آفتاب اعتراضات مردم ایران غروب نکرده است

جاده منتهی به آرامستان ایچی در مراسم چهلم مهسا امینی (۲۶ اکتبر)

 آفتاب اعتراضات خیابانی مردم ایران، جنبشی که پس از قتل مهسا (ژینا) امینی با شعار «زن، زندگی، آزادی» آغاز شد، وارد دومین ماه خود شده و هنوز غروب نکرده است، این خیزش سراسری که با وجود سرکوب‌ها و قطعی اینترنت در میان شگفتی همگان نخستین ماه خود را با دستاوردهایی چشمگیری پشت سر گذاشت، یکی از پردامنه‌ترین اعتراض‌های ضد حکومتی در چهار دهه گذشته و بازی فینال بین مردم و جمهوری اسلامی ارزیابی شده است.

درحالیکه حاکمیت بیشتر وی‌پی‌ان‌ها را قطع کرده و دسترسی به اینترنت در بیشتر شهرها غیر ممکن شده است شبکه سی‌ان‌ان به نقل از مقامات آگاه گزارش داده که کاخ سفید برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران با ایلان ماسک، مالک شرکت اسپیس‌ایکس وارد مذاکره شده است.

به دنبال حمایت‌های بین المللی از این خیزش سراسری، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا ۱۷ اکتبر اعتراض ایرانیان را «باورنکردنی» توصیف کرد و گفت: «همه فکر می‌کنند من به خاطر مسئله نفت به خاورمیانه رفته بودم، اما به خاطر ایران رفته بودم».

در هفته اخیر، پس از انتشار فراخوان‌های بیشتر برای تجمع و تظاهرات، مدارس، دانشگاه‌ها و شهرهای مختلف از جمله در تهران، گوهردشت کرج، یزد، مشهد، تبریز، اردبیل، جاده ساوه، سلطان‌آباد، ساری، بابلسر، اراک، اصفهان، رشت، اهواز، شیراز، بندرعباس، سنندج، سقز، کرمانشاه، دیواندره، دهگلان، کامیاران، بوکان و مهاباد به کانون تظاهرات تبدیل شدند.

طی این مدت، حرکت‌های اعتراضاتی در نقاط مختلف تهران از جمله نارمک، تهرانپارس، ستارخان، شهرک اکباتان، شهرک صیاد شیرازی (چیتگر)، خیابان انقلاب، لاله زار، باغ سپهسالار، نازی آباد، میدان شوش؛ بازار بلورفروشان و خیابان شریعتی شکل گرفت.

در بیشتر دانشگاهها از جمله دانشگاه شریف، دانشگاه فنی دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشگاههای تبریز، رازی کرمانشاه، یاسوج، هرمزگان، دانشگاه علوم پزشکی همدان، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و دانشگاه مازندران  و  دانشگاه امیر کبیر آزاد کرج و یاسوج  دانشجوهای معترض با وجود سرکوب شدید و سر دادن شعار، دوباره اعتراضات را آغاز کرده‌اند.

به گفته منابع محلی در تظاهرات اعتراضی با شعار «مرگ بر خامنه‌ای» در زاهدان؛ دست‌کم ۵۷ معترض بازداشت شدند. پیش‌تر در هفته نخست اعتراضات، حمله به نمازگزاران در زاهدان به گفته «کمپین فعالین بلوچ» دست‌کم ۹۳ نفر کشته داد و شماری از این افراد، روزهای بعد در بیمارستان جان خود را از دست دادند. مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل‌سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه ۲۹ مهر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را مسئول کشته شدن معترضان در زاهدان خوانده است.

سنندج نیز همچنان کانون اعتراضات مردمی در مناطق کردنشین است. از اوایل صبح چهارشنبه ۲۷ مهر، بخش بزرگی از کسبه و بازاریان در شهرهای دیواندره و مهاباد به نشانه اعتراض مغازه‌های خود را بستند. شبکه حقوق بشرکردستان، از حمله نیروهای ضد شورش و لباس شخصی به تجمع شهروندان در شهرهای سنندج، دهگلان و کامیاران خبر داده است.

 

 

اعتصابات و اعتراضات کارگری

اعتصابات سراسری در نقاط مختلف ایران روز به روز گسترده‌تر می‌شود، شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت از کارگران و مردم خواسته‌‌اند که صدای بیش از ۲۵۰کارگر بازداشتی در عسلویه باشند. همچنین منابع خبری از اعتصاب کسبه و بازاریان در سقز، مریوان، سنندج و بوکان برای چندمین بار متوالی خبر داده اند.

در مجتمع‌های نفت و گاز عسلویه و کنگان فضای سرکوب شدیدی حاکم است. گزارش‌ها بیانگر تداوم اعتصاب شماری از رانندگان تانکرهای حمل سوخت، کامیون داران و کارگران پیمانی در پالایشگاه‌های ماهشهر، عسلویه، بندرعباس و آبادان و نیز کارگران شرکت فولاد شادگان در استان خوزستان است.

