حکومت ایران دزد سرگردنه است

جمهوری اسلامی از سال ۱۹۷۹ به این سو هیچ اقدام و رفتار ناپسندی و مذمومی نمانده که علیه کشورهای عربی همسایه انجام نداده است. اگرچه رفتار و اقدامات ناقضانه امنیت کشورهای عربی از سوی جمهوری اسلامی در بیست سال گذشته افزایش پیدا کرده اما برنامه تسلط بر برخی کشورهای عربی و ایجاد ناامنی و بی ثباتی در کشورهای دیگر از همان لحظه روی کار آمدن آخوندها دنبال شد و حکومت ایران این برنامه را گاه به اسم صدور انقلاب و گاه تحت عنوان آزاد سازی فلسطین پیش می برد.

لبنان قدمگاه اصلی سیاست ستیزه جویانه ایران علیه عرب ها بوده و هست. جمهوری اسلامی با بهره برداری از جنگ داخلی در لبنان و اشغال برخی سرزمین های لبنانی توسط اسرائیل دست به تشکیل گروه شبه نظامی مسلح حزب الله زد که اطاعت محض و مطلق سیاسی و مالی و عقیدتی از جمهوری اسلامی دارد. عده بسیاری آن زمان به مساله تاسیس حزب الله لبنان آنچنان که باید توجه نکردند. جنگ لبنان که تمام شد همه گروه های شبه نظامی و پیکارجو به جز حزب الله سلاح خود را زمین گذاشتند.

حزب الله به بهانه مقاومت اشغالگران سلاح خود را تحویل حکومت نداد بلکه از آن زمان دست به افزایش و توسعه تجهیزات جنگی و مهمات نظامی پیکارجویانش می زند. نیروهای اسرائیلی در سال ۲۰۰۰ میلادی از جنوب لبنان عقب نشینی کردند. بدیهی بود که مقاومت پایان بگیرد اما سوریه تحت حکمرانی خاندان اسد آماده بود تا به حزب الله برای حفظ سلاح خود کمک کند. مزارع شبعا در آن زمان بهانه شد و گفته شد که این منطقه که در نوار مرزی بین لبنان و بخش اشغالی جولان سوریه قرار دارد بخشی از خاک لبنان است اما دولت سوریه هیچ سند و مدرک رسمی در مورد اینکه شبعا بخشی از لبنان است نداد و اظهارات شفاهی در بحبوحه حمله یازده سپتامبر و تحولات بین المللی برای جلوگیری از تحویل دادن سلاح حزب الله کافی بود.

اتفاقات بد پشت سر از ترور رفیق حریری نخست وزیر لبنان در ۲۰۰۵ و جنگ ماه ژوئیه بین حزب الله و اسرائیل در ۲۰۰۶ و حمله نظامی حزب الله به بیروت در ۲۰۰۸ امان از لبنان برید. بدین ترتیب حزب الله در لبنان قدرتمندترین شد و لبنان را به کانون ستیزه جویی علیه کشورهای عربی تبدیل کرد.

حزب الله لبنان دست به دخالت سیاسی و امنیتی در مصر زد و حضور نظامی حزب الله در عراق و سوریه و یمن افزایش یافت و دستگاه رسانه ای لبنان در بسیاری اوقات به ترویج و تبلیغ علیه کشورهای عربی یا گروه هایی که به ساز رژیم ایران نمی رقصند می پردازد و سعودی در نوک پیکان هجمه رسانه ای دولت تحت حمایت حزب الله در لبنان قرار گرفت. لبنان و سوریه تحت کنترل حزب الله لبنان و رژیم ایران به گذرگاه های عمده و بزرگ مواد مخدر برای کشورهای عربی تبدیل شدند تا جوامع عربی را از پای دربیاورند.

خمینی در سال ۱۹۸۷ گفت «اگر مساله قدس را فراموش کنیم و اگر از صدام بگذریم و اگر از جنایت های آمریکا بگذریم از آل سعود نخواهیم گذشت. ان شاالله اندوه دلمان را در وقت مناسب با انتقام از آمریکا و آل سعود برطرف خواهیم کرد. این مهم ترین مساله است. ما باید با تمام توان با آنها مبارزه کنیم و مسلمانان و تمام جهان را علیه آنها بسیج می کنیم».

