نامزدهای جوان انتخابات پارلمان: می خواهیم اعتبار لبنان را بازگردانیم

جوانگرایی؛ فرصتی برای رهایی از قید و بند و حرکت به سمت تحول
لبنان مرحله دشواری را سپری می کند

لبنانی ها هر روز یک دردسر دارند، بحران بی سابقه فضای ملتهب جامعه لبنان را ملتهب تر کرده است و حالا انتخابات پارلمان ۲۰۲۲ در اواسط ماه مه به رویداد اول و مهم پس از اعتراضات مردمی اکتبر ۲۰۱۹ تبدیل شده است. این انتخابات در شرایطی برگزار می شود که کشور در وضعیت بسیار حساس قرار دارد و شاید فاتحه انتخابات به علت کشمکش ها و جدل های روزمره که مردم لبنان به آنها عادت کرده اند خوانده شود.

به رغم وضعیت نامعلوم کشور بحران های پشت سر هم مردم را کلافه کرده است. لبنان که بیش از سه سال گرفتار است نه تنها هیچ کورسوی امیدی وجود ندارد بلکه مشکلات افزایش پیدا می کنند و پیچیده تر می شود. بار مشکلات و بحران ها بر دوش مردم سنگینی می کند و کمر مردم را شکسته است. مشکلات بی برقی و آموزش و خدمات پزشکی و بحران معیشت دغدغه این روزهای مردم لبنان شده تا جایی که دیگر فرصتی برای فکر کردن به آینده بهتر ندارند.

حاکمیت سیاسی مردم را به فقر و گرسنگی کشانده و مردم دغدغه ای به جز یک لقمه نان و تامین نیازهای ضروری ندارند. اکثر لبنانی ها سگ دو می زنند اما در میان افزایش نرخ یک باک بنزین و یک قرص نان و بسته دارو به هیچی نمی رسند.

انتخاباتی که همه منتظرش هستند در ماه مه برگزار می شود و همه به دنبال این هستند که کابوس کشور پس از این انتخابات به پایان برسد اما گویا برخی از سیاستمداران برای تحمیل و تداوم وضعیت کنونی تلاش می کنند.

«المجله» با برخی نامزدهای تحول خواه انتخابات پیش رو در لبنان گفتگو کرده که در زیر می خوانید:

 

امیر المقداد نامزد انتخابات پارلمان لبنان

امیر المقداد که نامزدی خود برای کارزار انتخابات پارلمان لبنان را اعلام کرد دو روز قبل از انفجار بندر بیروت پس از ده سال دوری از لبنان به کشور بازگشته است. امیر که در حوزه انتخابیه جبیل نامزد انتخابات شده یکی از نامزدهای فهرست «مشروع وطن الانسان» (پروژه وطن انسان) است. او که به طرز معجزه آسایی از انفجار بندر بیروت نجات پیدا کرد در گفتگو با «المجله» گفت «در آن انفجار از چند ناحیه زخمی شدم و مورد درمان قرار گرفتم. از نظر جسمی و مالی و معنوی و روانی آسیب دیدم».

امیر از جمله مهاجران موفق است اما تصمیم گرفت برای مشارکت در انتخابات به لبنان برگردد آنهم در شرایطی که تعداد زیادی از جوانان دختر و پسر لبنانی به دنبال فرصتی برای اشتغال در خارج کشور هستند.

«با زحمت فراوان پول جمع کرده بودم و در بانک گذاشتم اما این پول مثل سپرده های بقیه مردم در بانک ها گیر کرده و همه گرفتاریم. حالا کاملا متقاعد شدم که ما در یک قدمی از دست دادن میهنی هستیم که همواره در آرزوی بازگشت به آن بودیم. لبنان از دست می رود و به بن بست رسیدیم و شرایط بسیار خطرناکی داریم. دانشگاه ها و موسسات آکادمیک مطرح لبنان که قطب دانش پژوهان و اساتید از اقصی نقاط دنیا بودند و چندین نسل فارغ التحصیل به دنیا تحویل داده اند یکی پس از دیگری تعطیل شدند. دانشگاه های لبنان روزی قبله گاه محافل علمی بودند. به این باید فرار مغزها و پزشکان را اضافه کرد. نظام سلامت و درمان و سیستم آموزشی به آخر خط رسیده اند».

