فرمانده حزب آزادی کردستان به «المجله»:‌ ایران صحنه بزرگ ترین انقلاب چالش گر برای رژیم در چند دهه گذشته است

یزدان پناه: ماموران با ملت های غیر فارس همچون اشغالگر اجنبی برخورد می کند
نیروهای کرد

صدها هزار نفر از معترضان در ایران در بیش از دو ماه گذشته کشته شده اند اما جنبش اعتراضی هر روز گسترده تر می شود تا بدین ترتیب بزرگ ترین حرکت اعتراضی در ده سال گذشته در کشور رقم بخورد. این اعتراضات که در ابتدا با کشته شدن دختر جوان کرد توسط گشت ارشاد به دلیل «عدم رعایت پوشش مناسب» آغاز شد با دلایل و اهداف گوناگون ادامه پیدا کرد و گسترده تر شد و تمام مناطق کشور را در برگرفت و حالا به یک جنبش اعتراضی فراگیر علیه جمهوری اسلامی شده است. و در این میان ملت های غیر فارس که حس می کنند زندگی آنها فاقد ارزش است پیش قراولان جنبش کنونی هستند.  حزب آزادی کردستان به عنوان یک گروه مسلح که کردهای ایران را هم در برمی گیرد در خاک اقلیم کردستان عراق و مناطق مرزی با ایران مستقر است. ژنرال حسین یزدان پناه فرمانده حزب آزادی کردستان با «المجله» درباره این خیزش انقلابی و پیام ها و اهداف آن مصاحبه کرده است. صدها نفر از معترضان در زندان بدنام اوین در تهران بازداشت شده اند. سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید حکومت ایران در این زندان دست به نقض گسترده حقوق زندانیان همچون شکنجه و محروم کردن آنان از دسترسی به خدمات درمانی می زند.

گفتنی است که اکثر زندانیان در اوین زندانی سیاسی هستند و بخش اعظم آنها از ملت های غیر فارس به شمار می روند. آتش سوزی در زندان اوین در ۱۵ اکتبر که منجر به کشته ۸ زندانی و زخمی شدن ده ها تن دیگر شد منجر به نگرانی و وحشت ناظران شد.

از سوی دیگر غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضائیه آتش سوزی اوین را به «عوامل دشمن» نسبت داد و همان اتهامات علی خامنه ای را تکرار کرد که اعتراضات جاری در ایران را کار دشمنان ایران به ویژه آمریکا و سعودی و اسرائیل می داند. مقامات جمهوری اسلامی کردها را در کنار این اتهام های تکراری مسئول بروز تظاهرات و اعتراضات معرفی می کنند.

«این درست نیست». این گفته ژنرال حسین یزدان پناه فرمانده حزب آزادی کردستان در گفتگو با «المجله» است. حزب آزادی کردستان از جمله گروه های مسلحی است که در چندین دهه گذشته به مبارزه مسلحانه علیه رژیم پرداخته است.

ژنرال یزدان پناه گفت «رویکرد سرکوبگری و جنایتکارانه رژیم علیه مردم دلیل اصلی تظاهرات و اعتراضات است».

او افزود «مردم به خیابان ها آمدند تا به اشغالگری و سرکوب و غارت نه بگویند. ما از مردم حمایت می کنیم اما به آنها کمک های تسلیحاتی نمی فرستیم. اما اگر بخواهیم می توانیم این خیزش انقلابی مردم علیه اشغالگری و سرکوب را تنظیم و سازمان دهی کنیم. ما از همین مردم و همین کشور هستیم».
 

ژنرال حسین یزدان پناه (اختصاصی المجله)

 

قیام علیه اشغالگران

نیروها و مواضع حزب آزادی کردستان در نزدیکی اربیل در پایان ماه سپتامبر مورد حمله موشکی بی سابقه سپاه قرار گرفتند که منجر به کشته شدن ۱۴ تن از نیروهای حزب و زخمی شدن ۵۸ نفر دیگر شد.

یزدان پناه افزود «لطفا نگویید ناآرامی . این اسمش قیام و خیزش علیه اشغالگری و سرکوبگری در چهل سال گذشته است که هنوز در بیش از یکماه گذشته با شدت بیشتری دنبال می شود. این خیزش از زادگاه مهسا امینی آغاز شد و به دو شهر رسید و حالا به تمامی کردستان و ایران سرایت کرده است. آشکار است که مردم خواستار سرنگونی کل نظام هستند. آنها ضد خامنه ای و علیه مقدسات نظام شعار می دهند. آنها هیچ کدام از احزاب حکومتی را نمی خواهند».

اظهارات یزدان پناه درباره گسترش این خیزش در تمامی مناطق ایران درست است که از مناطق کردنشین آغاز شد و به تهران و بلوچستان و اهواز رسید. رژیم رویه تفرقه افکنی و تنش زایی بین فارس ها و ملت های غیر فارس و نیز بین خود ملت های غیر فارس مثل تفرقه بین کردها و ترک های آذری را در پیش گرفت اما این رویه جواب نداد.

