قانون "جاستا" سنتی خطرناک است

در گفت و گو با "المجله" مطرح شد: قانون "جاستا" سنتی خطرناک است و فراخوانی برای قربانیان "هیروشیما وناکازاکی" است تا علیه آمریکا شکایت کنند که عملا در ژاپن دخالت داشته

سیاستمدارانی از آمریکا: اثبات بی گناهی عربستان سعودی و دخالت ایران در واقعه 11 سپتامبر، "جاستا" را شک برانگیز می کند

نیویورک – واشنگتن: جوزف براودی و ایلی فواز

  • عضو جمهوری خواه سنا: برای برگزاری نشست میان رهبران مجلس سنا، اوباما و کری برای حل بهتر مساله قانونگذاری (جاستا) کوشیدم اما به دلایلی نامعلوم نتوانستم به تاریخی برای این نشست دست یابم.

*  مطبوعات آمریکا: قانون "جاستا"، آمریکا را در جهان در معرض بازخواست قرار می دهد و دارایی های آمریکا را در همه مناطق جهان در معرض مصادره قرار می دهد  و سربازان و دیپلمات هایش را در معرض بازداشت.

بحث های عمومی درباره قانون عدالت علیه حامیان تروریسم در هفته های اخیر گسترش یافته است، به گونه ای که "برانداختن حق وتو" به یک واقعیت بدل شده است. در صفحه های دیدگاه روزنامه هایی همچون "وال استریت جورنال" و "نیویورک تایمز" سه استدلال توسط سیاستمداران و روزنامه نگاران آمریکایی علیه این قانون مطرح شده است:

نخست، این نگرانی مطرح شد که این قانون می تواند سنت خطرناکی را به وجود آورد، زیرا به دادگاه های آمریکا اجازه می دهد تا هر دولت بیگانه – ازجمله دولت های دوست آمریکا – را به پای محاکمه بکشاند. همچنین به عنوان مثال، بستگان قربانیان حمله هسته ای به هیروشیما و ناکازاکی در ژاپن را دعوت می کند تا به علت کشتن صدها هزار تن، علیه آمریکا شکایت کنند. یا ممکن است به شکایت بستگان قربانیان کشتار مای لای ویتنام علیه آمریکا در یک دادگاه ویتنامی رسیدگی شود. در این صورت، دارایی های آمریکا - که به شکل بانک ها وشرکت ها در همه مناطق جهان گسترده است – و نیز سربازان و دیپلمات های آمریکایی، در معرض مصادره و دستگیری قرار خواهند گرفت. افزون بر آن، سرمقاله "وال استریت ژورنال" می افزاید " به عنوان مثال در سایه نقشی که آمریکا در بخش بانکداری جهانی ایفا می کند، یا به سبب حمایت از گروه های سوری که گاهی رفتارهای مختلفی نشان می دهند که با آن چه در آغاز مطلوب می نماید فرق می کند، آیا می توان مسئولیت بخش عمده کمک مالی به تروریسم در جهان را به گردن واشنگتن گذاشت، حتی اگر فقط درحد نظارت باشد؟"

تبرئه عربستان سعودی از واقعه سپتامبر و اثبات دخالت ایران

استدلال دوم که  بسیاری را غافلگیر کرد، همانا اعتراف به این است که دولت عربستان عملا مسوولیتی در فاجعه "11 سپتامبر" ندارد. و این به معنای آن است که در حالی که دولت آمریکا ، بدون شک، به سبب کشتار شمار فراوانی از بیگناهان در هیروشیما و ناکازاکی و شمال ویتنام و دیگر مناطق دنیا سزاوار سرزنش است و در خود آمریکا به طور وسیعی به این موضوع اعتراف می کنند، دولت عربستان سعودی به عنوان یک نهاد، از دخالت در حوادث 11 سپتامبر تبرئه شد. در همان حال، قوه قضاییه آمریکا، دخالت ایران را درآن حوادث اثبات کرد که با ارایه کمک های مادی و لجستیکی به عاملان آن هجوم، انجام گرفت. عربستان سعودی، هدف اصلی "القاعده" بوده و چند سال قبل از این که این پدیده به سواحل آمریکا برسد، در حقیقت قربانی تروریسم "القاعده" بوده است.

