العجرودي به «المجله»:‌ برنامه ام گفتمان صلح و مدارا و همزیستی و برابری با شعار «فرانسه برای همه» است

نامزد تونسی الاصل انتخابات فرانسه به دنبال راه یافتن به کاخ الیزه
محمد العیاشی العجرودی نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

محمد العیاشی العجرودی پس از رایزنی و اصرار نخبگان و طبقات مختلف از تمامی طیف ها و فرهنگ ها و مذاهب وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که در آوریل ۲۰۲۲ برگزار می شود شد.

العجرودی بازرگان و سیاستمدار شناخته شده که به او «ترامپ فرانسه» می گویند از تبار آفریقایی اش به عنوان «حربه کارآمد»‌ برای بازیابی اعتبار فرانسه در اتحادیه اروپا استفاده می کند. آیا این بازرگان تونسی الاصل رییس جمهور بعدی فرانسه خواهد بود؟

طبیعتا در ابتدای مصاحبه سوالی که از العجرودی می خواستم بپرسم این بود تونس پس از سرنگونی زین العابدین بن علی رییس جمهور اسبق کشور گرفتار آشفتگی و نابسامانی است. با توجه به شرایط تونس چرا به جای اینکه او نامزد انتخابات ریاست جمهوری تونس شود کاندیداتوری خود را برای کارزار انتخاباتی در فرانسه اعلام کرده؟ اما قبل از اینکه سوال را بپرسم او گفت «از همان ابتدا در حوزه صنایع و بازرگانی بودم و ده ها شرکت و کارخانه در کشورهای مختلف دارم و وقت کافی برای سیاست نداشتم اما مسایل سیاسی همواره ذهنم را درگیر کرده است. پس از دوره «نکبت» که از ۱۷ دسامبر ۲۰۱۱ یا به اصطلاح «بهار عرب» در تونس آغاز شد حس کردم کشورم به کمک نیاز دارم پس زود دست به کار شدم تا به کشوری کمک کنم که در آستانه فروپاشی بود. دلیلش فقط به خاطر این نیست که تونسی تبار هستم بلکه فراتر از آن آفریقایی تبارم. در گفتگو با روزنامه ها همواره می گویم که من ریشه آفریقایی دارم و این فراتر از هویت تونسی ام است. بنابراین با توجه به وظیفه ملی خود به عنوان یک شهروند فرانسوی که در یک خانواده نظامی بزرگ شده معتقدم که باید از منافع مشترک بین جمهوری فرانسه و قاره آفریقا حمایت کرد و تلاش می کنم تا ضمن حمایت از کشورهای آفریقایی روابط بین فرانسه و مردم این کشورها را اصلاح کنم و اولویت را به توسعه و حکومتداری درست در آفریقا می دهم.

 

مصطفی الدسوقی مدیر تحریریه المجله و محمد العیاشی العجرودی در پاریس

 

العجرودی درباره کمک هایی که به تونس کرده گفت «به وظیفه انسانی خود عمل کردم. در یکی از بیمارستان های نظامی بزرگ در فرانسه افرادی که در جریان انقلاب «قلابی» بر اثر تیراندازی مستقیم زخمی شده بودند را برای درمان بستری کردم. می گویم که این انقلاب قلابی بود چون «تک تیراندازان» قبل و بعد از خروج مرحوم بن علی از تونس و اقامت او در سعودی به جوانان شلیک می کردند و ما هم وظیفه انسانی خود را در تونس انجام دادیم».

