تداوم خیزش سراسری در ایران و ناکارآمدی ماشین سرکوب

حضور فعال زنان باعث تداوم اعتراضات شده است (فرانس پرس)

 نیروی انتظامی و پلیس در جمهوری اسلامی دیگر مشروعیت خود را نزد مردم ایران از دست داده و به نیروی سرکوبگر بدل شده است. در حال حاضر در شهرهای سراسر ایران اعتراضات فراگیر شده است و حاکمیت هیچ برنامه‌ای جز سرکوب معترضان ندارد. این همه در حالی است که بیشتر اصلاح‌طلبان و قشر خاکستری و منفعل جامعه چشم بر کشتن و خشونت دستگاه سرکوب حاکمیت علیه معترضان بسته‌اند.  

در هفته اخیر پس از انتشار فراخوان‌های بیشتر برای تجمع و تظاهرات، دست کم ۳۴ شهر از جمله در تهران، گوهردشت کرج، فولادشهر، کرج، رشت، فسا، اصفهان، تبریز، مهاباد، بوکان، اراک، شهریار، بندر انزلی، قزوین، آمل، کرج، الوند، آبیک و تاکستان، راسک، سراوان، سوران، ایرانشهر، شاهین‌شهر، کانی‌دینارکُردستان، اهواز، بوشهر، هرمزگان، اسلام‌آبادغرب، سنندج و بندر لنگه، خاش، و فیروزآباد به کانون تظاهرات تبدیل شدند.

طی این مدت، حرکت‌های اعتراضاتی در نقاط مختلف تهران از جمله نازی‌آباد، تهران‌پارس، هفت‌حوض، خیابان انقلاب، فلکه دوم آریاشهر، ستارخان، اکباتان، سعادت‌آباد، بلوار فردوس، شهرک نفت، تهرانسر، نارمک، ویلا، کاشانی، خیابان درختی و سیدخندان شکل گرفت.

 

مقامات جمهوری اسلامی مدعی هستند که کشورهای خارجی پشت اعتراضات هستند (رویترز)

 

چهلم کشته‌شدگان

در هفته اخیر حضور گسترده مردم معترض در مراسم چهلم کشته‌شدگان خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، در شهرهای مختلف این کشور با وجود برخوردهای خشونت آمیز دستگاه سرکوب ادامه داشت. با وجود این سرکوب‌ها خانواده‌ها سکوت نکردند و درباره عزیزشان صحبت کردند که این شیوه رفتار آنها با سرکوب و برخوردهای خشن سرکوبگران روبرو شد.  

از برنامه‌های پرشور چهلم کشته‌شدگان می‌توان به سیل جمعیت در مراسم چهلم حدیث نجفی و پارسا رضادوست در کرج اشاره کرد که در روز پنجشنبه ۱۲ آبان رخ داد. همچنین در آن روز شمار فراوانی از مردم در فولادشهر اصفهان در مراسم چهلم مهسا موگویی، از کشته‌شدگان اعتراضات شرکت کرده و شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

روز جمعه ۱۳ آبان مردم در شاهین‌شهر اصفهان نیز قصد ورود به مراسم چهلم محمد حسن ترکمان، از کشته‌شدگان اعتراضات را داشتند که نیروهای امنیتی با بستن راه مانع آن‌ها شدند.

براساس ویدیوهای منتشر شده ماموران لباس شخصی و انتظامی مسلح در روز جمعه ۱۳ آبان پس از حمله و توهین به حاضران در مراسم چهلم شیرین علیزاده از کشته‌شدگان اعتراضات در اصفهان به خانواده شیرین علیزاده، تیر ساچمه‌ای شلیک و دست‌کم سه‌تن از آن‌ها را مجروح کردند. این ماموران همچنین با توهین به خانواده شیرین علیزاده از ادامه مراسم جلوگیری کردند.

در همین روز صفحه اینستاگرام بنیاد «ستار بهشتی» نیز اعلام کرد که ماموران وزارت اطلاعات و لباس شخصی به گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی در روز جمعه سال‌روز کشته شدن فرزندش حمله کرده‌اند. ستار بهشتی کارگر و وبلاگ‌نویس ایرانی بود که در ۹ آبان ۱۳۹۱ توسط پلیس فتا دستگیر و در مدت بازجویی زیر شکنجه کشته شد.

ویدئوی دیگری نیز منتشر شده که روز جمعه ۱۳ آبان مادر علی فاضلی، از کشته‌شدگان اعتراضات در آمل در مراسم هفتم پسرش بر سر مزار او دو کله قند سابید که معمولا زنان بر سر عروس و داماد در مراسم عقد فرزندانشان می‌سابند. جمهوری اسلامی تلاش کرده بود علی فاضلی را بسیجی کشته‌شده معرفی کند.

