الجبیر: سعودی کشوری سبز است.. ما دیگر خود را به عنوان یک کشور تولیدکننده نفت معرفی نمی‌کنیم

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه و فرستاده پادشاهی عربی سعودی در امور آب و هوا، بر تلاش این کشور برای تسریع در مسیر انتقال سبز در سطح محلی، منطقه ای و بین‌المللی تأکید کرد.

وی بر عزم پادشاهی برای پیشبرد تلاش‌های محلی، منطقه ای و بین‌المللی در زمینه اقدام اقلیمی تأکید کرد.

الجبیر در جلسه بحث و گفت و گو در مورد فعالیت‌های دومین روز از اجلاس «ابتکار سبز سعودی» گفت: پادشاهی در ذات خود سبز است، علیرغم این واقعیت که بیابان بیشترین نسبت مساحت آن را تشکیل می‌دهد.

الجبیر به ارتباط روشن بین بسیاری از مشکلات پیش روی جهان امروز و پدیده تغییر اقلیم اشاره کرد.

وی بر لزوم یافتن راه حل‌های مناسب برای ساختن آینده ای بهتر برای نسل‌های آینده تأکید کرد.

فرستاده سعودی در امور آب و هوا پیام روشنی در مورد حرکت انتقال سبز پادشاهی ارائه کرد و گفت: ما دیگر خود را به عنوان یک کشور تولیدکننده نفت معرفی نمی‌کنیم، بلکه به عنوان یکی از صادرکنندگان انرژی معرفی می‌کنیم.

یاسر الرمیان رئیس صندوق سرمایه‌گذاری عمومی و رئیس هیئت مدیره شرکت آرامکو سعودی نیز به نوبه خود تأکید کرد: هدف «ابتکار سعودی سبز» رسیدن به جهانی است که در آن مدیریت زیست‌محیطی مانعی برای رشد اقتصادی نباشد.

وی افزود که این ابتکار آرزوهای ملی را به اقدامات واقعی تبدیل می‌کند که بر جهان تأثیر مثبت می‌گذارد و آینده سبز را در پادشاهی برای رسیدن به کربن صفر تا سال ۲۰۶۰ مژده می‌دهد.

الرمیان بر اقدامات جامع صندوق سرمایه‌گذاری عمومی برای تسریع پیشرفت در جهت دستیابی به اهداف «کربن صفر» تأکید کرد.

از سوی دیگر، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی سعودی، در حاشیه اجلاس آب و هوای COP27 دیروز در شرم الشیخ، دومین دوره مجمع «سعودی سبز» را راه اندازی کرد.

او گفت که «شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد و نخست‌وزیر، تصمیم گرفت این ابتکار را سالانه برگزار کند؛ زیرا ما از قدم‌های خود مطمئن هستیم».

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان افزود: ما خود را متعهد به هدف دستیابی به کربن خنثی در سال ۲۰۶۰ و کاهش انتشار بیش از ۲۷۸ میلیون تن معادل دی‌اکسید کربن تا سال ۲۰۳۰ کردیم. ما به دستیابی به این هدف ادامه می‌دهیم و فهرستی از دستاوردها را به دست آورده‌ایم و طی سال آینده ۱۰ پروژه جدید را اعلام خواهیم کرد.