خواهرزاده آیت الله خامنه‌‌ای در گفتگو با المجله مطرح کرد:بقای جمهوری اسلامی به مدد سرکوب داخلی و ایجاد بحران در منطقه

محمود مرادخانی

 روز پنج‌شنبه ۲۳ دی ماه، فریده مرادخانی، فرزند بدری خامنه‌ای، خواهر آیت الله علی خامنه‌ای و شیخ علی تهرانی در مسیر بازگشت به خانه خود در تهران بازداشت شد. دکتر محمود مرادخانی، دیگر فرزند شیخ علی تهرانی و برادر فریده مرادخانی نیز از مخالفان حکومت جمهوری اسلامی است و اکنون در فرانسه زندگی می‌کند.

شیخ علی تهرانی شوهر خواهر آیت الله علی خامنه‌‌ای از مجتهدان و مدرسان سرشناس مدارس مذهبی در ایران بود که پس از پیروزی انقلاب آشکارا از سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی انتقاد کرد.

شیخ علی تهرانی در سال ۱۳۶۰ محاکمه و به هشت ماه زندان محکوم شد. او که پس از گذراندن این دوره زندان، در شرایط حبس خانگی به سر می‌برد، در فروردین ۱۳۶۳مخفیانه به عراق رفت.

این منتقد جمهوری اسلامی در سال ۱۳۷۴ به ایران بازگشت و پس از محاکمه به ۲۰ سال زندان محکوم و در سال ۱۳۸۴ از زندان آزاد شد. او اکنون ۹۵ ساله است و در انزوای سیاسی در تهران زندگی می‌کند.

دخالت‌های جمهوری اسلامی در منطقه برای ایجاد گروه‌های شبه نظامی و حمایت از فعالیت‌های حماس، حزب الله، حوثی‌ها و حشد الشعبی، مشکلات اقتصادی جمهوری اسلامی و در پی آن گسترش اعتراضات صنفی معلمان و کارگران؛ پاشنه آشیل اجتماعی جمهوری اسلامی؛ ماجراجویی‌های هسته‌‌ای؛ موارد متعدد اعدام و دیگر موارد نقض حقوق بشر در ایران و دیگر مشکلات بنیادی جمهوری اسلامی از جمله مواردی هستند که المجله با دکتر محمود مرادخانی، پزشک متخصص گوش و حلق و بینی، فرزند شیخ علی تهرانی و خواهرزاده علی خامنه‌‌ای در میان گذاشته است.

 

فریده مراد خانی

 

آقای دکتر مرادخانی؛ جمهوری اسلامی ایران در طی دو دهه اخیر با صرف میلیاردها دلار برای ایجاد گروه‌های شبه‌نظامی و جلوگیری از سقوط حکومت سوریه و حمایت از فعالیت‌های حماس، حزب الله، حوثی‌ها و حشدالشعبی می‌کوشد، نفوذ سیاسی خود را تثبیت و گسترش دهد. این دخالت‌ها چه هزینه‌هایی برای مردم ایران و منطقه خاورمیانه داشته است؟

حمایت رژیم جمهوری اسلامی در ایران از شبه نظامیان مخالف در یمن (حوثی ها)، از حزب الله لبنان، از گروه حماس، از شبه نظامیان شیعه در عراق و حتی از گروه‌هایی مثل القاعده، طالبان و غیره یقینی و مشهور همه است. به باور من این حمایتها قابل فهم هستند، چرا که رژیم ولایت فقیهی خمینی و سپس علی خامنه‌‌ای همواره در تلاش بوده‌‌اند که منطقه خاورمیانه را در حیطه تسلط خود در آورد. فراموش نکنیم که جنگ با کشور عراق نیز در نتیجه آشوب‌هایی بود که به دستور خمینی در عراق انجام شد. از همان موقع خمینی و دار و دسته‌‌اش چشم طمع به عراق و به بقیه کشورهای عربی خلیج فارس داشتند.

