گفتگو با موسسان باشگاه مد  لباس در اربیل عراق

 kurdish-mens-fashion-from-traditional-to-mr-erbil-f

فیروزه رمضان زاده- یک سال پیش، گروهی از جوانان کردعراقی طرفدار سبک های کلاسیک دهه بیست و سی میلادی گرد هم جمع شدند تا ضمن ارائه برند انحصاری خود به  تقویت اقتصاد منطقه اربیل یاری برسانند. اعضای این گروه که عنوان گروه خود را «آقای اربیل» نامگذاری کرده اند این عنوان را از نام موطن خود، اربیل، مرکز اقلیم خودمختار کردستان در شمال عراق وام گرفته اند. این جوانان، حمایت از زنان و نیز تغییرات اجتماعی را از جمله اهداف اجتماعی گروه«آقای اربیل»اعلام کرده اند. مجله با قران پشتیوان، بنیانگذار و احمد نوزاد و عمر نیهاد از همکاران او در تاسیس این باشگاه گفتگو کرده است که در ادامه می خوانید.

نخستین پرسش من در مورد چگونگی تشکیل گروه  «آقای اربیل» است لطفا بگویید چگونه گروه شما شکل گرفت؟
آقای اربیل یک سال پیش تاسیس شد. در آن زمان باشگاه آقایان در یک شرایط بسیار خوب ساخته شد.

یک سال پیش، در اربیل کردستان سه مرد از یکی از شهرهای باستانی گرد هم جمع شدند برای تحقق آرمان تشکیل باشگاه آقایان، رویای آنها القا کردن داغ ترین پوشش ها به جوانان بود.

پیش تر در سال 2014 وقتی در منطقه، یک بحران بزرگ اقتصادی و جنگ غیرمنتظره علیه عراق آغاز شد. در واقع تمام این منطقه با این بحران رو به رو شد، اما ما به عنوان یک نسل جوان پر انرژی در این منطقه، همچنان به آینده این منطقه خوش بین بودیم و تصمیم گرفتیم با فراموش کردن این بحران کنونی، گام به گام به جلو قدم برداریم. دلیل اصلی  ما  امید و بازگرداندن طعم و مزه سبک مد کلاسیک به منطقه است.

ما گروهی از مردان سی ساله را گسترش دادیم، مردان سی ساله ای که علایق مشترک شان را برای طراحی و نمایش برند شان به اشتراک گذاشتند.و این در حالی بود که  احساسات پرشور آنها برای ایجاد یک تغییر مثبت همچنان به قوت خود باقی مانده بود.هنگامی که نخستین گردهمایی ما برگزار شد یک گردهمایی مردانه در سال 2016 ما با واکنش های مثبت بسیار خلل ناپذیری مواجه شدیم که انگیزه ما را برای ایجاد رویدادها و اتفاقات بیشتر، بیشتر کرد.ما خواستار توسعه برنامه های کاری خود بودیم بیشتر از آنچه که ما در حال حاضر در دستور کارخود داریم و از سوی دیگر موفق به  جلب توجه افکار عمومی شدیم.
آیا شما تاکنون حامی مالی داشته اید یا خیر؟

Mr-Erbil-1

خیر ما هیچ حامی مالی نداریم، و تمام امور مالی خود را از سرمایه شخصی خودمان تامین می کنیم.

آیا  برنامه ای برای گسترش فعالیت های گروه خود را دارید؟
بله البته، برنامه های آینده ما در حوزه حقوق زنان، حمایت از محیط زیست  و حقوق بشراست.
ما نه تنها خواستار جلب توجه به ضرورت حقوق زنان هستیم بلکه حمایت از محیط زیست را هم مد نظر قرار دادیم، همچنین اقتصاد ورشکسته ما و البته ارائه راهکاری برای حل موضوعات در داخل منطقه ما.در طول این دوره زمانی، ما با موانع بسیاری نظیر اقتصاد ناتوان و نیز مسائل سیاسی روبرو شدیم که دلایل آنها را پیش تر ذکر کردیم. با وجود کمبود منابع تصمیم گرفتیم که به نوبه خود اهداف خود را تحقق ببخشیم.

