بورسیه برای افزایش آثار تاریخ نگارانه دوره تاسیس حکومت سعودی

برنامه وزارت فرهنگ برای جذب محققان و پژوهشگران
لوگوی وزارت فرهنگ سعودی (الشرق الاوسط)

وزارت فرهنگ سعودی پنجشنبه (۳۰ ژوئن) از برنامه بورسیه تحقیقی به پژوهشگران و مورخان خبر داد. این بورسیه تحقیقاتی که «بورسیه تحقیقاتی ۱۱۳۹ در حوزه دوره تاسیس سعودی» نام دارد سالانه از سوی وزارت فرهنگ با همکاری بنیاد ملک عبد العزیز اعطا می شود و هدف آن افزایش و ارایه تحقیقات و پژوهش های ویژه دوران تاسیس حکومت سعودی توسط امام محمد بن سعود در ۱۷۲۷ میلادی است. این آثار همه جوانب سیاسی و اجتماعی و محیطی و اقتصادی را در بر می گیرد.

بورسیه تحقیقاتی ۱۱۳۹ در حوزه دوره تاسیس سعودی به منظور جذب تاریخ نگاران و صاحبنظران و پژوهشگران در دانشگاه و پژوهشکده های علوم اجتماعی و علوم انسانی پایه ریزی شده است. 

اولین سال این بورسیه در سال جاری روی شاخه های تاریخ اجتماعی و سیاسی و فرهنگی حکومت اول سعودی تمرکز می کند و موضوعات متنوع از جمله عرصه فرهنگ و معماری در منطقه نجد و الدرعیه قبل از دوره تاسیس و وضعیت اجتماعی و آموزش و تفریح و شعر و شکار و محیط زیست در دره وادی حنیفه در دوره حکومت اول سعودی  را در برمی گیرد.

وزارت فرهنگ افزود که ثبت نام برای متقاضیان از اول ژوئیه آغاز می شود و تا نیمه اوت ادامه دارد و هزینه ۲۰ هزار ریالی (ده تا ۱۲ هزار کلمه) برای محققان در نظر گرفته شده است.

یک مبلغ مالی به ارزش ده هزار ریال به محققانی که تحقیق آنها در نشریه معتبر منتشر می شود تعلق می گیرد.

وزارت فرهنگ سعودی اعلام کرد متقاضیان برای دریافت بورسیه باید از شرایط زیر برخوردار باشند: مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا و تجربه کار پژوهشی دفتری داشته باشند و چندین پژوهش و تحقیق معتبر انجام داده باشند. بورسیه تاسیس در سال جاری شامل تحقیق میدانی نمی شود. متقاضیان باید در مهلت تعیین شده ثبت نام کنند و چکیده تحقیق ۸۰۰ کلمه ای ارایه دهند.

درج نام و سبک و منابع و مدت تحقیق الزامی است. تحقیق بیشتر از ۹ ماه طول نکشد.

این بورسیه شامل ۴ حوزه از ۱۱۳۹ هجری تا ۱۲۳۳ هجری می شود: تحقیق و تاریخ نگاری و پژوهش نقدی درباره منابع تاریخی و اسناد آن دوره و پژوهش و مطالعات تاریخی درباره نقش مفهوم روز تاسیس در افزایش وابستگی به هویت ملی سعودی و تحقیقات تاریخ نگارانه درباره چگونگی تاسیس دوران اول حکومت سعودی. 

«روز تاسیس» روز ملی سعودی و سالروز تاسیس اولین دوران حکومت سعودی توسط امام محمد بن سعود در سال ۱۷۲۷ میلادی است. این روز ملی هر سال در سعودی برگزار می شود. الدرعیه پایتخت اولین دوره حکومت سعودی بوده و امام محمد بن سعود با متحد کردن ساکنان سعودی موفق به تشکیل حکومت سعودی شد که در این دوره مردم از امنیت و ثبات و آموزش و فرهنگ و علوم برخوردار شدند.

وزارت فرهنگ سعودی با این بورسیه در راستای افزایش تولیدات تاریخی و آثار فرهنگی مربوط به این دوره تاریخی و سرنوشت ساز در سعودی و نشان دادن تاریخ و تمدن و فرهنگ ژرف حکومت سعودی با پیشینه ۳۰۰ ساله می کوشد.