  اما استدلال سوم، تاکید می کند که پیامدهای سیاسی شکایت علیه پادشاهی عربستان سعودی می تواند برای آمریکا و کل خاومیانه فاجعه بار باشد. هم اکنون، مسوولان و نخبگان آمریکا بعد از دیدارهایشان از عربستان و آشنایی شان با چشم انداز "2030" از جهت گیری آن ستایش می کنند. سرمقاله "وال ستریت جورنال" می گوید: " موضع ضد عربستان سعودی در زمانی مطرح می شود که سعودی ها تعهد بیشتری نسبت به اصلاحات داخلی و مبارزه با تروریسم نشان می دهند" و خواهان همکاری های بیشتر هستند.  در مقابل، شکایت علیه حکومت سعودی منجر به دور شدن عربستان و ملت آن از آمریکا خواهد شد. و این باعث نزدیکی اش به دشمنان آمریکا می شود، اعم از روسیه یا چین یا دیگر کشورهایی که عربستان سعودی به هر حال با آنها رابطه دارد. در نتیجه، قانون عدالت ضد حامیان تروریسم تاثیر ویرانگری – به مدت یک نسل و یا شاید بیشتر - بر روابط عربستان و آمریکا می گذارد. در گزارشی که "نیویورک تایمز" از ریاض منتشر کرده، آمده است که این جهت گیری عملا آغاز شده است... این گزارش می گوید که تصویب قانون عدالت علیه حامیان تروریسم " همه مدارکی را که سعودی ها به آن نیاز داشتند ارایه داده مبنی بر این که هم پیمانی که نظام منطقه ای بر آن تکیه داشت از چندین دهه پیش شروع به فروپاشی کرده و شاید غیر قابل اصلاح شده است.. بعد از رای گیری در دو مجلس کنگره در پایان ماه گذشته در باره لغو حق وتو اوباما وتصویب این قانون، واکنش سعودی ها ترکیبی از خشم و ناامیدی بود، در حالی که بسیاری به این فکر افتادند که کشورشان نیاز دارد خود را با این وضع وفق دهد."

 برخی از نخبگان آمریکا: "جاستا" پیام بدی است برای هم پیمانانمان

لی اسمیت نویسنده و روزنامه نگار موسسه هادسون به "المجله" گفته است که این قانون دلیل دیگری است که نشان می دهد آمریکا در کنار ایران و ضد هم پیمانان سنتی اش تجدید موضع کرده است.

جاناتان شانزر از بنیاد دفاع از دموکراسی می گوید: " این پیام بدی برای هم پیمانان عرب مان در کشورهای عربی است که حس می کنند آمریکا با انجام توافق هسته ای با ایران، موضعگیری اش در سوریه و سیاست خارجی دشمنانه اش در خاورمیانه، به آنان خیانت کرده است."

نمایندگان آمریکا وتو رییس جمهور را لغو کردند. این وتو علیه قانونی بود که به قربانیان حملات 11 سپتامبر 2001 اجازه می دهد تا علیه عربستان سعودی شکایت کنند.

 نتیجه رای گیری در دو مجلس، غافلگیرکننده بود. 338 نماینده مخالف وتو در برابر 74 نماینده موافق. شمار مخالفان بیش از اکثریت دو سومی بود که مجلس نمایندگان برای لغو وتو به آن نیاز داشت. مجلس سنا نیز با 97 رای مخالف در برابر یک رای موافق، این وتو را لغو کرد. این به معنای آن است که لایحه "عدالت علیه حامیان تروریسم" به قانون بدل شده است.

توافق هسته ای

پیشتر، کاخ سفید در رابطه با توافق هسته ای امضا شده بین ایران و کشورهای مجموعه (5+1) هم با احتمال وتوی این توافق در مجلس سنا و نمایندگان قرار گرفت. کاخ سفید در آن زمان قیامت به پا کرد.