یزدان پناه معتقد است «اتحاد کلید پیروزی است. مردم متحد هستند. کردها و ملت های غیر فارس در ایران با خود نظام سیاسی کنونی یا بعدی مشکل ندارند بلکه مشکل اصلی رژیم و سیستم حکومتی است. در حالیکه جمهوری اسلامی یک رژیم توتالیتر و فاسد و ناسیونالیست فارس گرا و شیعی دوازده امامی است  ایران از شش ملت کرد و ترک های آذری و فارس و عرب و بلوچ و ترکمن تشکیل شده است. فارس ها قدرت حاکم هستند و ملت های غیر فارس زیر ستم و فشار و تبعیض و سرکوب و رویه هدفمند فارسیزاسیون قرار دارند».

 

لاشه موشک ها و پهپادهای انفجاری که اقلیم کردستان را مورد هدف قرار دادند (اختصاصی المجله)

 

سرکوب هدفمند و زبان زور

ناظران مقیم خارج از جمله نهادهای حقوق بشری می گویند که کردستان و بلوچستان در جریان خیزش کنونی صحنه بدترین و فجیع ترین سرکوب و نقض گسترده حقوق بشر بوده اند. فرمانده حزب آزادی کردستان می گوید «سرکوب ملت های غیر فارس در ایران پدیده جدیدی نیست.. عرب های اهواز قبل از خیزش انقلابی کنونی مورد حمله و سرکوب شدید قرار گرفتند».

او افزود «کردها و بلوچ ها و عرب های اهواز توسط رژیم تهران مورد ظلم و ستم قرار دارند. تظاهرات کردها و بلوچ ها در ابتدای خیزش کنونی جنبه نمادین داشت اما ماموران سرکوبگر به جانشان افتادند و با آتش جوابشان را دادند. بلوچستان و کردستان بیشترین آمار قربانیان و زخمی ها را دارند. رفتار ماموران سرکوبگر با کردها و بلوچ ها و عرب های اهواز مثل یک نیروی اشغالگر اجنبی است».

یزدان پناه در مورد شدت سرکوب در مناطق کردنشین معتقد است «ماموران و دستگاه امنیتی سرکوبگر رژیم با نگاه شوونیستی نفرت غلیظی علیه کردها دارد و ارکان حاکمیت این حق را برای خود قائل می شود که دست به کشتار کردها بزنند. کردها پرچمدار مخالفت با حکومت آخوندی و رژیم سیاسی آخوندها بودند و کردها هیچگاه زیر بار زور و سلطه حکومت تهران نرفتند. رژیم تهران با زور اسلحه و مشت آهنین و نظامیانش در چهل سال گذشته بر کردستان حکومت کرده است و زیر بار هیچ بازخواستی در مورد جنایت هایش در کردستان نرفته. ماموران مسلح رژیم به خود حق می دهند شهروندان کرد را بکشند تا مردم مناطق دیگر ایران را بترسانند تا به خیابان نیایند».

این فرمانده کرد تاکید کرد «ماموران رژیم با تداوم جنبش کنونی رویکرد وحشیانه تری در پیش می گیرند. آنها حتی از اسلحه شکاری برای زخمی کردن و کشتن مردم در گروه های اعتراضی استفاده می کنند. این ماموران طوری مردم را با اسلحه شکاری می کشند که انگار دارند پرنده شکار می کنند. ماموران حالا با کلاشینکف و انواع دیگر اسلحه به جان شهروندان بی گناه و بدون اسلحه افتاده اند. هر وقت ایستادگی و مقاومت مردم افزایش پیدا می کند ماموران از اسلحه در سطح وسیع استفاده می کنند. تک تیراندازها هم به میدان آمده اند و از بالای پل های بزرگ معترضان و فعالان را می کشند».

ژنرال یزدان پناه خاطر نشان کرد «پیکارجویان کرد در مناطق مرزی با ایران بنا به دلایل موجه در این اعتراضات نقشی ندارند چون این یک خیزش مردمی است و باید گذاشت مردم خواسته هایشان را پیش ببرند. ما نمی خواهیم بهانه دست رژیم بدهیم تا جنایت ها و سرکوب بیشتری علیه ملت ما انجام دهد. ما صدای آنها و خواسته هایشان را به گوش جهان می رسانیم. نیروهای پیشمرگه در اقلیم کردستان در مقابله با داعش نقش بسزا و موثری داشتند. ما در دروازه های جنوبی اربیل هم جبهه درگیری با نیروهای حشد شعبی و سپاه قدس داریم».

او افزود «حکومت ایران باخته و نمی تواند واقعیت را وارونه کند».

