کمک های بشردوستانه سعودی در جواب حوثی های تروریست

نقش آفرینی در کاهش گرفتاری آوارگان یمنی با برنامه های سازنده
مرکز امداد و کمک های بشردوستانه ملک سلمان به کمک یمنی ها شتافته است

روابط یمن و سعودی نه فقط در ده سال گذشته که کل منطقه از جمله یمن دچار آشوب شد بلکه از لحاظ تاریخی همواره مورد توجه سران سعودی بوده و دولت سعودی حمایت های گسترده از یمن کرده است. بی ثباتی در یمن از ۲۰۱۱ شروع شد و مرکز امداد و کمک های بشردوستانه ملک سلمان با خط مشی هدفمند و منظم به کمک مردم یمن شتافت. این مرکز نمادی از تلاش های دولت سعودی برای ارایه کمک های بشردوستانه به مردم یمن به شمار می رود. البته این موسسه در دو سطح بین المللی و منطقه ای کار می کند اما کمک به مردم یمن برای رویارویی با وضعیت انسانی دشوار در اولویت این موسسه سعودی است. آنچه از آن به عنوان بهار عربی یاد می شود در یمن به یک زمستان سرد و سخت تبدیل شد و تمامی نهادهای دولتی را از کار انداخت و کشور را گرفتار جنگ با گروه مسلحی کرد که خشونت را به عنوان یگانه ابزار خود برای رسیدن به اهداف مد نظرش برگزیده و جز خرابی چیز دیگری برای کشور و جامعه یمن به ارمغان نیاورده است. بنابراین یاری به مردم یمن برای همگان یک وظیفه قلمداد می شود تا آنها بتوانند از بند تروریسم گروه حوثی رها شوند. حوثی ها تحت حمایت های گوناگون و گسترده رژیم ایران و حزب الله لبنان، از بازوهای حکومت ایران در منطقه هستند.

یک توافق بشردوستانه دیگر 

مرکز امداد و کمک های بشردوستانه ملک سلمان با مسئولیت پذیری در قبال مردم یمن در انجام وظایف خود توازن ایجاد کرده و از یک سو از غیر نظامیان که دستشان به جرم و جنایت و خشونت و کشتار آلوده نیست حمایت می کند و از سوی دیگر به مقابله با گروه های جنگ طلب و تندرو و تروریست می پردازد. این نگاه توازن گرا و بشردوستانه در طرح های توسعه محور و کمک معیشتی مرکز امداد و کمک های بشردوستانه ملک سلمان بروز کرده است. به عنوان مثال؛ این مرکز و کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در اوایل ژانویه ۲۰۲۲ توافقنامه همکاری برای ساخت پناهگاه برای خانواده های آواره و جنگ زده در یمن امضا کردند و ۱۰۴ هزار و ۴۰۶ نفر تحت پوشش این پروژه ۶ میلیون دلاری قرار گرفتند. ۶ هزار پناهگاه و ۱۴ هزار بسته از وسایل مورد نیاز آوارگان در چارچوب این توافقنامه در اختیار خانواده های آواره در استان های یمن مثل حجه و الجوف و البیضا و عمران و تعز و الحدیده و صنعا و ابین و اب و ذمار و عدن و لحج و الضالع و صعده قرار می گیرد. این تلاش گرانمایه و نقش بشردوستانه این موسسه سعودی در خور ستایش و قدردانی است. خالد خلیفه نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در کشورهای شورای همکاری خلیج گفت «همکاری کمیساریا و مرکز امداد و کمک های بشردوستانه ملک سلمان مایه افتخار و حمایت های مستمر این مرکز از آوارگان به شدت نیازمند در یمن جای قدردانی دارد. کمک های مرکز به کمیساریا کمک می کند تا به خانواده های آواره و بی خانمان بیشتری دست یاری دراز کند». این اظهارات نشان می دهد که کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان چقدر به حمایت و پشتیبانی مرکز ملک سلمان احتیاج دارد تا بتواند به مردم یمن کمک کند و از گرفتاری و مشکلاتشان بکاهد. یمن دچار بحران انسانی دشواری است و به قول کمیساریا «بحران یمن بزرگ ترین بحران انسانی در جهان است که منجر به آواره شدن بیش از ۴ میلیون نفر در خود یمن شده و بیش از ۲۰ میلیون تن به کمک های بشردوستانه به شدت نیاز دارند».

بنابراین، توافقنامه یاد شده بخشی از تلاش های مرکز امداد و کمک های بشردوستانه ملک سلمان برای یاری به آوارگان یمن است که در قالب برنامه ها و طرح های هدفمند و مشخص ارایه می شود. این برنامه ها به منظور استفاده بهینه مرتب مورد ارزیابی قرار می گیرند و بدین ترتیب مزایای حداکثری برای مردم یمن دارند و موجب ارتقای نقش سعودی در منطقه و جهان می شود.

 

کامیون های حامل کمک های بشردوستانه سعودی در استان های مختلف یمن توزیع می شود 

 

برنامه های مختلف بشردوستانه سعودی برای حمایت از مردم یمن

در اینجا نگاهی می کنیم به طرح های بارز و مهم مرکز امداد و کمک های بشردوستانه ملک سلمان در یمن که عبارتند از:

یکم: «نبض سعودی» که به منظور کمک به آوارگان مقیم یمن یا خارج کشور راه اندازی شد و پروژه های گوناگونی در قالب این برنامه اجرا شد. مرکز امداد و کمک های بشردوستانه ملک سلمان اوایل ژانویه ۲۰۲۱ اقدام به توزیع یکهزار و ۳۰۰ بسته غذایی در میان آوارگان از استان جوف تا منطقه ریان در مارب نمود و ۷ هزار و ۸۰۰ نفر تحت پوشش این خدمات قرار گرفتند. پروژه «بذره امان» وسایل ضروری مشاغل گوناگون مثل خیاطی و عکاسی و شیرینی و کیک پزی و عطر سازی را در اختیار دستکم بیش از ۳۰۰ کودک یتیم در استان های مارب و الجوف و صنعا و البیضا قرار داد.

