وعده های ترامپ برای رفع محدودیت های تولید نفت و گاز

 

دونالد ترامپ در ماه فوریه ضوابط جدید شرکت های نفت و گاز را در دفتر خود در کاخ سفید امضا کرد. (گتی)

دونالد ترامپ در ماه فوریه ضوابط جدید شرکت های نفت و گاز را در دفتر خود در کاخ سفید امضا کرد. (گتی)

جده – ایمان امان

به دنبال رفع مقررات تنظیمی در حوزه صنایع، حالا، بخش سرمایه گذاری نفت و گاز آمریکا به ویژه تولید کنندگان شیل اویل (نفت شیل) و نفت می توانند نفس راحتی بکشند. طرح انرژی پاک اوباما رئیس جمهور سابق هم متوقف می شود و فعالیت سازمان های دیگری همچون آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا و حتی اصلاحات معمول در قانون هوای پاک آمریکا در سال 1990 میلادی مورد بازنگری قرار می گیرند.

برنامه های ترامپ

ترامپ حقایق علمی در ارتباط با تغییرات آب و هوا را جعلی می خواند و می گوید این موضوع توسط "چینی ها" ابداع شده و هدف آن، تضعیف رقابت پذیری در بخش صنعتی آمریکا است. از این رو، انتظار می رود ترامپ کلیه دستاوردهای دوران ریاست جمهوری اوباما در خصوص رعایت معیارهایی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از جمله دی اکسید کربن تولید شده بر اثر تولید نفت را به باد بدهد.

ترامپ در حوزه انرژی برنامه هایی دارد. هدف از این برنامه ها این است که آمریکا در زمینه انرژی به استقلال برسد و کلیه محدودیت های اعمال شده بر این بخش رفع شود. این سیاست ها زمینه ساز دستیابی به هدف نهایی یعنی ایجاد فرصت های شغلی در کلیه بخش های تولید انرژی و کاهش وابستگی آمریکا به نفت وارداتی هستند. البته، ترامپ در این راستا، مطالبات زیست محیطی را کم اهمیت نمی داند؛ البته آن دسته از خواسته های معقولی که در تعارض با کاهش یا توقف تولید سوخت های فسیلی نباشند. ترامپ، همچنین به دنبال حمایت از کلیه انواع انرژی بوده و بازار آزاد هم باید از دو عامل کیفیت برتر و رقابت پذیری به عنوان معیارهای منابع انرژی پیروی کند. لغو محدودیت ها و مقررات تنظیمی صنایع نفت آمریکا از برنامه های دیگر ترامپ در این بخش به شمار می روند.

سیاست تازه آمریکا در بخش انرژی
 
عدم پایبندی به ضوابطی که صنعت سوخت های فسیلی (نفت و گاز و زغال سنگ) را محدود می کند. این هم یکی دیگر از برنامه های ترامپ است. ضوابط یاد شده شامل مقررات آژانس حفاظت از محیط زیست در آمریکا در خصوص کاهش گاز متان تولید شده بر اثر حفاری و استخراج نفت است. این ضوابط اثرات منفی بر سرمایه گذاری در این بخش دارند.
رفع محدودیت های حفاری در زمین های تحت قلمرو آمریکا همچون مناطقی در خلیج مکزیک و آلاسکا در قطب شمال.
ترامپ دستور ادامه ساخت دو خط لوله "کیستون ایکس ال" و "داکوتا" را به منظور تقویت امنیت انرژی و ایجاد فرصت های شغلی برای مردم آمریکا صادر کرد.