 

خاکسپاری قربانیان حملات موشکی سپاه به اربیل (اختصاصی المجله)

 

بزرگ ترین انقلاب چالش گر برای رژیم

تظاهرات در ایران هر روز گسترده تر می شود و زنان و جوانان و ملت های غیر فارس علیه یکی از سرکوبگرترین حکومت پلیسی-امنیتی خاورمیانه متحد شده اند. اینک رویارویی تمام عیار حتمی شده و فضای انقلاب و خیزش و عصیان در خیابان ها حاکم است. حکومت ایران با بزرگ ترین چالش سیاسی در چند سال اخیر روبرو است و نمی داند برای مهار اعتراضات چه کار کند. حکومت ایران برای منحرف کردن توجه از آتش خشم شعله ور در شهرها و شهرستان ها تقصیر اعتراضات را گردن خارج می اندازد و به این دلیل سپاه پاسداران ۲۸ سپتامبر به پایگاه های کردها در عراق حملات موشکی انجام داد.
یزدان پناه گفت «رژیم ایران می خواهد به دنیا بگوید که این اعتراضات ریشه داخلی ندارد بلکه کار خارجی ها است. حکومت اینطور ترویج می کند و می خواهد توجه جهان را از اعتراضات منحرف کند. آنها می خواهند بازوی نظامی کردها در شرق یعنی ارتش ملی کرد را نابود کنند. شبه نظامیان حشد شعبی وابسته به رژیم ایران به فرماندهی قاسم سلیمانی (که بعدا کشته شد) به اربیل و اقلیم کردستان حمله کردند. حزب آزادی کردستان در کنار دولت اقلیم کردستان ایستاد و جلوی آنها را گرفتیم و شکستشان دادیم. هنوز این شکست در خاطرشان نقش بسته و در صدد انتقام هستند اما این حملات ما را نابود نمی کند چون ما در قلب مردم و در شرق کردستان ریشه داریم. ما تنها یک بازو هستیم اما ریشه ما در شهرها و محله های کشورمان است. حال فرضا که این بازو را از بین ببرند با ریشه ها می خواهند چه بکنند»؟

 

اجزای موشک و پهپادهای انفجاری که به خاک اقلیم کردستان اصابت کرد (اختصاصی المجله)

 

ژنرال یزدان پناه ضمن تاکید بر اینکه نیروهایش از پا در نمی آیند خواهان افزایش حمایت متحدان بین المللی از این گروه است و می گوید «انتقاد و تحریم گشت ارشاد توسط کشورهای غربی کارساز نیست و آنها باید یک موضع سیاسی جدی بگیرند. دادن یک بیانیه خشک و خالی کافی نیست».

او اضافه کرد «مردم در بیش از ۹۰ شهر و شهرستان در ایران به پا خاسته اند اما آمریکایی ها و اروپایی ها فقط می گویند که اوضاع ایران را از نزدیک دنبال می کنند. موضع غرب درباره حملات پهپادی سپاه جای تردید دارد. آیا آمریکا و متحدانش می توانند در برابر حمله به گروهی که با داعش مبارزه کرده بی تفاوت باشند؟ این نیروها از اقلیم کردستان دفاع می کنند. غربی ها برای حمایت از گروه های کرد چه کار کرده اند؟ رهبران پیشمرگه در مبارزه با داعش کشته شدند».

یزدان پناه اضافه کرد «کردها به یک تحرک سیاسی فوری جامعه جهانی نیاز دارند. رژیم ایران قصد دارد کردها را از بین ببرد تا ریشه گل آزادی در ایران خشک شود. ملت کرد با خطر قتل عام اتنیکی روبرو است و این امر در جنوب کردستان هم صدق می کند چون رژیم ایران اقلیم کردستان را هم تهدید می کند. ایران سراسر منطقه را تهدید می کند. کشورهای تصمیم گیرنده و شورای امنیت می توانند از اقلیم های کردستان در عراق و ایران حمایت کنند و اگر آنها از کردها دفاع نکنند داعش باز برمی گردد».

او افزود «جامعه بین الملل باید مساله منطقه پرواز ممنوع در کردستان را پس از بیست سال از اجرای آن باز در نظر بگیرد. منطقه پرواز ممنوع برای اولین بار در اقلیم کردستان به منظور بازداشتن صدام حسین رئیس جمهور عراق از حمله به منطقه کرد نشین در شمال عراق اعمال شد. راه حل همین است که حریم هوایی کردستان را ببندیم و نگذاریم حکومت ایران به کردستان حمله کند. رژیم ایران به روابط دیپلماتیک و قدرت نرم توجه ندارد و فقط زبان زور می فهمد».

او در ادامه افزود «خواستار ارسال تسلیحات پیشرفته و پدافندهای هوایی برای ارتشمان هستم. ما با گروه ها و حکومت های تروریست مبارزه می کنیم و به تسلیحات پیشرفته برای دفاع از ملت کرد در برابر تروریسم نیاز داریم. حکومت ایران سر اژدهای تروریسم در اقصی نقاط دنیا است. پس ما به تسلیحات پیشرفته برای مقابله با تروریسم داعش و سپاه نیاز داریم».

یزدان پناه در پایان گفتگو با «المجله» درباره اهدافش گفت «هدف دست یابی ملت تحت ستم کرد به حق تعیین سرنوشت سیاسی و تشکیل کشور کردستان مستقل و دموکرات است».