در تبریز کارمندان شکلات‌سازی «آیدین» دست از کار کشیده‌اند، همچنین کارکنان شرکت شکلات‌سازی «داداش» برادر (آیدین) در این شهر اعتصاب کرده اند.

تجمع کارگران در شرکت نیشکر هفت تپه نیز با وجود وعده پاداش، تفرقه افکنی و تهدیدهای امنیتی آغاز شده است.

اعتراضات دانش آموزان

از همان آغاز اعتراضات خیابانی، دانش‌آموزان، هم‌پای طیف‌های گوناگون مردم، بخش پرخروشی از این جنبش بوده‌اند اما پاسخ ماموران حکومتی هجوم به مدارس، ضرب و جرح، بازداشت و پرونده‌سازی برای آنها بوده‌است و بجای پاسخگویی، به انکار، سناریوسازی، اعتراف‌گیری اجباری، شایعه‌پراکنی و تحریف افکار عمومی روی آوردند و علت کشته شدن دانش آموزان معترض را بیماری مادرزاد، خودکشی و گاز گرفتگی سگ اعلام کردند.

در هفته اخیر ماموران امنیتی و لباس شخصی به برخی از مدارس هجوم برده و تعدادی از دانش‌آموزان را بازداشت کردند یک نماینده مجلس از بازداشت دست‌کم ۲۰۰ دانش‌آموز فقط در تهران خبر داده است. گزارش‌ها از مهاباد و اصفهان از یورش نیروهای انتظامی به مدارس و بازداشت ده‌ها دانش‌آموز در این دو شهر خبر می‌دهند.

ویدئویی از یک مدرسه شبانه روزی دخترانه در بوکان منتشر شده که ورود نیروهای یگان ویژه را به این مدرسه نشان می‌دهد.

مدیر یک دبیرستان خصوصی دخترانه در مهاباد نیز پس از اعتراض تعدادی از دانش آموزان این دبیرستان، در مدرسه را قفل کرد و پس از تماس با ماموران امنیتی ۲۹ تن از این دختران را به ماموران حکومتی تحویل داد.

ماموران سرکوب همچنین به یک دبیرستان دخترانه در شاهین شهر اصفهان یورش بردند و با ورود به کلاس دوازدهم، بعد از کشیدن موهای یک دانش‌آموز و زدن دستبند به دستش او را در حالی که جیغ و فریاد می‌کشید با خود بردند.

در ویدیوی دیگری دختران دانش‌آموز یک دبیرستان در اصفهان در ۲۵ مهر هنگام شروع سخنرانی یک آخوند، به صورت دسته‌جمعی سالن را ترک کردند.

اما این سرکوب‌ها از ۱۹ مهرماه با ربودن دانش‌آموزان و قتل یکی از آنان تشدید شد. بنا بر گزارش‌های تشکل‌های صنفی معلمان، نیروهای سرکوب به مدرسه «شاهد» در اردبیل هجوم بردند و دانش‌آموزانی را که نمی‌خواستند به صورت اجباری و بدون اطلاع و رضایت والدین در مراسمی حکومتی شرکت کنند مورد توهین و ضرب و شتم قرار دادند. این یورش به قتل اسرا پناهی، بازداشت و وخامت حال چند دانش آموز دیگر انجامید. حکومت علت مرگ این دختربچه را «خودکشی» اعلام کرد. پس از جان باختن اسرا پناهی و حمله به این مدرسه اعتراضات در این شهر به شدت گسترش یافت.

همچنین اسامی محمدرضا سروری ۱۴ ساله و ستاره تاجیک ۱۷ ساله دو نوجوان افغانستانی کشته شده در اعتراضات اخیر منتشر شده است.

در همین ارتباط، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه‌ای روزهای۲۸، ۲۹ و ۳۰ مهر را به یاد کشته‌شدگان اعتراض‌ها، «عزای عمومی» و روزهای اول و دوم آبان را روزهای اعتصاب و «تحصن» #معلمان سراسر کشور اعلام کرد.

 

یکی از ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی از درگیری معترضان با ماموران

 

آتش سوزی در زندان اوین

در میان خشم عمومی از خبر قتل کودکان کشته شده در اعتراضات اخیر، خبر فاجعه آتش‌سوزی زندان اوین و به رگبار بستن زندانیان بند هفت در ۲۴ مهرنیز نه از رسانه‌های رسمی که به همت مردم و رسانه‌های خارج ایران منتشر شد.

حسین قشقایی در گزارشی که از بند ۴زندان اوین ارسال کرد گفت که شب شورش در اوین ماموران سرکوب کولرهای بند۴ را روشن کرده و از آن طریق گاز اشک آور در کل اتاق‌ها پخش کردند. شماری از زندانیان سیاسی که به خاطر نجات از آتش و دود ناشی از آتش سوزی و پرتاب گاز اشک‌آور به سمت درهای خروجی گریخته بودند، هدف تیراندازی قرار گرفتند. هنوز تعداد زندانیان کشته شده در این حادثه اعلام نشده ولی برخی منابع از کشته شدن ۷۰ تا ۸۰ زندانی خبر می‌دهند.

