش یونیسف همچنین تأکید می‌کند که هم‌اینک در آفریقا ۳۱۹ میلیون نفر، یعنی ۳۲ درصد از جمعیت کشورهای واقع در جنوب صحرای بزرگ آفریقا به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند.

بنا بر این گزارش، وضعیت دسترسی به آب در سودان جنوبی بسیار وخیم است و میلیون‌ها نفر مجبور هستند برای رسیدن به منابع آب سالم مسافت‌های طولانی طی کرده و ساعات زیادی از روز را به این کار اختصاص دهند.

بخش‌هایی از نیجریه، سومالی و یمن نیز از مناطقی هستند که خشکسالی وضعیت بسیار دشواری را برای ساکنان آنان به‌ وجود آورده است.

این در حالی است که به گزارش یونیسف ۵۳۹ میلیون کودک در جهان در مناطقی زندگی می‌کنند که خطر سیل‌ ناگهانی بسیار بالا است.

بخش‌های زیادی از خاورمیانه و ایران نیز دوره شدید خشکسالی را تجربه می‌کنند.

در گزارشی در سال ۱۳۹۳ از سوی «مجمع جهانی تغییرات آب و هوا» به ۳۷ میلیون شهروند ایرانی هشدار داده شده بود که محدودیت‌های آبی نه تنها ساکنان تهران، که شهروندان اراک، اصفهان، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، مشهد، همدان و یزد، را نیز در برمی‌گیرد.

در پیامی که بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی آب منتشر کرد ، آمده است در روزگار ما حدود 700 میلون نفر در نزدیک به 43 کشور جهان از کمبود آب و پیامدهای ناشی از آن رنج می برند و این رقم ممکن است تا سال 2025 به 3 میلیارد نفر افزایش یابد.

دو سال پیش سازمان حفاظت محیط زیست ایران نیز گفته بود خشکسالی تا ۳۵ سال آینده ۱۱ برابر خواهد شد.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دسامبر سال 1992 با تصویب قطعنامه ای ، 22 مارس هر سال را روز جهانی آب اعلام کرد.