داستان های محلی الگوی سینمای موفق و آینده دار در سعودی

الحربی تهیه کننده سینما: سینما آینه جامعه است

فیلم های سعودی جدید به دنبال قدمگاه در عرصه هنری این کشور هستند تا راه خود را در این حوزه آینده دار باز و چشم اندازهای روشنی در حوزه سینما برای سعودی ترسیم کنند و یکی از عوامل نوآوری و امید در صنعت سینمای سعودی برای رقابت و مطرح شدن در جهان گردند.

داستان های محلی ساخته کارگردانان و تهیه کنندگان جوان سعودی اخیرا مورد توجه قرار گرفته که عمدتا روی قصه های بومی و سوژه های اجتماعی که نسل اندر نسل به طور شفاهی نقل شده اند متمرکز شده است. این محصولات سینمایی و هنری برای یک تجربه سینمایی پربار آماده می شود چون سینما آینه جامعه و بازتاب دهنده تنوع اجتماعی است.

فیصل الحربی تهیه کننده سینما گفت «سینما آینه جامعه است و پدیده تازه ای در سعودی به شمار می رود. سوژه های اجتماعی معمولا نقش بسزایی در جذب مخاطب دارد».

فیلم «۹۰ یوم» ساخته الحربی در ماه اوت برای اولین بار روی پرده رفت که درباره برخی از آداب و رسوم اجتماعی حاکم بر جامعه درباره مساله ازدواج است.

الحربی در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «سوژه های اجتماعی از نگاه مبتکرانه و هوشمند محصولات سینمایی مخاطبان را درگیر می کند چون تجربه ها و چالش های مردم را روایت می کند. مخاطب با مشاهده آثار سینمایی که جزئیات ناگفته اجتماعی را بیان می کند لذت می برد و سینما در اینجا آینه ای است که جامعه و زندگی و مشکلات و احساسات و اندیشه ها و دگرگونی های مردم را بازتاب می کند».

الحربی یادآور شد «ما برای ایجاد پایگاه گسترده ای از مخاطبان سینمای سعودی نیاز به اعتماد متقابل بین سینماگران و مردم داریم و باید راه را برای گفتگو و بحث سازنده و چالش برانگیز درباره خواسته های مخاطبان و ظرفیت سینماگران برای ایجاد یک تجربه سینمایی درخشان باز کنیم و این موجب رشد نشاط تولید سینمایی می شود. کاهش محبوبیت سوژه های بومی در حال حاضر به دلیل مشکلات و ناکامی های قبلی تولیدات خلیجی به طور عام است که مردم را سرخورده کرد. آهنگ جذب مخاطب سوژه های محلی سینمایی کند است و بستری برای سینما و سینماگران سعودی ایجاد کرده تا به این سوژه های جدید بپردازند و انتظارات مخاطبان را برآورده کنند».

از سوی دیگر، عبد المحسن المطیری کارگردان سعودی گفت «سوژه های جالب و متنوع تاریخی و فرهنگی و بومی در سعودی داریم و سینما وسیله ای برای نشان دادن این تنوع و پرداختن به سوژه های اجتماعی زیبا با توجه به برنامه های سند چشم انداز ۲۰۳۰ است».

المطیری درباره ساز و کارهای آگاهانه برای ابراز داستان های محلی توضیح داد «اول اینکه فیلمنامه باید پخته باشد چون فیلمنامه و سناریو نقش اصلی در الهام بخشی و تراوش این گنج داستانی نامحدود از حافظه و کتاب ها و خاطرات به سوی پرده سینما و تلویزیون و مستند دارد».

المطیری خاطر نشان کرد «وجود زیر ساختارهای مناسب برای فیلمسازی مثل شهرک های سینمایی و استدیوهای مجهز منجر به تداوم تولید و چرخش چرخ صنعت سینمای سعودی به سمت موفقیت و رقابت می شود».

فیصل الحربی درباره شرایط ساخت و فیلمبرداری فیلم در سعودی اضافه کرد «سعودی گام های با ثبات در این عرصه برمی دارد و این تجربه وقت می برد. رونق سینما در کشورهای مختلف زمان برده تا سینما به موقعیت با ثبات خود در بیان سوژه ها برسد. ما در حال حاضر به همین گام های بلند کنونی در عرصه های هنری از جمله سینما نیاز داریم. روند مهارت آموزی مشاغل حوزه سینما به خوبی پیش می رود چون ما با کمبود نیروهای انسانی کارآمد بومی در صنعت سینما مواجه هستیم و یک فرآیند ملی برای مهارت آموزی و توانمند سازی مشاغل صنعت سینما مثل موسیقی متن و صدا برداری و طراحی لباس و گریم در جریان است. نسبت به آینده صنعت سینما در سعودی خوش بین هستم».

دوره آموزش کارگردانی با حضور ۴۰ کارآموز دختر و پسر سعودی زیر نظر توماس آبرامز کارگردان سینما به مدت یک هفته در سعودی برگزار شد. 

این دوره بخشی از برنامه فیلمسازان سعودی است که توسط کمیسیون فیلم وزارت فرهنگ سعودی به منظور مهارت آموزی و توانمند سازی سینماگران با استعداد سعودی در بخش های مرتبط با صنعت سینما و حمایت از این صنعت آینده دار در سعودی اجرا می شود.