آکی هیتوی ژاپن... امپراتوری در آرزوی کناره گیری از مقام خود

img_3959

نويسنده: منصف المزغنی   طراحی: کاری از علی المندلاوی

1 -

"شاید زمانی فرا برسد که نتوانم وظایفم را به عنوان امپراتور انجام بدهم".

این سخنان آکی هیتو امپراتور ژاپن خطاب به مردم کشورش بود؛ مردمی که حیرت زده و ناراحت و متعجب شدند. چه گفته های امپراتور با توجه به سنت های رایج در ساختار حکومتی ژاپن یعنی کشوری که خود را سرزمین آفتاب می پندارد به راحتی قابل هضم نیست.

اظهارات امپراتور زلزله تاریخی و بی سابقه ای در دوران امپراتوری ژاپن به پا کرد؛ چرا که او چیزی را عنوان کرد که پیشینیان وی از گفتن آن ابا کردند. 124 امپراتور قبلی در طی 27 قرن گذشته و در بیش از 2727 سال گذشته هرگز چنین اظهاراتی را بیان نکرده بودند.

افزون بر این، از لحاظ قانونی نباید به بیماری امپراتور در خبرهای منتشر شده از کاخ امپراتوری اشاره شود. امپراتور طبق سنت های رایج باید در حالیکه بر عرش قدرت در کاخ امپراتوری تکیه زده از دنیا برود. همه اینطور وانمود می کنند که درباره بیماری او نه چیزی دیده و نه چیزی شنیده اند.

-اما آکی هیتو به طور رسمی و ضمنی و با ایما و اشاره تمایل خود را به زمین گذاشتن بار مسئولیت حکومت داری ابراز می کند و حتی در آستانه التماس برای کناره گیری از مقام خود قرار گرفته است. حالا، حکومت باید به فکر چاره ای برای خروج از این بن بست بی سابقه باشد؛ بن بستی که نه حکومت و نه کشور مثل آن را در همه دوران امپراتوری به خود ندیده اند. آنهم در ژاپن، اولین سرزمینی که خورشید از آنجا طلوع می کند!

-  ژاپن به کشور سیستم های صوتی و تصویری و شرکت "سونی" و معروف ترین برندهای خودروهای لوکس همچون مزدا و تویوتا و هوندا و غیره در جهان شناخته شده است.

2 -

خبرهای مربوط به وضعیت سلامت امپراتور در دوران قدرت امپراتور آکی هیتو تقریبا در اختیار عموم قرار گرفت.  امپراتور ژاپن در مراسم هفتادمین سالگرد تاسیس انجمن مقاومت در برابر بیماری سل در ژاپن از راز بیماری خود که در دوره جوانی بدان مبتلا شده بود پرده برداشت. این مراسم در ماه مه 2009 میلادی برگزار شد.

-او یک راز کهنه 56 ساله را برملا کرد! آکی هیتو در سن بیست سالگی (1953 میلادی) به بیماری سل مبتلا شد. او در آن زمان ولیعهد ژاپن بود و چهار سال بعد بهبود یافت.

3 -

امپراتور ژاپن در سال 1933 دیده به جهان گشود و در سن 83 سالگی برای کناره گیری از مقام خود ابراز تمایل کرد. اما قانون اساسی "نه" گفت و مردم با او اعلام همبستگی کردند. حالا دولت بین قانون اساسی و مردم گیر افتاده و مشکل اصلی اینجاست.

این یک تراژدی است که حتی قهرمانان تراژدی های شکسپیر هم تجربه مشابهی نداشتند. امپراتور فریاد کمک سر داده و ضمنا خواستار اصلاح قانون اساسی شده است. او به دنبال گذراندن دوران بازنشستگی آسوده خاطر است. گویی، امپراتور ابیات حکیمانه زهیر بن ابی سلمی را تکرار می کند:

"از سختی های زندگی به ستوه آمدم و کسی که به هشتاد سالگی می رسد از این مشکلات خسته می شود."

4 –

و یا شاید امپراتور ژاپن بخواهد چند بیتی از اشعار عربی ترجمه شده به زبان ژاپنی بخواند:

"اگر سالخورده ای آه و ناله سر دهد نه اینکه از زندگی خسته شده باشد بلکه ضعف و سستی تمام وجودش را فرا گرفته است

راز زندگی داشتن تن سالم و جوانی است، اگر این دو از وجود انسان روی گردانند خود انسان هم از این دنیا رخت بر می بندد

دنیا آنچه را می بخشد باز پس می گیرد، پس ای کاش بخیل بود و بذل و بخشش نمی کرد"

شاید آکی هیتو پرسیده باشد که شاعر این ابیات کیست و مترجم در پاسخ گفته باشد : این ابیات یک شاعر عرب است. او در حالیکه حب جاه و مقام در سر داشت از دنیا رفت و در دل آرزوی رسیدن به مقام حاکم داشت!!

5 -

البته این گفته تنها اظهارات توجه برانگیز در دوران زندگی آکی هیتو نیست. او از چهره محبوبی در میان مردم ژاپن برخوردار است. امپراتور ژاپن تمایل ندارد تا خبرهای مربوط به او در صدر اخبار روزنامه ها قرار بگیرد. او از مناطق زلزله زده و سیل زده و ساير بلاهای طبیعی بازدید و از مردم دلجویی می کرد. امپراتور می خواست ژاپن با گذشته خود آشتی کند. امپراتور و همسر امپراتور بی هیچ تردیدی از جنایت های ژاپنی و کشتار هزاران تن از شهروندان چین توسط ژاپنی ها در دوران پدر امپراتور هیروهیتو عذر خواهی کردند. امپراتور ژاپن از عذرخواهی از مردم کره جنوبی هم دریغ نکرد.

آکی هیتو در دوران حکمرانی خود به دنبال تحقق دستاورد برقراری صلح و زدودن خاطرات درد و رنج کشور ژاپن و با همسایگان و بقیه کشورهای جهان بود.

6 -

آیا آکی هیتو در پی آشتی با خود بود؟

-آکی هیتو از زمان رسیدن به عرش امپراتوری در سال 1989 میلادی کار خود را با اراده و پشتکار دنبال کرده است. اکنون که 27 سال گذشته شرایط سلامت وی همانند گذشته نیست؛ به ویژه اینکه امپراتور ژاپن ده سال پیش به سرطان پروستات مبتلا شد.

-اعلی حضرت امپراتور اکنون از قانون اساسی می خواهد تا به دادش برسد. او به دنبال یک دوره بازنشستگی آسوده خاطر و بی دردسر است. آکی هیتو تنها در سال گذشته هزار سند و متن حقوقی و لوایح دولتی را امضا و تایید و در 270 مراسم استقبال رسمی شرکت کرد.

7 -

امپراتور از سلام و احوالپرسی و دست دادن و لبخند زدن خسته شده اما بی تردید دردهای جسمانی وی بسیار بیشتر از اشاره های ضمنی اش به کناره گیری از مقام خود است. در نهایت، وی هنوز جمله "من کناره گیری می کنم" را به زبان نیاورده است.


Subscribe to the discussion