۲۲ فوریه؛ سالروز تاسیس حکومت سعودی

برگ های تاریخ ۳۰۰ ساله؛ راویان پایداری و تمدن درخشان و اصول ثابت و امنیت
سالروز تاسیس حکومت سعودی برای نخستین بار برگزار شد (گتی)

دولت سعودی برای نخستین بار سالروز تاسیس حکومت سعودی را ۲۲ فوریه برگزار کرد. ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین با صدور فرمان سلطنتی ۲۲ فوریه را تعطیلی رسمی اعلام و «روز تاسیس» نامگذاری کرد تا شکل گیری نخستین حکومت سعودی گرامی داشته شود.

فرمان سلطنتی با اشاره به اینکه ۲۲ فوریه هر سال روز تاسیس خواهد بود افزود «آغاز تاسیس حکومت سعودی در اواسط سال ۱۱۳۹ هجری قمری (۱۷۲۷ میلادی) است که تا سال ۱۲۳۳ هجری قمری (۱۸۱۸ میلادی) ادامه یافت. الدرعیه پایتخت دوران اول حکومت سعودی و قانون اساسی آن قرآن و سنت بوده است».

فرمان پادشاهی سعودی خاطر نشان کرد «به دنبال بی ثباتی و چند دستگی و ناامنی در قرن های متمادی، دوران اول حکومت سعودی یکپارچگی و امنیت را در شبه جزیره عرب رقم زد و تلاش ها و طرح های گوناگون برای سرنگونی این حکومت به جایی نرسید. امام ترکی بن عبد الله بن محمد بن سعود در سال ۱۲۴۰ هجری قمری (۱۸۲۴ میلادی) یعنی هفت سال پس از پایان دوران اول حکومت سعودی دولت سعودی را پس گرفته و دوران دوم سعودی را بنیانگذاری کرد که تا ۱۳۰۹ هجری قمری (۱۸۹۱ میلادی) ادامه یافت».

فرمان پادشاهی یادآور شد «ملک عبد العزیز بن عبد الرحمان الفیصل آل سعود ده سال پس از پایان دولت دوم سعودی موفق به تاسیس دوران سوم دولت سعودی در سال ۱۳۱۹ هجری قمری (۱۹۰۲ میلادی) گردید و بخش مختلف را یکپارچه کرد و کشور از آن پس به نام پادشاهی عربی سعودی خوانده شد. فرزندان و نوادگان او که به حکومت رسیدند به سیاست ملک عبد العزیز بن عبد الرحمان الفیصل آل سعود ادامه دادند و در راستای تقویت یکپارچگی و دولت سازی تلاش کردند».

 

عکس منتشر شده در توییتر رسمی روز تاسیس

بزرگداشت یک خاطره ملی

۲۲ فوریه، بزرگداشت روز تاسیس حکومت سعودی با آغاز حکومت امام محمد بن سعود و تاسیس دوران اول حکومت سعودی اواسط سال ۱۱۳۹ هجری قمری (۱۷۲۷ میلادی) همزمان است. انتخاب چنین روزی برای گرامیداشت روز ملی بیانگر تاریخ ژرف و ریشه دار سعودی در ۳۰۰ سال گذشته است. این خاطره ملی روایتگر جانفشانی و ایثار پدران و اجداد این سرزمین برای مقابله با چالش های گوناگون و ساختن آینده کشور است.

روز تاسیس گواه این است که دولت سعودی بی ریشه نبوده و پیشینه و تاریخی طولانی دارد. سعودی پس از اتحاد فرزندان شبه جزیره عرب که از دست چند دستگی و جنگ و درگیری جان به لب شده بودند سربرآورد.

روز تاسیس متفاوت با روز ملی است که ۲۳ سپتامبر هر سال گرامی داشته می شود. ملک عبد العزیز آل سعود، پدربزرگ شاهزاده محمد بن سلمان ۲۳ سپتامبر ۱۹۳۲ قلمرو سعودی را متحد کرد.

ملک عبد العزیز بن عبد الرحمان پادشاه فقید سعودی ۲۳ سپتامبر ۱۹۳۲ در فرمان پادشاهی نام پادشاهی حجاز و نجد و توابع را به پادشاهی عربی سعودی تغییر داد.