اوباما در آن زمان، نمایندگان دموکرات و نمایندگان مخالف توافق هسته ای را جمع کرده و حزب دموکرات را به لزوم اتحاد فراخواند. اوباما، هیلاری کلینتون را با دیپلماسی تهدید کرد و بحث ایمیل های وی را پیش کشید و روزنامه نگاران هوادار سیاست های کاخ سفید را برای حمایت از توافق هسته ای و حمله به مخالفان آن بسیج کرد. او به سختی تلاش کرد تا مساله وتو را تلافی کند و سرانجام به خواسته اش رسید. مخالفان وتو هم بدین ترتیب می خواهند که عربستان تاوان انتقادهای خود از توافق هسته ای فاجعه بار علیه امنیت منطقه و حتی علیه امنیت خود آمریکا را پس دهد.

واکنش ها نسبت به نیت دو مجلس آمریکا برای نقض وتوی قانون ارائه شده توسط دو حزب جمهوری خواه و دموکرات اصلا در سطح توافق هسته ای ایران یا حتی در حد تلاش های پرزیدنت در رابطه با توافق هسته ای با ایران نبود. این قانون به بستگان قربانیان حملات 11 سپتامبر اجازه می دهد تا از عربستان شکایت کنند.

البته برخی انتقادها از سوی کاخ سفید به نتایج رای گیری مطرح شد. جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت "وضعیت ناجوری است که از سال 1983 میلادی تا کنون بی سابقه بوده است." اشاره ارنست به آخرین باری است که وتوی پرزیدنت توسط اکثریت قاطع نمایندگان لغو شد.

یک روز بعد از رای گیری سران دو حزب در سنا در خصوص قانون جدید بحث برانگیز ابراز پشیمانی کردند و به اجرای اصلاحاتی در قانون فراخواندند. عده ای، کاخ سفید را ملامت کردند که چرا تهدید دو مجلس به وتوی پرزیدنت را جدی نگرفتند.

رهبر اقلیت دموکرات

پال رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت اصلاح این قانون برای تضمین امنیت نیروهای آمریکایی در خلیج ضروری به نظر می رسد. "به اعتقاد من، راهی برای اصلاح این اشتباه وجود دارد. ما می توانیم میان منافع خود و حقوق قربانیان 11 سپتامبر تعادل برقرار کنیم."

نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان و یکی از با اقتدارترین متحدان کاخ سفید به وتوی ریاست جمهوری رای داد. وی گفت که برای جلوگیری از لغو وتو در معرض فشار از سوی کاخ سفید قرار نگرفته است.

وی گفت بیم و نگرانی های پرزیدنت از پیامدهای احتمالی این قانون علیه متحدان ما "کاملا به جا" است. وی افزود "می توان این قانون را به شیوه متفاوتی نگاشت؛ به طوری که به نگرانی های پرزیدنت توجه شود."

سنا

مایکل مور سیاستمدار آمریکایی می گوید اثبات بی گناهی عربستان سعودی و دخالت ایران در واقعه 11 سپتامبر، "جاستا" را شک برانگیز کرده و در معرض انتقادهای شدید قرار می دهد.

سناتور باب کروگر جمهوریخواه از ایالت تنسی و رئیس کمیته روابط خارجی سنا گفت برای برگزاری نشست میان رهبران مجلس سنا، اوباما و کری برای حل بهتر مساله قانونگذاری (جاستا) کوشیدم اما این تلاش ها بی نتیجه بود. کروگر افزود: اما به دلایلی نامعلوم نتوانستم به تاریخی برای این نشست دست یابم.. هیچ کدام از گروه ها به هیچ وجه تمایلی برای نشستن در دور میز و گفت و گو نداشتند."

سناتور چاک شومر که احتمالا، سال آینده به عنوان رهبر حزب دموکرات انتخاب می شود و یکی از تنظیم کنندگان این قانون به مجله "نیویورکر" گفت که آماده تغییر این قانون است البته به گونه ای که به ضرر خانواده قربانیان 11 سپتامبر تمام نشود؛ چرا که بسیاری از این خانواده ها بخشی از رای دهندگان به این سناتور هستند.