مردم آمل همچنین در مراسم چهلم غزاله چلاوی که بر اثر شلیک مستقیم نیروهای حکومتی جان خود را از دست داد روز دوازدهم آبان حضور گسترده‌ای داشتند.  

مادر پارسا رضادوست، از کشته‌شدگان اعتراضات در کرج، روز پنجشنبه ۱۲ آبان‌ماه هم‌زمان با چهلم فرزندش به همراه بستگان خود با کف زدن و شعر خواندن به عزاداری پرداخته و سوگواری کردند.

شرکت‌کنندگان در مراسم چهلم مهرشاد شهیدی‌نژاد جوان ۲۲ ساله اراکی در اراک نیز علیه نیروهای سپاه پاسداران شعار دادند.

 

 

جمعه سیاه زاهدان

روز جمعه ۱۳ آبان‌ماه شهرهای، زاهدان، سراوان، خاش، سوران، راسک و روباز در استان سیستان و بلوچستان شاهد «بزرگ‌ترین» تظاهرات ضد حکومتی در این مناطق طی هفته‌های اخیر بوده‌اند.

براساس گزارش‌ها نیروهای سرکوب به مردم خاش تیراندازی کرده‌اند. مردم در واکنش به سمت پایگاه سپاه سنگ‌پرانی کردند. کمپین فعالان بلوچ با انتشار تصاویری از کشته‌شدن چندین نفر از مردم در خاش بر اثر تیراندازی ماموران امنیتی خبر داده است.

در واکنش به این سرکوب‌ها مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه این شهر در آن روز خواستار برگزاری رفراندوم در ایران با نظارت نهادهای بین‌المللی شد و گفت: «ملتی را که ۵۰ روز است در خیابان‌ها اعتراض می‌کند، نمی‌توانید با کشتن و زندان و زدن، عقب برانید».

 براساس منابع رسمی طی اعتراضات روز جمعه در شهر خاش نیروهای سرکوبگر با شلیک مستقیم گلوله‌های جنگی دست‌کم ۱۶ نفر را کشته‌اند. فعالان حقوق بشر از سرکوب خونین خاش و کشته شدن کودکان در سیستان و بلوچستان می‌گويند «تعدادی نوجوان و جوان در مقابل فرمانداری خاش تجمع کرده و شعارهایی داده و اقدام به پرتاب سنگ نموده‌اند که هدف مستقیم گلوله جنگی قرار گرفته‌اند». 

روز یکشنبه ۱۵ آبان، مردم استان‌های تهران، لرستان، کردستان، تبریز و بسیاری مناطق دیگر برای اعتراض به جمهوری اسلامی و نیز حمایت از مردم بیگناه خاش فراخوان شرکت در اعتراضات و اعتصابات را داده‌اند.

 

اعتراضات در پی مرگ مهسا امینی آغاز شد (گتی)

 

موج گسترده بازداشتی‌ها

در این بزنگاه اعتراضات تاریخی در ایران هر روز به سیل دانشجویان، خبرنگاران، عکاسان، وکلا و هنرمندان بازداشتی اضافه می‌شود. از جمله می‌توان به بازداشت مرضیه امیری خبرنگار اقتصادی، صبح دهم آبان و انتقال او به بند ۲۰۹ اوین اشاره کرد.

دهم آبان انجمن عکاسان و خبرنگاران ورزشی پس از بیش از ۴۰ روز، سکوت خود را با صدور بیانیه‌ای در قبال بازداشت گسترده خبرنگاران و عکاسان ورزشی شکست، اما در این بیانیه هیچ اشاره‌ای حتی به نام یکی از خبرنگاران و عکاسان بازداشت شده به چشم نمی‌خورد.

سازمان حقوق بشر ایران در آخرین به‌روزرسانی آمار خود از شمار قربانیان و بازداشت‌شدگان در هفتمین هفته اعتراضات تعداد کشته‌شدگان را ۳۰۴ نفر و ۲۷۶ دانشجوی بازداشتی طی۵۰ روز گذشته اعلام کرد.

همچون هفته‌های گذشته دانشجویان بسیاری از شهرها با وجود سرکوب‌های هفته‌های گذشته هر روز مصمم‌تر از قبل‌ و یکپارچه برای نه به استبداد و خفقان، متحدتر و پرشورتر در دانشگاه‌ها  تجمع اعتراضی برگزار کردند.

تا ۹ آبان دستکم ۱۳۲ دانشجو تاکنون موقتاً از دانشگاه علامه اخراج شده‌اند.

تاکنون اسامی برخی از دانشجویان بازداشتی علوم پزشکی در دانشگاه‌های زاهدان، دانشجویانی در دانشگاه اصفهان، نوشیروانی بابل، دانشگاه خلیج فارس بوشهر، دانشکده فنی دختران کرمانشاه، دانشگاه آزاد تهران واحد علوم تحقیقات، دانشکده فنی دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی سجاد مشهد و دانشکده فنی دانشگاه تهران منتشر شده است.

