طبله الست؛ گروه موسیقی و آواز فولکلور بانوان در مصر

موسیقی شاد سنتی و اجرای آهنگ های درخواستی

پرده کنار می رود. چند نوازنده زن با لباس یک شکل و ساز به دست روی صندلی نشسته و برای اجرا آماده هستند. تک خوان ندارند. چند لحظه بعد شروع می کنند به آواز خواندن. آهنگ های سنتی و فولکلوریک می خوانند و همزمان سازهای کوبه ای می نوازند. مردم که به هیجان آمده اند کف می زنند.

این یکی از کنسرت های گروه بانوان طبله الست بود.

این گروه در نوامبر ۲۰۱۹ از سوی سها محمد که از کودکی علاقه فراوانی به ترانه های فلکلوریک مصری داشت تشکیل شد. سها رقص سنتی و طبل نوازی را در دوره کودکی آموخت. او در ۲۰۱۰ از موسسه عالی زبان در قاهره فارغ التحصیل شد اما به سمت علاقه و تفریح کودکی اش یعنی موسیقی و ترانه های فلکلوریک و سنتی رفت.

سها در گفتگو با «المجله» گفت «از کودکی دوست داشتم به آهنگ های فلکلوریک و سنتی گوش کنم و به طرف سازهای ضربی کشیده شدم و تصمیم گرفتم که در دوره های آموزش آواز و نوازندگی فلکلور شرکت کنم».

 

 

سها عاشق گروه «الثلاثی المرح» بانوان در مصر بود که از سه همخوان تشکیل شد و در دهه پنجاه میلادی مجموعه متنوعی از ترانه های شاد و انرژی بخش را اجرا کردند. این سبک در آن زمان هم جدید بود و هم محبوبیت گسترده در مصر و کشورهای عربی دیگر پیدا کرد. ترانه های این گروه معمولا در اکثر مراسم و جشن های مصر مثل عروسی و تولد و ماه رمضان اجرا می شد.

سها نوازندگی طبل را از سعید آرتیست طبل نواز نام آشنای مصری آموخت و سعید آرتیست نقش بزرگی برای معرفی موسیقی سنتی مصری به جهان ایفا کرد. سها گفت «پس از پایان دوره آموزشی وارد گروه هنرهای سنتی رضا شدم که گروه پیشرو و معروف در حوزه رقص سنتی مصری به شمار می رود».

سها برای یادگیری درست و اجرای حرفه ای آواز به آکادمی هنر وابسته به وزارت فرهنگ در قاهره رفت که ۱۹۵۹ تاسیس شد و آنجا نحوه آواز خواندن و نواختن پیانو و عود را یاد گرفت.

او پس از یادگیری آواز خواندن و نوازندگی سازهای ضربی می خواست هنر خود را به مردم نشان دهد و در راستای گسترش و ترویج آواز سنتی و جلوگیری از فراموشی این سبک فعالیت کند.

اما سها ترجیح داد که در قالب یک گروه بانوان برنامه خود را اجرا کند.

«نمی خواستم که تک خوانی کنم. دوست داشتم با یک گروه باشم. این ایده را با همکلاسی هایم در آکادمی در میان گذاشتم که مورد استقبال قرار گرفت».

سها گفت که خود او و بقیه اعضای گروه دوره های آموزشی متعددی در آواز و نواختن سازهای کوبه ای رفتند و خاطر نشان کرد «یک استدیو برای کارمان اجاره کردم و سازهای کوبه ای خریدم. دو ویدیوی کوتاه از اجرای خود را ضبط کردیم و به موسسات هنری نشان دادیم تا بتوانیم از نهادهای رسمی برای اجرای کنسرت مجوز بگیریم. عده زیادی می گفتند که ایده تشکیل این گروه بانوان و اجرای ترانه و موسیقی سنتی عجیب و غریب است اما وقتی اجرای ما را در ویدیوهای ضبط شده دیدند متقاعد شدند. اولین کنسرت را نوامبر ۲۰۱۹ برگزار کردیم».

گروه «طبله الست» از هفت خواننده زن تشکیل شده که ترانه های سنتی و فولکلوریک می خوانند و در عین حال دف و طبل و چند ساز دیگر می نوازند.

این گروه سه نوازنده قره نی و ربابه و نی هفت بند مرد دارد.

سها در گفتگو با «المجله» خاطر نشان کرد «مخاطبان همواره ما را تشویق می کنند که نوازندگی و آواز خواندن و اجرای کنسرت را ادامه بدهیم و به ما توصیه می کنند که این گروه را با همین فرم و اجرای ترانه های فلکلور و سنتی نگه داریم و سبک متفاوت اجرا نکنیم».

 

 

تکنواز قره نی

سید الحسینی نوازنده معروف کلارینت یا قره نی در مصر موزیک ویدیوهای بسیاری از سریال های تلویزیونی را انجام داده و کنسرت های فراوانی اجرا کرده است.

الحسینی در گفتگو با «المجله» گفت «وقتی سها از من خواست که به عنوان نوازنده کلارینت به این گروه وارد شوم خیلی تعجب کردم».

او افزود «بیش از ۲۵ سال است که نوازنده کلارینت هستم اما اولین باری است که می بینم یک گروه بانوان همزمان می نوازند و آواز می خوانند».

این نوازنده مصری ۴۲ ساله خاطر نشان کرد «از همان اول به آنها گفتم که اجرا و نوازندگی همزمان کار سختی است و خسته خواهند شد اما آنها تمرینات دشواری انجام می دهند تا بتوانند در طول مدت کنسرت آواز بخوانند و بنوازند و به قول معروف کم نیاورند و به حق که موفق شدند».

الحسینی گفت «آنها پشتکار دارند و عضو این گروه بودن مایه افتخار بنده است».

او یادآور شد «آنها در هر کنسرت حدود ده دوازده ترانه اجرا می کنند».

الحسینی افزود «تمام صندلی های سالن کنسرت های گروه همواره پر است چون ترانه های سنتی شاد و انرژی بخش هستند و همه گروه های سنی دوست دارند چنین ترانه هایی بشنوند».