کارگردان سعودی خالق اثری درباره همزیستی و پذیرش دیگری

سینمای عرب در مسیر جهانی شدن
حمزه جمجوم کارگردان سعودی

دولت سعودی برای مطرح شدن سینمای عرب در عرصه بین الملل و رونق فیلم سازی و صنعت سینما تلاش گسترده ای انجام می دهد. سینما برای ۳۵ سال در سعودی وجود نداشت و سال ۲۰۱۷ برای اولین بار آغاز به کار کرد. در این راستا حمزه جمجوم کارگردان سعودی و برنده چندین جایزه داخلی و خارجی در حال ساخت فیلمی درباره پذیرش دیگری و همزیستی است.

جمجوم در گفتگو با «المجله» گفت «این فیلم در صدد ارائه چهره واقعی دنیای عرب به بقیه کشورها است چون جهان عرب در سینمای بین المللی همواره با مقوله هایی مثل خشونت و تروریسم پیوند می خورد».
این فیلم که هنوز بدون نام است درباره پدری است که با پسرش درباره اهمیت جستجوی عشق واقعی در معنای وسیع آن خواه سرزمین مادری یا خانواده و خواه همراه و رفیق و شریک زندگی صحبت می کند.

 

گروه فیلم سعودی که برنده فیلم بلند برتر سعودی در جشنواره بین المللی فیلم دریای سرخ شد

 

جمجوم در کارنامه خود کارگردانی فیلم سعودی «تمزق» را دارد که این فیلم با تمرکز روی قدرت و ایستادگی زنان عرب و توانایی آنان برای غلبه بر مشکلات برنده برخی جوایز شد.

«تمزق» در دوره ای ساخته شد که دولت سعودی برنامه ها و طرح های ابتکاری گوناگون برای توانمند سازی زنان با توجه به اصلاحات فراگیر و اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ اجرا می کند.
 

آلبرتو لوپز فیلم نامه «تمزق» را نوشته که درباره زن و شوهر سعودی است که برای درمان نازایی به لندن سفر می کنند.
زندگی این دو پس از ورود به پایتخت بریتانیا دگرگون می شود اما سرایدار ساختمان محل اقامت آنها شروع می کند به پچ پچ کردن پشت سر آنها و اخبار نادرست و شایعات ترسناکی را به منظور ارعاب همسایگان از زن و شوهر سعودی منتشر می کند. ملاک، شخصیت زن سعودی در نهایت با شجاعت ناگهانی خود از پس سرایدار برمی آید و بر رفتار دشمنانه او چیره می شود.

این فیلم برای اولین بار ۶ دسامبر ۲۰۲۱ در جشنواره بین المللی فیلم دریای سرخ به نمایش گذاشته شد و به عنوان تنها فیلم سعودی در مسابقه فیلم برتر مخاطبان توانست جایزه فیلم بلند برتر سعودی را از آن خود کند.
بیش از ۱۳۸ فیلم از ۶۷ کشور در این جشنواره با هم رقابت کردند و این بیانگر تحول قابل ملاحظه صنعت سینما در چند سال گذشته است.

 

یک سکانس از فیلم سعودی «Rupture» (عکس اختصاصی المجله)

 

ادوارد وینتروپ مدیر جشنواره بین المللی فیلم دریای سرخ در گفتگو با «المجله» گفت «این فیلم ما را در چند حوزه شگفت زده کرد. اول ترسی که در حضار ایجاد می کند و دوم اینکه فیلم روی رویدادهای بسیار جزئی روزمره تمرکز کرده و شخصیت متجاوز را بسیار خوب ارایه کرده و هوشمندانه از مفهوم دستپاچگی استفاده کرده تا فضای ترس و وحشت را میان نقش های اصلی فیلم ایجاد کند اما این تم به قدری ماهرانه و قشنگ بود که ما مخاطبان فیلم هم وحشت کردیم».

جشنواره بین المللی فیلم دریای سرخ بخشی از تلاش های گسترده دولت سعودی برای رونق صنعت فیلم پس از وقفه ۳۵ ساله سینما در این کشور است.
وینتروپ در گفتگوی جداگانه با مجله Variety گفت «موفقیت دوره اول این جشنواره و گسترش سینمای عرب هدف اصلی ما بود. ما باید به دنیا نشان بدهیم که منطقه در سه سال گذشته دچار تحول گسترده شده است».

او یادآور شد «مخاطبان اصلی این جشنواره از رده سنی بین ۱۹ تا ۴۰ سال بودند که اکثر تحصیلکرده و روشنفکرند و از فضای مدرن سازی و تجددگرایی که ولیعهد محمد بن سلمان به وجود آورده بهره مند می شوند».

 

یک سکانس از فیلم سعودی «Rupture» (عکس اختصاصی المجله)

 

وینتروپ با اشاره به برنامه اصلاحات سراسری در سعودی گفت «رانندگی زنان و گشایش تئاترها و راه اندازی قریب الوقوع سری جدید سالن های سینما از اقدامات سازنده در سعودی هستند».

او اضافه کرد «ما در جشنواره گلچینی از آثار برتر عربی درباره مسائل عصر کنونی مثل نقش زنان و خشونت علیه زنان داشتیم و انتخاب بین این آثار بسیار دشوار بود».

جوزپه تورناتوره کارگردان سرشناس و صاحب سبک ایتالیایی ریاست کمیته داوری مسابقه فیلم های بلند این دوره جشنواره بین المللی فیلم دریای سرخ را بر عهده داشت. هند صبری بازیگر تونسی و شیرین دعیبس کارگردان و فیلم نامه نویس و بازیگر و تهیه کننده فلسطینی آمریکایی و دانیلا میشل مدیر و بنیانگذار جشنواره بین المللی فیلم مورلیا مکزیک و عبد العزیز الشلاحی اعضای کمیته داوری بودند.

تورناتوره گفت «در این دوره موفق به معرفی استعدادها و آثار درخشان در بخش های متنوع و سوژه های خلاقانه شدیم. این دوره فوق العاده بود و آثار نمایشی احساسات ما را برانگیخت و الهام بخش بودند. با این فیلم ها موفق به معرفی و شناسایی چهره های خلاق در جهان عرب و آفریقا و آسیا در حوزه فیلم هایی شدیم که با استناد به رویدادهای واقعی ساخته شدند. انتخاب آثار برتر با توجه به کیفیت بی همتای همه فیلم های نامزد کار بسیار دشواری بود».