همچنین بنابر گزارش‌های دریافتی شمار وکلای بازداشتی چند روز اخیر به ۴ نفر رسیده است.

جدا از موضوع بازداشت هنرمندانی نظیر زینب موسوی؛ استندآپ کمدین اهل قم و نیک یوسفی؛ تدوینگر و فیلمساز، موضوع توماج صالحی، رپر ایرانی و از حامیان خیزش انقلابی مردم ایران خبرساز شده است. او که در پی اعتراضات سراسری پس از کشته‌شدن مهسا امینی مدتی به صورت مخفیانه زندگی و فعالیت می‌کرد، ۸ آبان در استان چهارمحال و بختیاری دستگیر شد. رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران، ویدیویی منسوب به اعتراف اجباری او را پخش کرده‌اند؛ خانواده توماج، هویت او را در این فیلم خشونت‌بار تایید نکرده‌اند.

سامان یاسین، خواننده اهل کرمانشاه نیز که دهم مهر در جریان اعتراضات مردمی در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد، در دادگاه به «محاربه و اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» متهم شده است. او در دوران بازداشت تحت شکنجه‌های شدید قرار گرفته است.

از سوی دیگر مقامات جمهوری اسلامی تاکنون آمار دقیقی از میزان دانش آموزان بازداشتی اعلام نکرده‌اند. مقام‌های حکومت همچنان دستگیری کودکان و نگه‌داری آنان در زندان‌های بزرگسالان را انکار می‌کنند و مدعی می‌شوند که دانش‌آموزان بازداشتی یا آزاد شده‌اند، یا در کانون‌های اصلاح و تربیت نگه‌داری می‌شوند.

وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی اعلام کرده است دانش‌آموزان بازداشتی برای «اصلاح و تربیت» در مرکز روان شناسی هستند تا به گفته او «پس از اصلاح به محیط مدرسه بازگردند».

تاکنون بیش از ۴۵ کودک در این اعتراضات کشته و ده‌ها کودک زخمی شدند.  

این همه درحالیست که نیروهای سرکوب برخلاف موازین حقوق کودکان نیروهای امنیتی به صرف اعتراض و شعار دادن به مدارس یورش برده و دانش آموزان را بازداشت می‌کنند.  

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، یکی از دانش آموزان دختر مدرسه پروین اعتصامی شهرستان ایرانشهر، پس از اینکه نیروهای نظامی در زمان تفتیش مدرسه متوجه شدند که عکس خمینی در کتاب‌های درسی این دانش‌آموز پاره شده، وی را در مقابل چشم دیگر دانش آموزان به شدت مورد ضرب و جرح قرار دادند.

در پی تجمع دانش‌آموزان دختر دبیرستان شاهد اردبیل ماموران امنیتی با همکاری مدیر مدرسه به آنها حمله کرده و پس از ضرب و شتم دستکم ۷ دانش‌آموز را بازداشت کردند. ۱۰ دانش‌آموز زخمی به بیمارستان فاطمی منتقل شدند و یکی از دانش‌اموزان بر اثر خونریزی داخلی فوت کرد.

مدیر مدرسه دخترانه نیکان در تهران دوشنبه ۲۵ مهر پس از تجمع و شعارهای دانش آموزان مدرسه با مزدوران لباس شخصی که برادرش در میان آنها بود تماس گرفت و اجازه ورود آنها را به مدرسه داد تا به دختران دانش آموز یورش ببرند.

براساس گزارش‌های منتشرشده دختران دانش آموز در یک مدرسه در اصفهان وقتی شعار مرگ بر دیکتاتور و زن زندگی آزادی سر دادند مدیر مدرسه با بچه‌ها درگیر شد و به صورت یک دانش آموز سیلی زدند. دانش آموزان ساکت نشدند و مدیر به گارد ویژه زنگ زد. یک مامور گاردی به حدی با دانش آموزان برخورد خشن کرد که چند دانش آموز بیهوش شده و با آمبولانس به بیمارستان منتقل شدند.

در این میان شهر سنندج قلب تپنده این انقلاب نام گرفته است، چرا که مدرسه و دانشگاه و بازار و خیابان هایش از همان روز نخست آرام و قرار ندارند و برای سراسر ایران شور و انرژی می‌فرستند.

همچنین خبر رسیده است که از طرف اداره کل اطلاعات و اطلاعات سپاه کردستان روز ۲۱ مهر به تعدادی از مدارس و دبیرستان‌های سنندج از جمله مدرسه تیزهوشان دخترانه و دبیرستان پسرانه وارد شده و شماری از دانش آموزان را به دلیل سر دادن شعار "ژن ژیان آزادی" بازداشت و با خود بردند.