در بخشی از گزارش میدانی روزنامه هم‌میهن در تهران به نقل از یکی از آتش‌نشان‌های حاضر در زندان اوین آمده است: «ما ۸ جنازه تحویل دادیم. اینکه کشته‌ها بیشتر بوده یا نه را نمی‌دانم. آنقدر اشک‌آور زدند که خودمان داشتیم خفه می‌شدیم».

مشابه این حادثه آتش‌سوزی ۱۷ مهرماه در زندان لاکان رشت رخ داد فاجعه‌ای که هنوز ابعاد و دلیل آن، تعداد و اسامی کشته‌شدگان و سرنوشت سایر زندانیان، نامشخص است.

 

راهپیمایی ایرانیان خارج کشور از جمله در شیلی در حمایت از اعتراضات ایران ادامه دارد

 

بگیرو ببندهای حکومتی

در پی اعتراض جامعه پزشکی نسبت به جابجایی بازداشت‌شدگان حتی کودکان با آمبولانس‌های عمدتاً بدون پلاک، همچنین تحت فشار قرار دادن کادر درمانی برای افشای هویت مجروحان اعتراضات به نهادهای امنیتی، حاکمیت طرحی با عنوان «قرارگاه تعزیراتی پزشکان» به راه انداخته تا جامعه پزشکی را تحت فشار قرار دهد.

مقامات قضایی جمهوری اسلامی همچنین برای مجتبی میرتهماسب و مجید برزگر سینماگران امضاکننده بیانیه «تفنگت را زمین بگذار»، «احکام تحقیری» به شرط پژوهش درباره ادب و آسیب‌رسانی به افکار عمومی، ساخت فیلم در مورد شهدای امنیت و منع حضور مجازی و غیرمجازی در گروه‌ها صادر کرده‌اند.

همچنین نیک یوسفی تدوینگر و فیلمساز فعالی که به تازگی ویدیویی خلاقانه در حمایت از اعتراضات مردمی ساخته بود در شامگاه یکشنبه ۲۴ مهر با ورود ماموران امنیتی به خانه دوستش بازداشت شد.

در گزارش کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان آمده است: «در ۳۸ روز اعتراضات سراسری در نقاط مختلف ایران هزاران نفر از جمله دست‌کم ۳۲۰ کودک زیر ۱۸ سال توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند. براساس تحقیقات این کمیته تا روز ۲۸ مهر مقامات و نهادهای رسمی از بازداشت بیش از ۶ هزار نفر خبر داده اند.

با این همه امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ادعا کرده که در ایران کسی به عنوان معترض دستگیر نشده! آنها که دستگیر شده‌اند آشوبگر و تروریست بوده‌اند!

در میان بحبوحه حضور پرشور زنان در این اعتراضات، حضور الناز رکابی، صخره‌نورد ایرانی در فینال مسابقات کره جنوبی بدون حجاب با استقبال افکار عمومی قرار گرفت. مردم تهران در ساعت ۳ صبح به فرودگاه رفتند و مثل یک قهرمان از او استقبال کردند. اما خودروی حامل او در میان خیل استقبال‌کنندگان در فرودگاه « امام خمینی» بدون توقف، فرودگاه را ترک کرد. به گفته رسانه‌ها وی پس از بازگشت جدا از خانواده‌اش، در حبس خانگی به سر می‌برد و تلفن همراه او در اختیارش نیست.

این همه در حالی است که تاکنون چندین ویدئو از فرزندان کشته شدگان جنگ ایران و عراق منتشر شده که به صراحت اعلام کرده‌‌اند که همراه این حکومت نیستند.

سرانجام در روز شنبه ۲۲ اکتبر راهپیمایی بزرگی در برلین برگزار شد. همزمان ایرانیان در چندین شهر جهان شعار مرگ بر دیکتاتور سردادند و یاد تک‌تک جان‌های عزیزی که در این خیزش عمومی از دست رفتند را گرامی داشتند.

با این همه صداوسیمای جمهوری اسلامی ادعا کرد این تظاهرات مردم آلمان بوده که در اعتراض به بالا رفتن قیمت سوخت برگزار شده است.

علی خامنه‌ای، رهبر ۸۳ ساله جمهوری اسلامی که با «جزیی خواندن» حوادث اخیر و این که اعتراضات، کار آمریکا و اسرائیل و «منافقان و تجزیه‌طلبان و سلطنت‌طلبان و خانواده‌های ساواکی‌ها» است به تازگی در اظهاراتی تایید کرده است که ایران به روسیه پهپاد فروخته است در حالی که وزیر خارجه جمهوری اسلامی و سخنگوی او مرتباً فروش پهپاد به روسیه را تکذیب می‌کردند.

از همین رو فرانسه، آلمان و بریتانیا روز جمعه ۲۹ مهر از سازمان ملل خواستند در مورد اتهام استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی برای حمله به شهرها و زیر ساخت‌های اوکراین که می‌تواند نقض قطعنامه شورای امنیت باشد تحقیق کند.