دوم: برنامه مین روبی و پاکسازی یمن موسوم به «مسام» با اهداف بشردوستانه از سوی دولت سعودی انجام می شود. بخش های وسیعی از یمن آلوده به مین است و این مین ها جان هزاران نفر از زنان و کودکان و سالمندان را گرفته و منجر به معلولیت خیلی از مردم شده است و هزینه درمان سنگینی برای درمانگاه ها و بیمارستان ها و آثار اقتصادی زیانبار دارد. ۳۰۰ هزار و ۸۵۲ مین تا حالا پاکسازی شده است.

سوم: برنامه «دست و پای مصنوعی» به منظور حمایت و تامین مالی کلینیک های ارتوپدی به طور رایگان اجرا می شود و تا حالا ۲۵ هزار و ۳۴۰ نفر از مزایای این برنامه بهره مند شدند.

 

تهدید و ارعاب مردم یمن توسط شبه نظامیان حوثی

 

چهارم: برنامه بازپروری کودکان جنگ زده یا کودکانی که به سربازی اجباری حوثی ها رفته اند. این برنامه بشردوستانه از استان مارب در سپتامبر ۲۰۱۷ آغاز شد. بازپروری کودکانی که به سربازی اجباری رفته اند و کودکانی که از جنگ مسلحانه آسیب دیده اند هدف اصلی این برنامه است. ۵۳۰ کودک تا دسامبر ۲۰۲۱ تحت پوشش این برنامه قرار گرفتند و اولیای امور کودکان هم از مزایای آن برخوردار شدند.

پنجم: برنامه «پناهندگان در سعودی» که کمک های گوناگون به پناهندگان مقیم سعودی از جمله خدمات آموزشی و درمانی رایگان می دهد. این برنامه به پناهندگان فرصت اشتغال در مناطق مختلف سعودی ارایه می کند. تا حالا مبلغ ۹.۳۷۸.۸۷۸.۱۷۴ دلار به پناهندگان کمک مالی شده است.

ششم: برنامه «واکنش سریع به بحران در یمن» که با همکاری برنامه توسعه ملل متحد با اهداف بشر دوستانه و کاهش خطر گرسنگی راه اندازی شده است. مرکز ملک سلمان تامین مالی سه فاکتور عمده اشتغال زایی کوتاه مدت با بازپروری و اصلاح زیر ساختارهای اصلی خدماتی (آب و راه و فاضلاب) را عهده دار است. ظرفیت سازی برای تولید محصولات غذایی در یمن از جمله خدمات این برنامه است.

نقش آفرینی مرکز امداد و کمک های بشردوستانه ملک سلمان در این حد نیست بلکه این موسسه در سال های گذشته کمک های بسیاری برای مقابله با خطر گرسنگی به مردم یمن تقدیم کرده است. به عنوان مثال این موسسه سعودی اوایل فوریه ۲۰۲۱ یک کمک مالی ۴۰ میلیون دلاری به برنامه جهانی غذا ارایه کرد و خانواده های فقیرتر و آسیب پذیرتر از آن بهره مند شدند و در ۲۰۲۰ حدود ۱۳۸ میلیون دلار و در ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب حدود ۳۸۰ میلیون دلار و ۲۶۰ میلیون دلار به برنامه جهانی غذا کمک مالی کرد.

آنچه گفته شد تنها قطره ای از دریای بیکران کمک ها و برنامه های بشردوستانه مرکز امداد و کمک های بشردوستانه ملک سلمان برای حمایت و یاری به مردم یمن است. مشکلات و گرفتاری مردم یمن در پرتو اقدامات تروریستی گروه های حوثی هر روز افزایش پیدا می کند. دامنه این فعالیت های تروریستی کل منطقه را در برگرفته است. در حالیکه دولت سعودی در حال کمک رسانی و اقدامات بشردوستانه در یمن است همچنان مورد حملات تروریستی حوثی ها قرار می گیرد. حوثی های وابسته به رژیم ایران خاک سعودی را هدف می گیرند. به گزارش «مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی» حوثی ها از ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ بیش از ۴ هزار و صد حمله هوایی در خاک سعودی انجام داده اند که در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۱ افزایش پیدا کرد و میانگین ماهانه حملات هوایی حوثی ها به سعودی به ۷۸ حمله رسید. حوثی ها بر خلاف مظلوم نمایی در رسانه ها نقش خطرناکی در منطقه ایفا می کند. این گروه هم مثل رژیم ایران به اتهام زنی و دروغ پراکنی در راستای جلب حمایت افکار عمومی در یمن و جهان روی آورده است. شرایط روی زمین مهر باطل بر همه این ادعاها می زند و اقدامات تروریستی حوثی ها را برملا می کند. از سوی دیگر سیاست سعودی نه فقط درباره یمن و دولت قانونی یمن و مردم این کشور جنبه انسانی دارد بلکه سعودی در قبال بحران های منطقه و جهان همواره رویکرد بشردوستانه در پیش گرفته و دست کمک به سمت آوارگان و درماندگان و نیازمندان دراز کرده است. این رویکرد از تاسیس دولت سعودی و رهبران آن دوره تا کنون دنبال می شود.