ایست بازرسی و محموله تسلیحاتی؛ ماموریت جدید شبه نظامیان ایران در سوریه

افزایش نفوذ شبه نظامیان در صورت حمله ترکیه به شمال سوریه
بازدید یک مقام ایرانی از پایگاه های شبه نظامیان در دیرالزور

حمله نظامی روسیه به اوکراین منجر به افزایش نفوذ ایران در سوریه شده است چون مسکو سرگرم جنگ در اوکراین شد و برخی نیروها و فرماندهان ارشد نظامی روس سوریه را ترک کردند. روسیه با دخالت نظامی و خشونت بار خود در چندین سال اخیر از سرنگونی رژیم بشار اسد جلوگیری کرد. اعتراضات مردم سوریه برای سرنگونی حاکمیت سیاسی از نیمه ماه مارس ۲۰۱۱ آغاز شد اما مسکو و تهران زود دست به کار شده و پشت رژیم اسد ایستادند. حالا رژیم ایران از جنگ در اوکراین که روسیه را به خود مشغول کرده در راستای افزایش نفوذ در سوریه می کوشد؛ اما چطور؟

نیروهای رژیم ایران و شبه نظامیان وابسته مستقر در سوریه زیر بار مدیریت مشارکتی با گروه های دیگر حتی ارتش رژیم سوریه در مناطق تحت نفوذشان نمی روند. این نیروها در حومه های حمص عملیات امنیتی گسترده آغاز کرده اند و با نصب ایستگاه های بازرسی اضافی تردد افراد و خودروها را کنترل می کنند.

منابع محلی در شهر القریتین در حومه حمص به «المجله» گفتند «نیروهای رژیم ایران و شبه نظامیان وابسته به آنها در ورودی ها و خروجی های شهر مستقر شده اند و تعداد آنها انبوه است و با بازرسی دقیق افراد و خودروها در نظر دارند امنیت مسیرهای ارسال تسلیحات به شبه نظامیان مستقر در مناطق دیگر سوریه را تامین کنند».

شبه نظامیان رژیم ایران در شهر باستانی تدمر در حومه حمص نیز مستقر و منطقه سیلوهای غلات در شرق تدمر مقر آنها شده است و این منطقه در بزرگراه بین المللی تدمر – دیرالزور قرار دارد.

شبه نظامیان قوی تر از حاکمیت
وجدان عبد الرحمان تحلیلگر سیاسی و کارشناس مسائل ایران گفت «نیروهای رژیم ایران و شبه نظامیان وابسته به آن در سوریه قوی تر از حاکمیت هستند و این امر نه تنها در سوریه بلکه در عراق هم صدق می کند».

عبد الرحمان در ادامه گفتگو با «المجله» افزود «مثلا انتخابات پارلمان عراق حدود ده ماه پیش برگزار شد اما کابینه تا حالا تشکیل نشده چرا که شبه نظامیان وابسته به رژیم ایران در عراق نمی گذارند دولت تشکیل شود. شبه نظامیان به زور اسلحه حرفشان را به کرسی می نشانند و با حملات راکتی پایگاه های نظامی آمریکا در اربیل و سلیمانیه اقلیم کردستان و نیز بغداد را مورد هدف قرار می دهند».

 

نیروهای گروه شبه نظامی حزب الله لبنان در سوریه

 

بازرسی برای تامین امنیت شبه نظامیان و تسلیحات
او یادآور شد «بی گمان شبه نظامیان برای تامین امنیت مسیرهای انتقال تسلیحات در حومه های حمص و مناطق دیگر سوریه عملیات بازرسی را افزایش داده اند چون این محموله ها قبلا چند بار هدف حمله قرار گرفتند و حالا شبه نظامیان و نیروهای ایرانی برای محکم کاری هم خودروها را بازرسی و هم کارت شناسایی افراد را به دقت بررسی می کنند».

برخی منابع نظامی به «المجله» گفتند گروه شبه نظامی «فاطمیون» وابسته به رژیم ایران که از اتباع افغانستانی تشکیل شده و گروه شبه نظامی حزب الله لبنان ایست های بازرسی در حومه های حمص را اداره می کنند و در این میان گروه های شبه نظامی سوری تحت حمایت رژیم ایران نقش ندارند.

