نیتا لوی: ائتلاف اسلامی ضد تروریسم به رهبری عربستان سعودی گام بسیار مثبتی است

عکس: نیتا لوی عضو کنگره آمریکا (گتی)

عکس: نیتا لوی عضو کنگره آمریکا (گتی)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-برجام با توجه به عدم اشاره به آزمایش موشک های بالستیک و حمایت تهران از تروریسم ناقص است
-قدرت نرم، ابزاری فعال برای حرکت به سوی برقراری صلح و اجتناب از درگیری است.
-برگزاری نشست سران اتحادیه عرب به ریاست ملک عبد الله دوم فرصتی واقعی برای نزدیک کردن دیدگاه ها بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها فراهم می کند
-هنگامی که دولت ترامپ از کاهش 40 درصدی کمک های خارجی سخن گفت باعث تاسفم شد
-من به شدت از ایده ارتقای ملت ها با ارائه خدمات آموزشی و بهداشتی و مهارت آموزشی حمایت می کنم

هیلاری کلینتون و نیتا لوی عضو کنگره آمریکا در راه شرکت در جلسه ویژه بررسی بودجه وزارت خارجه آمریکا (گتی)

هیلاری کلینتون و نیتا لوی عضو کنگره آمریکا در راه شرکت در جلسه ویژه بررسی بودجه وزارت خارجه آمریکا (گتی)

مصطفی الدسوقی-واشنگتن

هنگامی که هیلاری کلینتون متصدی پست وزارت امور خارجه دولت اوباما شد کرسی کلینتون در مجلس سنا خالی ماند و نیتا لوی عضو دموکرات کنگره برجسته ترین نامزد این کرسی شد.

نیتا لوی به عنوان نماینده ارشد حزب دموکرات در کمیته تامین مالی مجلس سنای آمریکا مشغول به کار است. لوی فردی صاحب نفوذ در مسائل مربوط به بودجه وزارت امور خارجه آمریکا و نیز کمک های بشردوستانه و مدنی به کشورهای دیگر است. این کمک ها از طریق نهادهای کمک کننده ای همچون آژانس آمریکایی توسعه بین الملل تقدیم می شوند.

"المجله" گفت و گویی با لوی درباره دیدگاه او در خصوص مسائل خاورمیانه و مساله فلسطین و مقابله با تروریسم انجام داده است. این دیدار در دفتر لوی در مقر کنگره صورت گرفت. متن گفت و گو به شرح زیر است:

قبل از این گفت و گو، شما و اعضای دیگر کمیته با ملک عبد الله دوم پادشاه اردن دیدار کردید. می توانید درباره مهم ترین نتایج این دیدار بگویید؟

نیتا لوی و مصطفی الدسوقی در دفتر عضو کنگره در واشنگتن

نیتا لوی و مصطفی الدسوقی در دفتر عضو کنگره در واشنگتن

احترام زیادی برای ملک عبدالله دوم قائل هستم. او اینک، ریاست اتحادیه عرب را تا سال آینده به عهده دارد. من به این مساله خوش بینم که شاید او با همکاری مسئولان دیگری موفق به دست یابی به صلح (میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها) شود. من مدت هاست که از راهکار تشکیل دو کشور حمایت می کنم و به شدت معتقدم که باید گفت و گوهای میان دو طرف به نتیجه برسد. بنده و ملک عبد الله ثانی در این باره بحث و گفت و گو کردیم. –من بیش از بیست بار در عرض چند سال با محمود عباس (رئیس دولت فلسطین) دیدار کردم- اما به نظر نمی رسد که عباس از قدرت سیاسی برای مذاکره درباره چنین توافقی برخوردار باشد. از این رو، من و ملک عبدالله دوم درباره انجام همکاری با اسرائیلی ها و کشورهای عضو اتحادیه عرب در خصوص تهیه و ارائه طرحی به عباس صحبت کردیم. البته، ناگفته نماند که پیشنهادات فراوانی در عرض سالیان سال ارائه شده است. نظر شخصی من این است که اگر اتحادیه عرب در خصوص تهیه وارائه چنین طرحی اقدام کند در این صورت امید فراوانی به موفقیت آمیز بودن مذاکرات وجود خواهد داشت.

آیا ممکن است در این رابطه، بیشتر توضیح دهید که چرا عباس بدون دخالت کشورهای عربی -به احتمال زیاد- به توافق صلح با اسرائیل دست پیدا نمی کند؟

ما اینک، در سال 2017 هستیم. پرزیدنت کلینتون و پرزیدنت جرج بوش در اواخر دوره ریاست جمهوری خود برای نزدیک کردن دو طرف تلاش کردند. من شخصیت عباس را از لحاظ روان شناختی تحلیل نمی کنم و نمی توانم بگویم که آیا عباس حاضر به (انجام این توافق) هست یا نه. اما، من چندین بار با عباس دیدار داشتم و وضعیت پیچیده را درک می کنم. لذا، به نظر من، عباس از قدرت سیاسی آنچنانی برخوردار نیست که بتواند به عنوان یک طرف از طرف های مذاکرات نقش آفرینی کند.