امیر اضافه کرد «نگرانی مهاجران این است که شهر و دیارشان از دست برود و من به خاطر اینکه سرزمینم را نجات بدهم در این کارزار شرکت می کنم. هویت هنری و فرهنگی و اقتصادی لبنان از بین رفته است. سرنوشت ما در لبنان همواره یک موازنه سیاسی خاص بوده اما حالا شرایط تغییر کرد و بستری برای تطبیق الگوی متفاوت مهیا شده است. درباره اصول ثابت و پروژه هایی که با گرایشات فکری ام تطابق دارد فکر کردم و تصمیم گرفتم به جای «نق زدن» از تمامی امکانات و نارضایتی و اراده و عزیمتی که دارم در راستای فعالیت سیاسی استفاده کنم. تحول از نهادهای دولتی و قانونگذاری آغاز می شود».

امیر در ادامه افزود «با مشارکت در فعالیت سیاسی می خواهم بگویم که باید مقوله تفاوت منجر به اختلاف می شود را تغییر داد. باید باور کنیم که مجبور نیستم حکومت تک صدایی داشته باشیم. تفاوت و تنوع کلید طلایی موفقیت است».

این فعال لبنانی اظهار کرد «کارزار من بر سر پس گرفتن حاکمیت ملی است. این یک موضوع بر هیچ کس نهفته نیست. علیه هیچ کسی فعالیت نمی کنم. اینکه دیدگاه و برنامه تحول خواهانه داشته باشم به معنای تقابل گرایی نیست».

امیر المقداد درباره شعارهای پرزرق و برق انتخاباتی در لبنان اضافه کرد «مساله مردم و جوانان لبنانی این است که آنها به حکومت و نهادهای حکومتی اعتماد ندارند و اطمینان دارند که حکومت قادر به ایجاد تحول نیست اما حضور جوانان در این دوره نوعی امید و انرژی مثبت به فضای جامعه می دمد. ما جوانان باید نشان دهیم که می توانیم به اهدافمان برسیم. جوانان باید در کارزار انتخابات شرکت کنند چون تغییر از درون مجلس و به دور از خط سیاسی و گرایشات مختلف آغاز می شود».

امیر توضیح می دهد «باید باورها و عقاید فرقه ها و طوایف و احزاب و گرایشات سیاسی را از مفهوم تحول تفکیک کرد. ما با کمک یکدیگر می توانیم پایه های محکم اقتصادی برای این کشور بسازیم چون لبنان اهرم های بنیادین زندگی را داراست. تحول به معنای نفی باورهای فرقه ها و گرایشات سیاسی نیست».

امیر المقداد در پایان گفتگو با «المجله» خاطر نشان کرد «در هر انتخابات بحث به تاخیر انداختن انتخابات داغ می شود و این بیانگر افزایش بی اعتمادی به حاکمیت و نهادهای حاکمیت است. حاکمیت کنونی لبنان را به حال و روز کنونی انداخت و ۵۰ سال عقب برگشتیم و پس از کنار رفتن سیستم کنونی بستر مناسب برای سازندگی کشور فراهم می شود».

 

رنا قانصو کاندیدای انتخابات

 

خانم رنا قانصو نامزد کرسی درزی ها در حوزه انتخابیه شوف – عالیه در استان عالیه در گفتگو با «المجله» گفت «بنده از همان آغاز قیام لبنان در ۱۷ اکتبر در ارتباط هماهنگ و هدفمند با اکثر گروه های تحول خواه و انقلابی و پلتفرم های تغییر و تحول خواه در اقصی نقاط کشور هستم. اماکن تجمع و تحصن به خانه دومم تبدیل شدند. ما خواهان پس گرفتن این سرزمین هستیم و در این راستا در اکثر تحرکات و گروه های تحول خواه شرکت کردم و هنوز هم در اماکن تجمع و تحصن هستم و شعار «همه یعنی همه» را سر می دهم. این شعار خواهان برکناری همه سیستم کنونی از قدرت است. در راستای ترویج اندیشه تحول خواهانه و آگاهی گرایی فعالیت می کنم تا حقمان به عنوان مردم این کشور برای مقابله با فساد و بازخواست تمام فاسدان را فریاد بزنیم. این دیدگاه باعث جلب اعتماد بقیه افراد و گروه های تحول خواه به بنده شد».