حکومت ایران اخیرا مدعی شده سعودی از اعتراضات سراسری در ایران حمایت می کند اما مقامات سعودی حتی از اظهار نظر رسمی در این باره خودداری کرده اند. خبرگزاری ایرنا به نقل از حسین سلامی فرمانده کل سپاه گفت «هر کس آرامش مردم ما را بگیرد آرامش نخواهد داشت».

یکی از اتهام های دیگر حکومت ایران علیه سعودی این است که سعودی از شبکه تلویزیونی «ایران اینترنشنال» در لندن که اپوزیسیون جمهوری اسلامی است حمایت مالی می کند.

البته روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال قبل از این اتهام زنی های مقامات ایران علیه سعودی گزارشی درباره همکاری امنیتی بین سعودی و آمریکا منتشر کرد و از حمله نظامی قریب الوقوع ایران به سعودی هشدار دارد.

وال استریت ژونال به نقل از مقامات آمریکایی افزود «سعودی و آمریکا و برخی کشورهای همجوار پس از هشدار درباره حمله ایران به سعودی در حالت آماده باش قرار گرفتند».

روابط بین سعودی و ایران پس از حمله گروهی از معترضان ایرانی به سفارت سعودی در تهران در ۲۰۱۶ قطع شد اما ریاض و تهران در ۲۰۲۱ با پادرمیانی عراق به منظور بهبود روابط وارد گفتگوهای مستقیم شدند.

اقدامات بی ثبات کننده حکومت ایران متوقف نشد و سعودی و هر کس که تابع جمهوری اسلامی نیست هدف صادرات محموله های مواد مخدر و تبلیغات رسانه ها و مطبوعات و وبسایت های رژیم ایران شده است. حمایت های رژیم ایران از گروه های شبه نظامی ادامه دارد.

حالا که اعتراضات ادامه دارد حکومت ایران از دست رسانه ها به شدت عصبانی است و مدعی شده سعودی از یک شبکه تلویزیونی ایران حمایت مالی می کند. این ادعا در حالی مطرح می شود که رژیم ایران هیچگاه از حمله رسانه ای و حمایت از گروه های شبه نظامی و پناه دادن به تروریست ها و صدور مواد مخدر دست برنداشته است. ایران از همه ابزارها برای تثبیت سلطه خود بر برخی کشورهای عربی و کشتار و بی خانمان کردن مردم و اسکان دادن خودی های جمهوری اسلامی استفاده می کند.

حکومت ایران تمرکز خود را به رسانه ها و نقش رسانه ها در اعتراضات این کشور متمرکز کرده تا اینطور القا کند که رویدادهای جاری در کشور توطئه خارجی است. این روایت همواره توسط رژیم ایران و طرف های وابسته به جمهوری اسلامی برای توجیه سرکوب هدفمند در داخل تکرار می شود.

هدف ایران از تهدید و ایجاد مزاحمت برای سعودی مشخص است. ایران در صدد باج خواهی هسته ای از آمریکا است و می خواهد از دولت آمریکا در خصوص مسائل دیگری نیز امتیاز بگیرد. حکومت ایران می داند که بازار انرژی در شرایط کنونی چقدر حساس است و می داند که حمله به تاسیسات نفتی سعودی منجر به افزایش قابل ملاحظه قیمت نفت می شود و بدین ترتیب غربی ها و آمریکا با فشارهای اقتصادی و اجتماعی و سیاسی گسترده روبرو خواهند شد. بحران انرژی در اروپا در پی حمله روسیه به اوکراین روز به روز بدتر می شود و اوضاع در زمستان بدتر از این نیز خواهد شد.

گویی حکومت ایران دزد سرگردنه است که به دنبال باج گرفتن از بقیه کشورها است. مساله این است که دولت آمریکا هنوز بر رویکرد تعاملی با جمهوری اسلامی تاکید می کند و نمی بیند که در کرانه خلیج کشورهای دیگری به جز ایران هم وجود دارند.

 

*روزنامه نگار سوری