تاریخی سرشار از چالش ها 

نجد و درست شهر الدرعیه از نظر مفهوم امروزی اندازه شهرها در ردیف شهرهای متوسط بودند. نجد یک منطقه شهری با جمعیت نسبتا زیاد در مسیر چندین راه بازرگانی و از نظر اقتصادی خودکفا بود. دره وادی حنیفه از وسط شهر می گذرد و به این دلیل زمین های کشاورزی و کشتزارهای فراوانی در منطقه وجود دارد و همواره مازاد تولید داشته و عمده محصولات کشت شده در نجد به مناطق دیگر نجد مثل العیینه و حریملاء و غیره صادر می شود.

نجد قبل از تاسیس دولت سعودی از موقعیت جغرافیایی ویژه و ظرفیت اقتصادی بالا برخوردار بود. دره وادی حنیفه از وسط شهر می گذرد و نجد در مسیر چندین راه بازرگانی باستانی قرار داشت و الدرعیه مرکز نجد و داد و ستد بود. یکی از مسیرهای تجاری شناخته شده از جنوب شبه جزیره عرب شروع و از نجران به سمت شمال یعنی الیمامه و الدرعیه و دومه الجندل می رفت و از شرق به عراق و از غرب به حجاز ختم می شد.

حاجیان سرزمین فارس و عراق و آسیای میانه فقط از این مسیر می توانستند به مکه بروند که از الدرعیه رد می شد و به مکه می رسید. امارت الدرعیه را مانع المریدی ایجاد کرد و خود او و پسران و نوادگانش در راستای برقراری امنیت و خدمت رسانی در این منطقه کوشیدند و پس از آن جاده الدرعیه از اهمیت بیشتری برخوردار شد.

این مسیر تجاری پس از اینکه امام محمد بن سعود ۲۲ فوریه ۱۷۲۷ میلادی دوران اول حکومت سعودی را کلید زد به یکی از مسیرهای کلیدی کاروان های تجاری و حج تبدیل شد چون امام محمد بن سعود تلاش گسترده برای برقراری امنیت در این منطقه انجام داد. وی با قبایل ساکن منطقه ارتباطات گسترده داشت و با آنها در مورد حفظ امنیت و ارایه خدمات ضروری به ترددکنندگان به توافق رسید.

تاریخ نگاران سعودی بر این باورند که «دولت شهر» در الدرعیه بنا به ثبات سیاسی دوره های گوناگون فراز و نشیب متعددی داشته است. امام محمد بن سعود به این حقیقت واقف بوده و بدین ترتیب «دوران اول حکومت سعودی» برای گذار از دولت شهر و تشکیل حکومت کلید خورد.

امام محمد بن سعود بن محمد بن مقرن متولد ۱۶۷۹ در الدرعیه بزرگ شد و در جوانی وضعیت این دولت شهر را زیر نظر داشت و به همراه پدرش امور الدرعیه را کنترل می کرد و آگاهی و تجربه زیادی درباره شرایط منطقه کسب نمود.

الدرعیه قبل از روی کار آمدن امام محمد بن سعود با مشکلات و چالش های متعدد مثل ناتوانی حکام و دو دستگی مواجه بود. مقرن بن محمد عموی امام محمد بن سعود و شاهزاده زید بن مرخان با هم درگیر بودند که سرانجام با حمله حاکم الدرعیه به العیینه شاهزاده زید بن مرخان کشته شد. شیوع طاعون در شبه جزیره عرب در آن زمان منجر به مرگ عده زیادی شد.

مورخان می گویند امام محمد بن سعود موفق شد با غلبه بر تمام مشکلات و چالش ها الدرعیه را تحت فرمانروایی خود متحد و یکپارچه کند و این اقدام در برقراری ثبات در منطقه العارض، ریاض کنونی سهیم بود.

کشور به دنبال تاسیس دوران اول سعودی به قبله بسیاری از مهاجران و دانشمندان تبدیل شد که در این میان می توان به شیخ محمد بن عبد الوهاب اشاره کرد. آموزه های دینی شیخ محمد بن عبد الوهاب از حمایت امام محمد بن سعود برخوردار بود.

 

هویت بصری روز تاسیس سعودی ۲۰۲۲

 

روزی که راه افتادیم

«روزی که راه افتادیم» هویت بصری روز تاسیس سعودی در ۲ فوریه ۲۰۲۲ است.

در وسط این لوگو مردی با پرچم ایستاده و مقصود «قهرمانی های دولتمردان سعودی و اتحاد آنان زیر یک پرچم است».

به گزارش خبرگزاری سعودی هویت بصری روز تاسیس سعودی «مضامین تاریخی متنوع درباره دلاوری ها و شکوه و عظمت و پیشینه تاریخی حکومت سعودی» را دربرمی گیرد.