نخستین برنامه آمریکا در بخش انرژی

سیاست های انرژی دولت جدید آمریکا مبتنی بر کاهش هزینه انرژی برای مردم آمریکا و بیشترین استفاده ممکن از منابع آمریکا و عدم وابستگی به نفت کشورهای دیگر است. پرزیدنت ترامپ، همچنین، وعده لغو کلیه محدودیت های اعمال شده بر تولید نفت و گاز و نیز سیاست های زیانبار در بخش انرژی آمریکا را داده است؛ سیاست هایی همچون برنامه هوای پاک که در دوره ریاست جمهوری اوباما اجرا شد. نخستین برنامه رئیس جمهور آمریکا در بخش انرژی چنین استدلال می کند که رفع محدودیت ها بر صنایع نفت منجر به افزایش بیش از 30 میلیاردی دستمزدها در عرض هفت سال آینده خواهد شد. این برنامه، همچنین، درصدد ایجاد تحولی در تولید نفت شیل و گاز و استفاده از انرژی های عظیم بومی است؛ این انرژی ها به دلیل محدودیت های اعمال شده بر صنایع مورد بهره برداری قرار نگرفته اند و در زیر زمین های تحت قلمروی نظام فدرالی قرار دارند. برنامه ای هم برای توسعه فناوری های زغال سنگ پاک و افزایش تولید انرژی بومی در دستور کار خواهد بود. این برنامه در راستای رسیدن آمریکا به استقلال در زمینه انرژی قلمداد می شود. همزمان با این برنامه ها آمریکا با کشورهای متحد خود در خلیج عربی همکاری و به گسترش روابط دو جانبه بخش انرژی خواهد پرداخت. همچنین، در سیاست های تازه آمریکا این نکته مورد توجه قرار گرفته که رسیدن به اهداف مورد نظر در بخش انرژی تنها با مدیریت مسئولیت پذیر زیست محیطی –چه در بخش حمایت از هوای پاک یا آب پاک یا حفظ منابع طبیعی در آمریکا- امکانپذیر است. اهداف مورد نظر در نخستین برنامه انرژی، تامین آینده روشن تر با بهره گیری از سیاست های مبتنی بر تشویق اقتصاد و فراهم کردن امنیت و حمایت از بهداشت عمومی است.

نفت در منطقه حفاظت شده آلاسکا

منطقه حفاظت شده آلاسکا منطقه پهناوری در شمال شرق آلاسکا و دقیقا در شرق خلیج پرودهو است. این منطقه پناهگاه طبیعی حیات وحش و دارای تنوع زیستی است اما همچنین گفته می شود که دارای ذخایر نفت و گاز است. منطقه حفاظت شده آلاسکا، همواره، محل اختلاف حزب دموکرات و جمهوری بوده است. از نظر دموکرات ها، این منطقه نیاز به محافظت داشته و نباید به شرکت های نفت و گاز اجازه استخراج نفت وگاز داده شود. در مقابل، جمهوری خواهان به دنبال باز شدن درهای این منطقه برای عملیات حفاری هستند و این همان هدف مورد نظر دولت جدید آمریکا است. برنامه ترامپ در بخش انرژی بر رفع بیشتر محدودیت های غیرقابل توجیه در مناطق اطراف ساحل جنوب شرقی اقیانوس اطلس تاکید می کند. ترامپ تصمیم اوباما رئیس جمهور سابق مبنی بر ممنوعیت حفاری در آلاسکا را "از بین بردن فرصت های شغلی" خواند.
موضع پادشاهی عربستان سعودی درباره رویکرد تازه آمریکا در بخش انرژی

برنامه های ترامپ در خصوص سوخت های فسیلی (نفت و گاز) از نظر پادشاهی عربستان سعودی رویکرد مناسبی به شمار می رود؛ به ویژه از این لحاظ که دولت جدید آمریکا هیچ اعتقادی به شعارهای گروه های فشار افراطی در سازمان های محیط زیست
ندارد. به گفته این گروه ها نفت باید در زیر زمین بماند.

برنامه نخست انرژی ترامپ، همچنین، از اهمیت پادشاهی عربستان سعودی به عنوان رهبر کشورهای خلیج عربی نفت خیز و متحد استراتژیک اصلی آمریکا در بخش امنیت انرژی و مبارزه با تروریسم یاد می کند. گفتنی است پادشاهی عربستان سعودی یکی از پنج کشور بزرگ صادرکننده نفت به آمریکا به شمار می رود. عربستان سعودی دومین و کانادا بزرگ ترین صادرکننده نفت به آمریکا هستند. طبق داده های اداره اطلاعات انرژی آمریکا در سال 2015 میلادی، عربستان سعودی بزرگ ترین تولید کننده نفت خاورمیانه بوده است. سهم این کشور از بازار نفت 11 درصد بوده است.
عربستان سعودی، همچنین، سرمایه گذاری های عظیمی در عملیات پالایشگاهی (تصفیه و پالایش) انجام داده است. وزیر انرژی و صنایع و ثروت های معدنی در مصاحبه ای مطبوعاتی تصریح کرد "عربستان، احتمالا، سرمایه گذاری های بیشتری در بخش پالایشگاهی آمریکا انجام می دهد. این امر، رویکردی برای تامین کالای نفت است." عربستان سعودی همانند بقیه کشورهای جامعه جهانی نگرانی هایی در خصوص پرونده تغییرات آب و هوا دارد و توافق نامه تاریخی آب و هوایی پاریس را امضا نموده است.

گفتنی است پادشاهی عربستان سعودی به اقدامات خود در راستای عمل به تعهدات ملی که توافق نامه پاریس بر آن تاکید کرده ادامه می دهد.