یکی از بزرگترین برنامه های کاری ما حضور در شبکه های اجتماعی است، در صفحه اینستاگرام و فیس بوک ما مجموعه ای به نام « دختر الهام بخش پنجشنبه» ارائه داده ایم، از سوی دیگر ما پشتیبانی خود را از زنان فعال  در جامعه را به نمایش گذاشته ایم زنانی که برای دستیابی به اهداف مورد نظرشان فعالیت کرده اندد ، چه در تولید محصولات عمومی و یا فعالیت پیرامون حقوق زنان. مردان باشگاه ما اخیرا یک ویدئو منتشر کرده اند که در آن ویدئو به 14 زبان صحبت می شود همراه با یک پیغام برای توقف خشونت علیه زنان.در این زمینه نه تنها با واکنش بسیار خوبی از سوی مردان روبرو شدیم بلکه همچنین پیشنهادهای خوبی هم در این زمینه داشته ایم.

هدف دیگر ما داشتن یک باشگاه اختصاصی برای آقایان با ترکیبی از خیاطی و آرایشگاه برای بازگشت به مد لباس دهه بیست و سی میلادی است در این زمان آقایان بومی منطقه مکانی دارند برای لذت بردن از فرصت هایشان، داشتن یک آرایشگر مو و نیز خیاط محلی برای طراحی و دوخت کت و شلوارهایی مورد نیاز که با بالاترین میزان مد تناسب دارند.

ما شرکت Rishn  را راه اندازی کرده ایم. یک شرکت برای آراستگی عمومی شامل ریش است و در آینده نزدیک ما خط تولید پوشاک خود را برای توسعه و رونق اقتصاد منطقه  راه اندازی خواهیم کرد.

«ریشن» یک شرکت مخصوص آرایش و آراستگی مردان است که شامل محصولات و صنایعی نظیر روغن ریش، موم سبیل و دیگر محصولات است. تمام این محصولات در کردستان تولید می شوند.

در قدم نخست، «ریشن» به صورت محلی برای هرکسی که علاقمند به محصولات ما بود ایجاد شد یا هر محصول مخصوصی برای زندگی مردان. اکنون «ریشن» مشتری هایی در سرتاسر جهان دارد.

همچنین قصد داریم در آینده ای نزدیک خط تولید پارچه برند خود را برای رونق اقتصاد منطقه راه اندازی کنیم.

در ارتباط با اقتصاد داخلی ما برای ایجاد اشتغالزایی بیشتر تلاش کرده ایم ، هدف ما نزدیک شدن هر چه بیشتر به اهداف ما است همراه با آرزوی ایجاد اشتغال و نیز ارائه محصولات با کیفیت که پیش از این به دشواری ارائه می شدند.
لطفا در مورد طراحی ها توضیح بدهید.
طراحی  لباس های ما ترکیبی از  سبک از Afandis کلاسیک است که ما در منطقه خود داشتیم که به گذشته بازمی گردد به دهه 1920 و 1930

خیاط های محلی گروه ما همچنین به سمت طراحی و دوخت پوشاک ها پیش می روند، همچنین به آنها شانس خلق و ارائه مد داده می شود.

هدف ما داشتن خط تولید پوشاک انحصاری ما است که در آینده مردان پیش از حضور و  توجه آقایان «آقای اربیل»بتوانند لباس های مخصوص خود راداشته باشند.

آیا طراحی و دوخت لباس های گروه را در اربیل انجام می دهید یا در کشوری دیگر؟
تمامی کارهای طراحی و دوخت لباس ها  در کردستان انجام می شود  بنابراین  با انجام این اقدامات می توانیم اقتصاد  منطقه را تقویت کند و این منبع مالی در داخل کشور ما باقی می ماند.