به اعتقاد بنده، عباس با حمایت اتحادیه عرب و همکاری با ملک عبدالله دوم، شاید از قدرت کافی برای نقش آفرینی در مذاکرات برخوردار شود- البته به شرطی که جهان عرب از وی حمایت کند.

کشمکش بین اسرائیل و فلسطین در برابر درگیری های خونبارتر کنونی در منطقه، متأسفانه، کم رنگ تر شده است. آیا این تنها یک دیدگاه است یا در واقع هم چنین اتفاقی افتاده؟

 عده زیادی بر این باورند که عدم دستیابی به راهکار تشکیل دو کشور منجر به وقوع درگیری در سراسر جهان می شود. به نظر من، این دیدگاه درستی نیست. به اعتقاد بنده، دستیابی به توافق صلح بین فلسطینی ها و اسرائیلی ها، بر خلاف باور عده ای، کل مشکلات منطقه را حل نمی کند. اما، به نظر من، ایران و بعد از اجرای تجربه موشکی اخیر (اول ماه فوریه) باید مایه نگرانی عباس باشد. عباس، اینک توسط گروه های تروریستی که به دنبال قلمروخواهی هستند  احاطه شده است. البته؛ الان، بارقه امیدی برای تلاش در راستای از سر گرفتن مذاکرات صلح با حمایت و تشویق اتحادیه عرب به چشم می خورد و معتقدم که این فرصت در دوره ریاست اتحادیه عرب توسط ملک عبد الله دوم برای نزدیک کردن دیدگاه های دو طرف فراهم شده است.

شاهزاده محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان سعودی، پارسال، از تشکیل "ائتلاف اسلامی ضد تروریسم" خبر داد. ارزیابی شما در خصوص این طرح چیست؟   
بی گمان، از تشکیل ائتلاف اسلامی ضد تروریسم استقبال می کنیم و به نظر من، این امر گامی در مسیر درست است. بی تردید، اتحاد کشورهایی که سرسختانه با تروریسم می جنگند اقدامی بسیار مثبت تلقی می شود.

چرا به توافق هسته ای ایران رای ندادید؟
از همان لحظه امضای توافق هسته ای ایران به آن رای ندادم، به نظر من، برجام ناقص است. البته، برجام گام مهمی در مسیر تعامل با فعالیت های هسته ای ایران به شمار می رود اما به موضوع موشک های بالستیک و حمایت ایران از گروه های تروریستی دیگر اشاره نکرده است. برجام نتوانست کشتار در سوریه یا جاهای دیگر جهان را متوقف کند. مردم در تمامی کشورهای منطقه کشته می شوند و تا کنون، فکر نمی کنم یک نیرویی وجود داشته باشد که با گرد آوردن همه گروه ها و کشورها بتواند در برابر رفتارهای ایران بایستد. چنانچه ائتلافی علیه تروریسم شکل بگیرد زمینه ساز اقدامات بیشتری در آینده خواهد شد.

شما به عنوان نماینده ارشد حزب دموکرات در کمیته تامین مالی مجلس نمایندگان آمریکا، در جهت دهی به تصمیم های ارگان های تصمیم گیرنده در خصوص کمک های خارجی سهیم هستید. نگرانی ها و اهداف شما در خصوص کمک های خارجی با توجه به آغاز به کار دولت جدید آمریکا چیست؟

بنده رهبری حامیان آموزش دختران در سراسر جهان را عهده دار بودم. پروسه آموزش دختران و پسران فراتر از آموزش صرف است، این امر، اعتماد به نفس به آنها می دهد و مهارت های گوناگون  در اختیار آنان قرار می دهد تا بتوانند به عنوان نیرویی در راستای اعمال خیر و صلح دوستانه فعالیت کنند. هنگامی که دولت ترامپ از کاهش 40 درصدی کمک های خارجی سخن گفت باعث تاسفم شد و امیدوارم این بحث به مرحل عمل نرسد.

من به شدت از ایده ارتقای ملت ها با ارائه خدمات آموزشی و بهداشتی و مهارت آموزشی حمایت می کنم. نیروی نرم ابزار مهمی در جهت حرکت به سوی برقراری صلح و اجتناب از بروز درگیری و جنگ است. تاثیر نیروی نرم از تجهیزات جنگی بیشتر و در عین حال کم هزینه تر است. من به دستاوردهای آژانس آمریکایی توسعه بین المللی در اقصی نقاط جهان افتخار می کنم و خیلی از دیدگاه های دولت کنونی بیم و هراس دارم. از این رو، باید صبر کرد و دید که نیروی نرم در کجای دستور کار دولت قرار دارد.

 


Subscribe to the discussion