همزمان با افزایش بازرسی و ایست های امنیتی شبه نظامیان در حومه های حمص سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه گفت این گروه های شبه نظامی دستکم ۳۰ نفر از نیروهای خود که اهل سوریه هستند را توقیف کرده اند چون این افراد حاضر نشدند در عملیات گسترده در بادیه سوریه برای پاکسازی عوامل داعش شرکت کنند.

منابع محلی دیگری به «المجله» گفتند که دستکم ۴۲ نفر از نیروهای سوری به خاطر خودداری از مشارکت در عملیات پاکسازی توسط شبه نظامیان وابسته به رژیم ایران بازداشت شده اند.

کنترل این مناطق از دست اسد خارج شد
شبه نظامیان وابسته به رژیم ایران عملیات پاکسازی بادیه البوکمال و اطراف آن از نیروهای داعش انجام می دهند چرا که داعش همواره به شبه نظامیان و نیروهای ارتش سوریه در این مناطق حمله می کند.

عبد الرحمان خاطر نشان کرد «بازداشت ده ها نفر از نیروهای نظامی سوریه توسط شبه نظامیان وابسته به ایران نشان می دهد که کنترل این مناطق از دست رژیم اسد خارج شده است».

اسد ماموریت های نظامی را به شبه نظامیان ایران واگذار کرد
وجدان عبد الرحمان افزود «اسد ماموریت های نظامی در این مناطق را به گروه های تابع رژیم ایران واگذار کرده چون اسد برای بقا در قدرت مدیون رژیم ایران و نیروهای ایران در سوریه و شبه نظامیان وابسته به آنها است».

او اظهار کرد «این گروه های شبه نظامی از قدرت و نفوذ فراوان در سوریه برخوردارند و توسط قاسم سلیمانی فرمانده به اصطلاح سپاه قدس که تقریبا دو سال و نیم پیش کشته شد تشکیل شدند. سلیمانی چهره قدرتمند ایران بود که اسد را به ایران کشید و به جای محمد جواد ظریف وزیر خارجه وقت با اسد گفتگو کرد که بعد سر همین ماجرا ظریف استعفا داد و سپس استعفای خود را پس گرفت».

به گفته برخی منابع «المجله» و سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه گروه های شبه نظامی رژیم ایران در سوریه با زور اسلحه در حال پیشبرد برنامه تغییر بافت جمعیتی در بخش های تحت کنترل خود هستند و جمعی از خانواده های نیروهای شبه نظامی را در مناطق واقع در حومه استان حماه اسکان دادند.

این منابع افزودند که گروه «فاطمیون» خانواده های برخی از نیروهایش را در روستاهای الشیخ هلال و الرهجان و الشاکوزیه در حومه شمال شرق حماه اسکان دادند. عشیره الموالی سوریه در این مناطق سکونت داشتند اما اهالی مناطق پس از عملیات نظامی «فاطمیون» مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند.

«فاطمیون» با کوچ اجباری اهالی مناطق مختلف مثل شهر تدمر و حومه و حومه دیر الزور و حومه شرقی حلب و اطراف منطقه سیده زینب در جنوب دمشق اقدام به اسکان خانواده های اعضای این گروه شبه نظامی کرده است.

وجدان عبد الرحمان در این باره یاد آور شد «تغییر بافت جمعیتی برای رژیمی که به زور اسلحه دست به اشغال مناطق می زند یک مساله طبیعی بوده و رژیم ایران در پی تغییر ساختار جمعیتی سوریه است. سنی ها اکثریت جمعیت سوریه را تشکیل می دهند و رژیم ایران در مناطق تحت کنترل خود بافت جمعیتی را تغییر می دهد؛ مثل اتفاقی که در ام الصخر عراق افتاد ، گروه های وابسته به رژیم ایران به زور ساکنان سنی مذهب این منطقه را بیرون کردند و به جای آنها جمعیت شیعی آوردند».