هنگامی که از خمینی هنگام بازگشتش به ایران، در هواپیما پرسیدند که چه احساسی دارید؟ پاسخ داد: هیچ! مفهوم این «هیچ» را آن موقع کسی نفهمید. امروز می‌فهمیم که منظورش این بود که این پایان کار نیست و سوداهای دیگری در سر دارم! هدف اصلی من تصرف عراق و تسلط بر خاورمیانه است!

حکومت آخوندی علی خامنه‌‌ای نیز به خاطر ماهیت ضد انسانی و ناتوانی در اداره کشور ناچار است که همواره از طرفی مردم خود را سرکوب و در فقر نگه دارد و از طرف دیگر در همه زمان‌ها و مکان‌ها بحران ایجاد کند. این رژیم تنها به مدد سرکوب در داخل و ایجاد بحران در خارج کشور به بقای خود ادامه داده است. نقض مکرر و مستمر اصول جهانشمول حقوق بشر و به خصوص حقوق زنان در جامعه ایران بارها از سوی جوامع حقوق بشری بین المللی گوشزد و محکوم شده است.

فراموش نکنیم که اکثریت مردم ایران و حتی تعداد بیشماری از اعضای خانواده علی خامنه‌‌ای با کلیت و با حکومت استبدادی او مخالف هستند. شخصاً به عنوان فردی مطلع و وابسته به خانواده او می‌دانم و مطمئن هستم که علی خامنه‌‌ای و ایادی او به جز بیشتر کردن دامنه بحران در منطقه برای پنهان کردن ناتوانی شان در اداره کشور و خاموش کردن فریاد اعتراض مردم ایران دغدغه‌‌ای ندارند. کشورهای منطقه خاورمیانه باید قاطعانه در برابر او و سیاست‌هایش بایستند و بدانند که حکومت علی خامنه‌‌ای از هر نظر (اقتصادی، اجتماعی و نظامی) پوشالی و هیچ است.

 

به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته‌ای چه مشکلات و تهدیدهای جدی برای جمهوری اسلامی به همراه می‌آورد؟

برنامه هسته‌‌ای رژیم جمهوری اسلامی قبل از هر چیز بهانه‌‌ای برای سرگرم نگه داشتن افکار عمومی در داخل و خارج ایران است. البته کاملا مشخص است که اگر رژیم علی خامنه‌‌ای به انرژی هسته‌‌ای نظامی دست یابد، امنیت و صلح در منطقه خاورمیانه در خطر جدی می‌افتد. رژیمی که با ضعف نظامی کنونی خود این چنین مشکل ساز است، هنگامی که به یک نیروی نظامی هسته‌‌ای برسد چه خواهد کرد؟

 

مفهوم احیای برجام بین ایران و آمریکا چیست؟ آیا احیای برجام به سود مردم ایران خواهد بود؟

در همان زمان مذاکرات ابتدایی برجام، من نامه‌‌ای به رئیس جمهور وقت ایالت متحده آمریکا فرستادم که در جراید منتشر شد. در آن نامه من به میزان دروغگویی و به غیر قابل تضمین بودن وعده و وعیدهای این رژیم اشاره کردم. هر کمک مالی‌‌ای که از سوی دولت‌های خارجی بدست این رژیم برسد، به طور حتم در جهت سرکوب مردم ایران و گسترده‌تر کردن حیطه دخالت‌های خرابکارانه در منطقه خاورمیانه و جهان هزینه خواهد شد. در این راستا مناسب است که نامه من به آقای اوباما، مورخ ۲۰ آوریل ۲۰۱۵، دوباره خوانده و منتشر شود.

