دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران

رئيس جمهور امريکا شامگاه دوشنبه دستور اجرایی گسترش تحريم‌ها علیه ايران را امضا کرد.

بول ایران بر اثر تحریم ها تا حدود زیادی ارزش خود را در مقابل ارزهای خارجی از دست داده است - عکس از گتی ایمیجز

بول ایران بر اثر تحریم ها تا حدود زیادی ارزش خود را در مقابل ارزهای خارجی از دست داده است - عکس از گتی ایمیجز

در حالی که حدود ده روز به انتخابات ریاست جمهوری در ایران باقی مانده است، کاخ سفید اعلام کرد بر اساس دستور باراک اوباما، آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران در زمینه واحد پول و صنعت خودرو این کشور اعمال کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جي کارنی، سخنگوی کاخ سفيد در اين باره گفت: "اين اقدام جديد واحد پولی ايران را هدف قرار می‎دهد و آن را با صدور مجوز اعمال تحريم‌هايی علیه مؤسسات مالي خارجی که در اجرا يا تسهيل معاملات مالی قابل توجه با هدف خريد يا فروش ريال ايران يا حفظ حساب‌هاي چشمگير مختص ريال ايران در خارج از اين کشور فعاليت مي‌کنند اجرا می‌کند."

تحريم‌های جدید همچنين ممنوعيت‌هايی را در زمینه فروش يا انتقال خدمات يا کالاهايی که مقصد آن بخش خودروسازی ايران است اعمال مي‌کند.

بر اساس این تحریم‌ها فروش، تهیه و انتقال تجهیزات و خدمات مرتبط با تولید یا مونتاژ تمام خودروهای سبک و سنگین به ایران ممنوع خواهد بود.

این نهمین بار است که اوباما فرمان اعمال تحریم‌های اقتصادی و تجاری علیه ایران را صادر کرده است. تحریم‌های جدید آمریکا همچنین شامل کلیه افرادی خواهد شد که در زمینه صنعت خودروسازی با ایران همکاری می کنند.

این تحریم‌ها از ابتدای ماه ژوئیه امسال اجرا خواهد شد. کميته امور خارجه مجلس نمايندگان امريکا ۲۲ مه اين تدابير را تصويب کرده بود.

کشورهای غربی تحریم‌های متعددی را در زمینه های مختلف از جمله تجاری، اقتصادی و به ویژه زمینه های مربوط به فروش نفت علیه تهران اعمال کرده‌اند تا با فشار بر ایران این کشور را برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای خود متقاعد کنند، برنامه که به ادعای کشورهای غربی در جهت دستیابی به سلاح های هسته ای است.

ایران هرگونه فعالیت برای تولید سلاح هسته‌ای را رد کرده است.


Subscribe to the discussion