او اظهار کرد «معتقدم که رژیم اسد و دولت عراق نمی توانند جلوی سیاست رژیم ایران برای تغییر ساختار جمعیتی در دو کشور را بگیرند. غربی ها می توانند در برابر رژیم ایران بایستند اما ظاهرا آنها با رویکرد مداخله جویانه و افزایش نفوذ ایران همراهی می کنند».

در این راستا، نیروهای ایرانی و گروه های شبه نظامی وابسته به آنها مقادیر فراوان تسلیحات و مهمات را به انبارهای زیرزمینی به شدت محافظت شده در منطقه سوق الهال در نزدیکی فرودگاه نظامی دمشق منتقل کرده اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه گفت «انتقال تسليحات به انبارهای زیر زمینی به شدت محافظت شده نه تنها در دمشق بلکه در شهر تل تدمر و مناطق واقع در غرب رود فرات انجام می شود».

 

حمله به مواضع شبه نظامیان ایران در سوریه (رویترز)

 

انتقال تسلیحات؛ افزایش کنترل و نگرانی از اسرائیل
بنا به اطلاعاتی که از منابع اختصاصی به دست «المجله» رسیده گروه های شبه نظامی در حال انتقال مقادیر عظیم تسلیحات از مناطق مرکزی به بخش های شمالی سوریه هستند تا برای حمله احتمالی ترکیه علیه «نیروهای دموکراتیک سوریه» موسوم به «قسد» آماده شوند.

ورود محموله های تسلیحاتی ایران به حومه های جنوبی الرقه همزمان شد با اظهارات مقامات ایران درباره اینکه نیروهای مستقر در سوریه جلوی حمله احتمالی ترکیه علیه «قسد» را نمی گیرند.

 

وجدان عبد الرحمان در این باره گفت «رژیم ایران همواره به سوریه اسلحه می فرستد چون به دنبال حفظ رژیم اسد است. رژیم اسد بعد از جنگ روسیه در اوکراین به گروه های شبه نظامی رژیم ایران نیاز بیشتری دارد چون برخی نیروهای روسیه خاک سوریه را ترک کردند. ایران هم از فرصت برای پر کردن جای خالی روس ها و تصرف مناطق تحت کنترل روس ها در سوریه استفاده می کند و برای پیشبرد برنامه خود به تسلیحات بیشتر نیاز دارد».

او یادآور شد «نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل تهدید کرد که سر هشت پا را می زند. مقصود این است که اسرائیل رژیم ایران را به جای بازوهای نظامی اش در منطقه هدف قرار می دهد و از این رو رژیم ایران به دنبال تقویت بازوهای نظامی منطقه ای است و برای آنها تسلیحات می فرستد».

رژیم ایران از ترکیه خواست تا عملیات نظامی «چشمه صلح» را متوقف کند که در ۲۰۱۹ آغاز شد اما امیر حسین عبد اللهیان وزیر خارجه ایران در یک کنفرانس خبری مشترک با مولود چاووش اوغلو در آنکارا ٢٧

ژوئیه گفت «ما نگرانی های امنیتی ترکیه را درک می کنیم». ارتش ترکیه در نظر دارد عملیات نظامی دیگری علیه یگان های کرد عضو نیروهای دموکراتیک سوریه انجام دهد. نیروهای دموکراتیک سوریه گروه های مسلح کرد و عرب و سریانی و آشوری و ارمنی را در برمی گیرد.

تهدید دولت ترکیه به انجام حمله دیگر به مناطق تحت کنترل «قسد» از یکی دو ماه پیش آغاز شد. گروه های شبه نظامی رژیم ایران در نظر دارند با استفاده از فرصت حمله نظامی ارتش ترکیه مناطق بیشتری را تصرف کنند. حومه های حلب نزدیک به شهر تل رفعت اینک دست گروه های رژیم ایران هستند و آنکارا می گوید تل رفعت اولین هدف عملیات نظامی قریب الوقوع در سوریه است.

گروه های شبه نظامی ایران تسلیحات و مهمات و نیرو به مناطق واقع در حومه دیرالزور می فرستند که نزدیک مناطق تمرکز نیروهای دموکراتیک سوریه هستند. این بدین معناست که حمله نظامی قریب الوقوع ترکیه به سوریه با افزایش نفوذ ایران همزمان خواهد بود.