 

آتش زدن مجسمه سلیمانی در شهرکرد که ساخت آن ۱۵۰ میلیون تومان هزینه داشت و یا انتشار ویدئو‌های متعددی از پاره کردن یا آتش زدن تصاویر روح الله خمینی، خامنه‌‌ای و قاسم سلیمانی از سوی شهروندان در ایران چه مفاهیمی را القا می‌کنند؟

مقاومت و مخالفت مردم ایران از ابتدای به قدرت رسیدن خمینی و برپایی جمهوری به اصطلاح «اسلامی» آغاز شد و تا به امروز هم ادامه داشته است. شاهد این مدعا تعداد بی‌شمار اعدام‌ها، به زندان انداختن فعالان سیاسی و مدنی و سرکوب آشکار و بی‌مهابای اعتراضات به حق مردم است. اعتراضات چه سیاسی و چه صنفی - اقتصادی تنها یک معنا دارند و آن هم مخالفت مردم با این رژیم به دلیل استبداد، اختناق و ناتوانی در اداره کشور است. تمسخر اظهارات سردمداران رژیم از سوی شهروندان و به آتش کشیدن و تخریب تمثیلاتی همچون مجسمه سلیمانی در شهرکرد که همواره رخ داده و در آینده هم اتفاق خواهد افتاد – چنین رویدادهایی شواهدی روشن هستند بر تنفر جمهور (توده) مردم ایران از این رژیم، به خصوص از شخص علی خامنه‌‌ای که هم اکنون به نماد رذالت، جنایت و دروغگویی در جمهوری اسلامی تبدیل شده است.

 

شیخ علی تهرانی

 

دیدگاه شما درباره پرونده حقوق بشری رژیم و اعدام بیش از ۲۵ نفر از منتقدان در چند هفته اخیر چیست؟

همانطور که همه آگاهند، پدر من شیخ علی تهرانی هر چند که پیش از به قدرت رسیدن خمینی با او همراه بود ولی زمان بسیار اندکی بعد از استقرار جمهوری اسلامی در ایران، با شخص خمینی و بطور کلی با حکومت مذهبی و آخوند مخالفت کرد و در مقابل این نظام ایستاد. هجرتش به عراق، پس از بازپس گیری خرمشهر و درخواست بین المللی برای آتش بس، حرکتی انقلابی و مخالفتی قاطعانه و کوبنده با رژیم خمینی آغاز کرد. شخص بنده نیز از همان دوران جوانی با این رژیم مخالفت کردم و از حقوق شهروندی همچون رفتن به دانشگاه محروم شدم. به ناچار در سال ۱۹۸۵ میهن خود را ترک کردم و پس از یک سال و نیم اقامت در عراق به فرانسه آمدم. الان بیش از ۲۵ سال است که از هر فرصتی برای مخالفت و محکوم کردن این رژیم استفاده می‌کنم: چه در مورد جنایت به آتش کشیدن سینما رکس آبادان، چه در مورد قتلهای زنجیره‌‌ای و اعدامهای مستمر و نقض مکرر و مستمر اصول جهانشمول حقوق بشر.

 

به نظر شما پس از مرگ آیت الله خامنه‌‌ای چه کسی جانشین او و رهبر بعدی جمهوری اسلامی خواهد بود؟

شخصاً بر این باورم و امیدوار هستم که رژیم جمهوری اسلامی در ایران با توان مردم ایران و طی روندی سیاسی- انقلابی برنامه ریزی شده که من به آن نام «براندازی» می‌دهم– توسط اپوزیسیون مردم سالاری ایران سرنگون شود و حکومتی منتخب از سوی مردم به قدرت می‌رسد. انتظار بر اینکه رژیم فروپاشی و یا توسط دیگران نابود شود، برازنده یک فعال سیاسی کنش گر و متعهد نیست.

متاسفانه در نبود سیاستی کنش گر و فاعل در اپوزیسیون ایرانی امکان فروپاشی و هرج و مرج و یا ادامه حکومت بعد از مرگ علی خامنه‌‌ای ممکن و محتمل است. آنچه من یقین دارم این است که جانشین علی خامنه‌‌ای هر که باشد مدت چندان زیادی دوام نخواهد آورد و فروپاشی رژیم بواسطه جنجال‌ها، تضادها و برخوردهای درون حکومتی سریع و غیر قابل اجتناب خواهد بود. باشد که در آن زمان نیروهای سیاسی مخالف و مردم ایران از فرصت بدست آمده و از سستی جانشین علی خامنه‌‌ای هر که باشد بهترین استفاده را در جهت انتقال حکومت و دولت به جمهور مردم ببرند.