قانصو خاطر نشان کرد «یک برنامه تربیتی آموزشی تحول خواه برای به روز کردن شیوه های آموزش و افزایش مهارت آموزشی و تثبیت ارزش ها و اخلاق مداری تنظیم کردم. اهداف بین المللی توسعه پایدار در کلیه واحدهای علمی و ادبی و انسانی برای تربیت نسلی آگاه در این برنامه مهارت محور گنجانده شده است. هدف پرورش نسلی آگاه و توانا برای مطرح کردن خواسته ها و تامین حقوقش است؛ نسلی که با برخورداری از مهارت های لازم بتواند مشکلات را شناسایی و راهکارهای لازم معرفی کند؛ نسلی که در بستری از ارزش های نوین مثل شهروند مداری و تحمل دیگری به عدالت و جامعه و محیط زیست پایدار باور داشته باشد. به گمانم لبنان پس از یک پروسه هدفمند ویرانسازی به منظور ایجاد نسل مطیع و فرمانبر و سرکوب شده و متعصب مذهبی با دیدگاه تبعیض آمیز جنسیتی به حال و روز کنونی افتاده؛ نسلی که نمی تواند چاره ای برای مشکلاتش بیندیشد».

این فعال لبنانی در ادامه گفت «قیام ۱۷ اکتبر نقطه عطف و سرآغاز تاریخ معاصر لبنان شد. نقش اصلی من اینجا نمود پیدا می کند تا خواسته های این قیام را مطرح کنم و با تمام توان از راهروهای پارلمان در برابر سیستم جنگ طلب و فاسد کنونی مبارزه کنم. با حضور در کمیته تربیتی و آموزش عالی و فرهنگ تلاش خواهم کرد برنامه خود را برای ایجاد فضای مناسب شهروند سازی اجرا کنم. این پروسه مستلزم تحول بنیادین در شیوه های نظام آموزش و پرورش و توانمند سازی مدارس دولتی و آموزشگاه های فنی حرفه ای و دانشگاه ها و نیز تنظیم برنامه آگاهی بخشی در رسانه ها است. هدف ترویج دیدگاه شفاف محوری و توسعه محوری و حکومتداری درست است که بنده به آن باور دارم».

قانصو در پایان گفتگو یادآور شد «نباید حقوق سپرده گذاران را تضییع کرد. هیچ کس حق قلدری ندارد. هیچ کس بالاتر از قانون نیست. سلاح غیر قانونی جایی در کشور ندارد».

 

محمود فقیه کاندیدای انتخابات

 

محمود فقیه فعال و روزنامه نگار لبنانی که در فهرست «تحالف وطنی» در حوزه انتخابیه دوم بیروت در کرسی شیعیان نامزد انتخابات شده در گفتگو با «المجله» گفت «من به خاطر مادرم تصمیم گرفتم تا از میهنم دفاع کنم. پس از مرگ مادرم حس مسئولیت برای بهبودی اوضاع دست از سرم برنداشت. مردم در جریان قیام ۱۷ اکتبر به دنبال جایگزینی برای حاکمیت کنونی بودند. ما با اعتماد سازی در این کارزار شرکت می کنیم. تحول از داخل پارلمان شروع می شود».

فقیه خاطر نشان کرد «نیازهای اولیه مثل اقتصاد و خدمات پزشکی و آموزشی اولویت برنامه ام هستند. هدف اصلی این است که مردم با آموزش و فرهنگ از فضای دو قطبی حاد سیاسی و تاثیرات جنگ فاصله بگیرند. باید اعتبار را به لبنان برگردانیم و در این پروسه به یک پروژه یکپارچه توسعه محور به دور از شعاردهی نیاز داریم».