نمایشگاه «سیر تحول سبز»؛ تمام مراحل گذار سعودی به آینده پایدار

صادرات سعودی به آمریکا در سه ماه نخست ۲۰۲۲ دو برابر شد
وزیر انرژی سعودی جمعه (۱۵ ژوئیه) از نمایشگاه «سیر تحول سبز» در حاشیه نشست سران درباره امنیت و توسعه در جده بازدید کرد (الشرق الاوسط)

در حالیکه داده های رسمی تازه از دو برابر شدن میزان صادرات سعودی به آمریکا در سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ خبر دادند نقش سعودی و رویکردهای این کشور برای افزایش و توسعه تحول سبز در نمایشگاه «سیر تحول گذار سبز سعودی» برجسته می شود. این نمایشگاه شنبه (۱۶ ژوئن) در حاشیه نشست سران درباره امنیت و توسعه در جده برگزار می شود که شامل موارد گوناگون مثل نحوه آماده سازی و تامین نیازمندی های لازم و اختصاص بودجه و سرمایه است. سرمایه گذاری و بودجه یک اقدام راهبردی برای همه سیاست های توسعه ای سعودی به شمار می رود.


در این نمایشگاه ضمن توضیح دو طرح ابتکاری «سعودی سبز» و «خاورمیانه سبز» اهداف این دو طرح هم معرفی می شود. گفتنی است که دو طرح مزبور و زیرمجموعه ها و سرمایه گذاری های مربوطه توسط شاهزاده بن سلمان ولیعهد سعودی رونمایی شدند.


سیاست اقتصاد سبز و بدون کربن در سعودی و نقش و اهمیت سعودی به عنوان تامین کننده معتبر بین المللی در زمینه عرضه انرژی و تلاش دولت برای پژوهش و تحقیق در بخش های مختلف صنعت انرژی و توسعه ظرفیت ها و افزایش توانمندی ها از جمله مواردی هستند که در نمایشگاه «سیر تحول گذار سبز سعودی» به آنها اشاره می شود.


بخش های دیگر این نمایشگاه به رویکردهای اصلی سعودی در گذار به پایداری و تنوع بخشی به منابع درآمد ملی و توسعه حوزه های اقتصادی راهبردی و اشتغال زایی در حوزه های نوین و آینده دار و تلاش برای جذب و تشویق سرمایه گذاری ملی و خارجی در ۱۳ بخش اقتصادی استراتژیک می پردازد که ۵۴ شرکت در این حوزه ها سرمایه گذاری کرده اند و دولت در نظر دارد تا ۲۰۲۵ میلادی میزان سرمایه گذاری در حوزه های ۱۳ گانه به یک تریلیون ریال برسد.


شاهزاده عبد العزیز بن سلمان بن عبد العزیز وزیر انرژی سعودی با بازدید از نمایشگاه در جریان تلاش های آخر برای آغاز به کار نمایشگاه «سیر تحول گذار سبز سعودی» در حاشیه نشست سران درباره امنیت و توسعه در جده قرار گرفت. شاهزاده فیصل بن فرحان بن عبد الله وزیر خارجه و دکتر ماجد القصبی سرپرست وزیر اطلاع رسانی در این مراسم حضور داشتند.


این نمایشگاه در زمینی به وسعت ۷۰۰ متر مربع در زیر زمین تالار اصلی سمینارها در مرکز سمینارهای هتل ریتز کارلتون جده قرار گرفته و هفت بخش دارد که هر کدام درباره یکی از مراحل تحول و گذار است.


نمایش محصولات مختلف به واسطه ابزارهای شنیداری و دیداری و الکترونیک و تعاملی و نیز برخی وسایل عملی مثل خودروهای برقی و غیره انجام می شود و جمعی از منابع انسانی بومی میزبان بازدید کنندگان هستند و درباره نمایشگاه و سوژه های آن توضیح می دهند.


سعودی در شاخص های مختلف محیط زیستی دنیا در رده صدر نشین ها است و این جایگاه به این کشور کمک می کند به قطب جهانی تبدیل گردد و تلاش کشورهای مختلف را برای مقابله با تغییر اقلیم هدایت کند.


از سوی دیگر فیصل بن فاضل الابراهیم وزیر اقتصاد و برنامه ریزی سعودی درباره نشست سران درباره امنیت و توسعه که در جده برگزار می شود گفت «صادرات سعودی به آمریکا در سه ماه نخست ۲۰۲۲ بیشتر از دو برابر شده است و این نشانگر روند رشد پرشتاب مناسبات تجاری دو جانبه است».


او توضیح داد «کل صادرات سعودی به آمریکا در سه ماه نخست سال جاری از ۸.۸ میلیارد ریال (۲.۳ میلیارد دلار) در مدت زمان مشابه پارسال به بیش از ۲۰.۶ میلیارد ریال (۵.۴ میلیارد دلار) رسیده است و واردات در سه ماه نخست ۲۰۲۲ بیش از ۱۴ میلیارد ریال بود».