آلمان از فروش احتمالی خودروسازی اوپل به پژو نگران است

شرکت اوپل-گتی ایمج

شرکت اوپل-گتی ایمج

بریگیت تسوپریز، وزیر اقتصاد آلمان از فروش احتمالی شرکت خودروسازی اوپل به پژو ابراز نگرانی کرده است و با  انتقاد از شرکت‌های خودروسازی جنرال موتورز و ساپ پژو گفت این قابل قبول نیست که این دو شرکت پیش از مذاکره برای یک معامله بزرگ، با شوراهای کارکنان اوپل، اتحادیه صنایع فلزی آلمان و همچنین دولت آلمان را مطلع نکرده‌اند.

در حال حاضر حدود ۳۸ هزار نفر در خطوط تولید اوپل سراسر اروپا مشغول به کار هستند. بیش از نیمی از آنان آلمانی‌ هستند.

آلمان با توجه به شرایط خاص خودروسازی و بزرگی شرکت اوپل، فروش این شرکت به رقیبش پژو را علاوه بر جنبه اقتصادی دارای جنبه های سیاسی نیز می داند.

فولکر باوفیر، نخست وزیر ایالت هسن آلمان هنوز امیدوار است که اوپل جایگاه خود را در بازار اروپا حفظ کند. او می‌گوید کارخانجات اوپل نباید تعطیل و کارکنان آن نباید بی‌کار شوند.

بر اساس گزارش دویچه وله، کارخانه اوپل که توسط آدام اوپل آلمانی پایه‌گذاری شده بود فعالیت خود را ابتدا با ساخت چرخ خیاطی و دوچرخه در سال ۱۸۶۳ آغاز کرده بود. اوپل از سال ۱۹۲۹ در مالکیت شرکت خودروسازی آمریکایی جنرال موتورز قرار گرفت و به عنوان زیرمجموعه این شرکت فعالیت می‌کند.

بعد از جنگ جهانی دوم که کارخانه‌های اوپل ویران شده بود، موفق شد دوباره تولیدات خود را از سر بگیرد و پلکان ترقی را پشت سرهم طی کند طوری که در سال ۱۹۷۲ بزرگترین تولید کننده خودرو در آلمان شد.

اما بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۹ به سراغ جنرال موتورزهم آمد و این کنسرن را در معرض ورشکستگی قرار داد.  جنرال موتورز تلاش کرد اوپل را در آن زمان بفروشد اما دوباره تصمیم گرفت این شرکت را نوسازی کند.