این خبرگزاری در گزارشی در این باره افزود «لوگوی هویت بصری وسط ۴ نماد قرار دارد: خرما؛ نماد رشد و زندگی و بخشش و کرم. مجلس خطابه و مشورت؛ نماد وحدت و انسجام فرهنگی اجتماعی. اسب عربی؛ نماد سوارکاری و شجاعت و دلاوری های شاهزادگان و دولتمردان. بازار؛ نشاط و پویایی اقتصادی و تنوع و ارتباط با جهان».

عبارت «یوم التاسیس-۱۷۲۷ م» با ترکیبی از خطوط تحریر به کار رفته در دوران اول حکومت سعودی نوشته شده تا این لوگو دربرگیرنده ارزش ها و فرهنگ مشترک سرزمین سعودی و افتخار و غرور ملی و اصالت و پیوند و مهمان نوازی و دست و دلبازی و دانش و علوم باشد.

به گزارش خبرگزاری سعودی «روزی که راه افتادیم» هویت بصری روز تاسیس امسال است که ارزش های مرتبط با این خاطره ملی و افتخار به میراث فرهنگی و اجتماعی حکومت سعودی را روایت می کند.

برنامه های گوناگون در مدارس و دانشگاه ها و تعطیلی رسمی

دکتر حمد بن محمد آل الشیخ وزیر آموزش و پرورش سعودی بخشنامه ای در ارتباط با برگزاری روز تاسیس در دانشگاه ها و موسسات علمی و دانشکده های آموزش فنی و حرفه ای و اداره های آموزش و پرورش و وابسته های فرهنگی صادر کرد و در این راستا برنامه ها و طرح های مختلفی برای معرفی این رویداد و تبیین اهمیت و پیشینه ژرف تاریخی و فرهنگی و تمدنی دولت سعودی از زمان تاسیس یعنی ۳۰۰ سال پیش اجرا شد.

مهندس احمد الراجحی وزیر منابع انسانی سعودی گفت «طبق فرمان پادشاهی روز تاسیس روز تعطیلی رسمی برای بخش دولتی و خصوصی است».

 او با انتشار توییت در حساب رسمی خود افزود «اعلام تعطیلی رسمی در بخش دولتی و خصوصی از سوی پادشاه کشور بیانگر توجه سران مدبر کشور به اهمیت پیشینه ژرف تاریخی این مرز و بوم و بزرگداشت این سالروز جاودانه در جامعه سعودی است».

بروشوری درباره دوران تاسیس حکومت سعودی 

خبر انتشار بروشوری درباره روز تاسیس در حساب رسمی توییتر روز تاسیس سعودی منتشر شده. انتشارات ملک عبد العزیز این بروشور را منتشر کرده که درباره سیر تحول تاریخی حکومت سعودی و شکوه و عظمت و دلاوری ها و بزرگان و دستاوردهای جاودانه آنها و روایت تاسیس و چهره ها و جامعه در آن دوره است. این بروشور ۵۹ صفحه ای مراحل تاریخی تاسیس دولت سعودی از دوره امام محمد بن سعود که از ۱۱۳۹ هجری قمری در الدرعیه به قدرت رسید تا پادشاهان دوران گوناگون و تحولات و دستاوردهای تاریخی و اجتماعی را بازگو می کند.

الدرعیه موضوع اصلی بروشور تاسیس است. الدرعیه اولین پایتخت دوران اول حکومت سعودی در اقلیم یمامه است. یمامه بخش وسیعی در مرکز شبه جزیره عرب را در برگرفته و دو طرف رشته کوه های معروف طویق قرار دارد. بروشور تاسیس می گوید طایفه «المرده» زیر مجموعه قبیله «الدروع» بنی حنیفه شهر الدرعیه را در شرق شبه جزیره عرب واقع در کرانه خلیج تاسیس کردند و نام این شهر را «الدرعیه» گذاشتند. این کتاب با معرفی امرای مهم امارت الدرعیه به مانع المریدی اشاره کرده که الدرعیه را سال ۸۵۰ هجری قمری ایجاد کرد. ربیعه بن مانع و موسی بن ربیعه و شاهزاده سعود بن محمد و بنیانگذار دوران اول حکومت سعودی محمد بن سعود از جمله امرای مهم و موثر الدرعیه به شمار می روند.

این بروشور به دوران حکومتداری امام محمد بن سعود در الدرعیه اواسط ۱۱۳۹ هجری قمری اشاره کرده و گفت امام محمد بن سعود تحول بنیادین در الدرعیه آن زمان که گرفتار شیوع طاعون و ناتوانی حکام و چند دستگی شده بود رقم زد.