مایک پنس، وکیل مدافعی که با موکلش اختلاف نظر دارد

img_5091

کار معاون رئیس جمهور منتخب؛ جمع و جور کردن و خوب جلوه دادن و سر و ته مسائل را هم آوردن

نوشته: منصف المزغنی- نقاشی: علی المندلاوی

 

1 -

- مایک پنس یعنی سیاستمداری که از دنیای پول و وکالت و مجری گری برنامه های رادیو آمده خود را این چنین معرفی می کند:

"من محافظه کار و جمهوری خواه هستم"

-او همان کسی است که به عضویت مجلس نمایندگان آمریکا درآمد و ریاست کنفرانس "جمهوری خواهان" و فرماندار ایندیانا را بر عهده داشت.

 

- 2-

- پنس حتی پیش از اینکه ترامپ او را به عنوان معاون خود انتخاب کند هدفش این بود که همسرش بانوی اول کاخ سفید شود.

-اما همه چیز طور دیگری رقم خورد و او نزدیک ترین فرد به خلق و خو و تفکر و منافع دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید و در نتیجه معاون رئیس جمهور شد.

- 3-

- در تنها مناظره تلویزیونی بین مایک پنس جمهوری خواه معاون دونالد ترامپ و معاون دموکرات کلینتون این آقا تصمیم گرفت که این تاکتیک را در پیش بگیرد : "اگر سوال سختی پرسیدند پرسشی که دوست داری از تو بپرسند را تصور کن و بر این اساس، جواب بده".

-و این چنین هم شد. معاون کلینتون سوالاتی را علیه دونالد ترامپ مطرح کرد و معاون ترامپ هم با انتقاد به رقیب ترامپ یعنی هیلاری کلینتون به آنها پاسخ داد.

 

 

4-

- اما با وجودی که مایک پنس و دونالد ترامپ هم حزبی هستند اما هم عقیده نیستند! و در برخی جزئیات هم اختلاف نظر دارند!

-  نقطه اشتراک آنها منفعت و هدف واحدی است که هم رئیس جمهور و هم معاونش در صدد دست یابی به آن هستند.

- چنانچه ترامپ زیاده گویی کند معاونش در عوض، شدت عمل نشان می دهد.

-در چنین شرایطی، بروز درگیری اجتناب ناپذیر است.

- کشمکش میان ترامپ و پنس بر سر مسائل اساسی نیست بلکه در رابطه با اختلاف دیدگاه ها در جریان انتخابات است.  اگرچه، گفته های این دو بدون شک در راستای منافع کلان سیاسی آمریکا همسو خواهند شد.

 

- 5-

- ترامپ درباره پوتین می گوید "پوتین دولتمرد قدرتمندی است که عظمت را به روسیه بازگرداند. پوتین از رئیس جمهور ضعیف ما یعنی اوباما قوی تر است." پنس در مورد پوتین می گوید "او رئیس جمهور کوچک و یک فرد اراذل و اوباش است." وی اشاره کرد "خرس روسی هیچگاه نمی میرد و تنها به خواب زمستانی فرو می رود." البته، این دیدگاه تنها استفاده ابزاری دارد و شاید مثل هر کالای دیگری تاریخ مصرف آن خواهد گذشت.

6-

- پنس درباره مصرف دخانیات بر این باور است که مواد دخانی کشنده نیستند و شرکت های دخانیات به او میلیون ها دلار پول داده اند تا جایگاه سیگار را خدشه دار نکند.

- او مخالف قانونی شدن سقط جنین و مخالف همجنس گرایان است

- شاید هم پنس کس دیگر را پیدا نکرده که در ازای پرداخت پول، در باره آنها نظر مثبتی بدهد!

7-

- در حالیکه ترامپ در کل کشور عراق چیزی به جز چاه نفت نمی بیند و بی رودرواسی می گوید "باید نفت را برد و خارج شد" پنس می گوید نیروهای آمریکایی باید در عراق می ماندند.

8-

- پرزیدنت ترامپ باید در خصوص مساله مسلمانان از پنس کمک می گرفت تا دیدگاهش را در این خصوص ملایم تر کند. ترامپ با چشم نفرت و کینه به عرب ها و مسلمانان نگاه می کند و به طرفدارانش وعده داد تا از ورود آنها به ایالات متحده آمریکا جلوگیری کند.

-چنین دیدگاهی به نظر پنس مخالف قانون اساسی آمریکا است.

 

- 9-

- حالا درست است که دیدگاه پنس و رئیس وی یکسان نیست اما با این وجود، چنانچه آقای پرزیدنت اشتباه یا اغراق گویی کند و یا اینکه کاخ سفید را یک کانال تلویزیونی خصوصی فرض کند در اینجا سر وکله پنس پیدا می شود تا مساله را جمع و جور یا خوب جلوه دهد و یا سر و ته قضیه را  هم بیاورد.

- و این همان کارکرد گفتمان است که تنها زبان منافع کلان آمریکا را بلد است.

- و این همان سیاستی است که هم به وجود آدم های خردمند وهم نادان و احمق و فقیه نیاز دارد.

- اوضاع بین المللی که برای هر انسانی با بصیرت آشکار است.  و خیال انسان با تماشای این اوضاع تا به کجاها که سیر نمی کند.

- اما دریای سیاست میدان آزمایشی برای شناگر است.

- 10-

-  شاید که امور بر خلاف میل سیاست پیش برود.... عرصه سیاست همچون دریای خروشان و شن های رونده است و مایک پنس هنوز به شصت سالگی نرسیده و زندگی آرامی دارد. اما در عین حال، او معاون رئیس جمهور هفتاد ساله ای شده که در زندگی و اندیشه و گفتمانش نشانه ای از آرامش دیده نمی شود و پرهیاهو است.

- البته، پنس زمان کافی برای کنارآمدن با ساکن جدید کاخ سفید را دارد.

- البته اگر ترامپ تصمیم به اخراج وی نگیرد و جمله معروف و همیشگی خود یعنی "تو اخراجی" را که در برنامه تلویزیونی "اپرنتیس" بیان می کرد به مایک پنس نگوید.

 

 


Subscribe to the discussion