ناگفته های زنان خلیج در قاب دوربین عکاس زن سعودی

بیان الصادق عکاس سعودی

داستان های ناگفته فراوانی درباره زنان موفق خلیجی وجود دارد. این اظهارات بیان الصادق عکاس سعودی در گفتگو با الشرق الاوسط است. الصادق در مورد کتاب عکس خود صحبت کرد که تهیه آن ۶ سال طول کشید و در نظر دارد پایان سال ۲۰۲۲ منتشر کند و از مدل کتاب های میز قهوه است که در غرب رواج دارد. عکس های کتاب درباره زنان سعودی و خلیجی است. بیان نویسنده نیست، بلکه یک عکاس است و عکاسان خیلی به ندرت اتفاق می افتد که سراغ انتشار کتاب های عکس بروند چون خیلی وقت گیر و پردردسر است.

بیان الصادق در گفتگو با «الشرق الاوسط» درباره این تجربه گفت که به سراغ زنان در همه اماکن شغلی خواه در استدیو یا دفتر و غیره رفته است. او افزود «به سرکار زنان فراوان رفتم تا ببینم از اول صبح تا آخر روز کاری چه می کنند و سعی کردم عکس هایم واقعی باشند تا مخاطب با آن تصویر زندگی کند. این عکس ها از زندگی واقعی هستند».

الصادق که حدود ده سال است حرفه عکاسی را انجام می دهد خاطر نشان کرد که عکس های میز قهوه خوری و کتاب را دوست دارد. 

او گفت که در این کتاب عکس سعی کردم داستان ها کوتاه باشند تا حوصله مخاطب سر نرود و سرگرم کننده باشد.

او اظهار کرد «از ۳۰ زن عکس گرفتم که همگی از چهره های موثر و الهام بخش هستند که بر مشکلات غلبه کردند».

 

-مشکلات در مسیر موفقیت

او توضیح داد خیلی ها فکر می کنند که من تصادفی یا شانسی به موفقیت رسیدم و من با این کتاب در حقیقت با مخاطب در مورد چالش ها و مشکلات زنان موفق صحبت می کنم.

بیان گفت «دوست داشتم از این زنان موفق عکس بگیرم و داستانشان را به طور ساده بیان کنم تا بقیه ببینند که آنها هم می توانند به اهداف خود برسند. امیدوارم این کتاب عکس تاثیر گذار باشد و به مخاطب انگیزه برای دست یابی به خواسته هایش بدهد».

او در ادامه افزود «در اوایل که عکاسی را شروع کردم دنبال کسی بودم که کمکم کند و مشکلات فراوانی داشتم. به همین دلیل می دانم که مبتدیان تا چه حد به شنیدن این داستان های الهام بخش نیاز دارند چون هر کس یک قصه دارد اما من بیشتر روی داستان هایی دست گذاشتم که روی من تاثیر گذاشتند و با چهره هایی گفتگو کردم که شاید اسمشان به گوش خیلی ها نخورده اما پروژه های آنها در حوزه های مختلف تاثیر گذار هستند». 

او گفت این کتاب به زبان عربی و انگلیسی است و امیدوارم که در سطح جهانی شناخته شود.

بیان الصادق افزود «این کتاب توسط یک انتشاراتی خارجی منتشر می شود».

نکته قابل توجه درباره روایتی است که الصادق درباره مشکلات برای تهیه کتابش به آنها اشاره کرد. او گفت که گاهی ارتباط با چهره هایی که فکر می کرده الهام بخش هستند برایش دشوار بوده و بعد از گفتگو با آنها فهمیده که ذهنیتش درباره این افراد اشتباه بوده و اسمشان را از لیست کتابش حذف کرده تا اعتبار این کتاب مستند خدشه دار نشود.

او خاطر نشان کرد «مشکلات دیگری داشتم و گاهی فکر کردم که این کتاب را کنار بگذارم اما دوباره با ذوق و شوق بیشتر برمی گشتم سر کتاب و ادامه می دادم».

 

-آغاز ماجرا

بیان الصادق که در شرق سعودی چشم به جهان گشود در دسامبر ۲۰۱۰ برای اولین بار دوربین حرفه ای به دست گرفت و وارد دنیای تازه و متفاوتی شد. او که عشق عکس گرفتن داشت در ابتدا از عکس های خانوادگی و دوست و آشنا و اماکن گردشگری و خیابان ها در سفرهایشان شروع کرد. او از هر چیز الهام بخش عکس می گرفت و عکس هایش را در فیس بوک منتشر کرد و از اینجا آوازه عکس هایش همه جا پیچید.

او عکاسی تجاری را در نوامبر ۲۰۱۱ آغاز کرد و در نیویوک در رشته عکاسی درس خواند تا مهارت هایش را افزایش دهد. او در نیویورک مشتریانی از چهره های معروف داشت. چند سال بعد به پاریس رفت که به نظرش جذاب تر بود و هتل فور سینز در نیویورک و ریاض و دبی و هتل پلازا اتنی پاریس و هتل له موریس پاریس و هتل فورتنوم اند میسون دبی و غیره مشتریان بیان الصادق شدند.

بیان الصادق جوایز و لوح های تقدیر متعددی به خاطر آثارش دریافت کرده و در برخی مجله های دنیا ظاهر شده است. او در ماه اوت ۲۰۱۸ یک جلسه عکاسی وال استریت ژورنال برای مستند سازی رانندگی زنان در شهر القصیم سعودی داشت و از آن زمان عکس هایش در این روزنامه منتشر می شوند.