العجرودی در خصوص حضور در عرصه سیاسی تونس افزود «اواخر ژوئیه ۲۰۱۳ جنبش «تونس برای آزادی و کرامت» و سازمان گفتگو را تاسیس کردم که ۲۱ چهره معتبر و شناخته شده در آن حضور داشتند. فعالیت های ما منجر به این شد تا هیات چهارگانه گفتگوی ملی در تونس در ۲۰۱۵ برنده صلح نوبل شوند. این هیات از نمایندگان سندیکای عمومی کارگران و اتحادیه صنفی صنایع و صنایع دستی تونس و اتحادیه حقوق بشر تونس و کانون وکلای این کشور تشکیل شده است. هدف فعالیت هایم حمایت از دولت تونس بود که در ابتدا طبق برنامه و خوب پیش می رفت اما بعد با توجه به آشفتگی «هدفمند» اوضاع به مشکلات و موانع فراوان برخوردیم و از عرصه سیاست کنار کشیدم چون برخی از سیاستمدارانی که روی کار آمدند قدرت طلب بودند و صلاحیت اداره کشور ندارند و فقط به فکر جاه طلبی هستند. میهن پرست نیستند. تونس با توجه به حضور چنین چهره هایی در ارکان نظام مزایا و نقاط قوت لازم برای ایجاد اقتصاد قدرتمند و جلب اعتماد سرمایه گذاران و ثبات و آرامش و امنیت را از دست داد.

العجرودی یادآور شد «از آغاز دوره «نکبت» در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۱ تا کنون به کشورم کمک کردم اما هیچگاه به دنبال پست و مقام سیاسی نبودم. هدف اصلی من توسعه اجتماعی و اقتصادی در تونس است. اوضاع در تونس به رغم بحران های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی فلج کننده مثل فردی است که «سردرد» دارد و مسکن تنها راه بهبودی است! کتابی با عنوان «چطور تونس را نجات دهیم» تالیف کردم. در این کتاب برنامه ای برای «دوره بهبودی تونس» ارایه شده که شامل نقشه راه بی دردسر و سریع است. همکاری و همیاری مردم و حکومت آگاه و مورد اعتماد ابزارهای اجرایی نقشه راه مزبور هستند.

فرانسه در اتاق ریکاوری 

العجرودی در پاسخ به سوال «المجله» درباره اینکه چرا وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه شد خاطر نشان کرد «تونس، زادگاهم برای اینکه روبه راه شود به «پانادول» نیاز دارد اما درد و بیماری فرانسه پیشرفته است که در بحبوحه کشمکش های داخلی و مقابله با شیوع کووید ۱۹ و آثار اقتصادی و سیاسی و اجتماعی اش وارد «اتاق ریکاوری» شده. شرایط کشور ناگوار است و بنده رایزنی های فشرده با گروه های نخبه سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و دانشگاهی باسابقه داشتم. این گروه ها نمایندگان مردم فرانسه از اطیاف و فرهنگ ها و مذاهب و پایه های درآمدی مختلف هستند. پس از این گفتگوهای مفصل بود که تصمیم گرفتم کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آینده شوم چون تصور می کنم این وظیفه ملی بنده به عنوان شهروندی است که در فرانسه بزرگ شد و در این کشور به مدرسه و دانشگاه رفت. به اینها باید سابقه ام در فعالیت های بازرگانی و شرکت هایم و میراث ملی خانوادگی ام را اضافه کرد. مرحوم پدربزرگ و پدر و عمویم افسران ارتش فرانسه بودند و بنده هم مهندس ارشد سازه های دریایی وابسته به نیروی دریایی فرانسه هستم».

العجرودی با اشاره به «نظرسنجی که به تازگی منتشر شده» گفت «نتایج نظرسنجی نشان داده که ۶۱ درصد فرانسوی ها معتقدند فرانسه به نجات فوری نیاز دارد. تهدید بزرگ کنونی در فرانسه گسترش گفتمان نژاد پرستی و حذفی در رسانه های مغرض است. این گفتمان بسیار خطرناک بوده و در خور دولت فرانسه که سابقه کهن در روند دموکراسی دارد نیست. رسانه ها و مراکز تصمیم ساز در فرانسه باید گفتمان کثرت گرا و شراکت برابر بین تمام گروه های جامعه و مقیمان در کشور را ترویج کنند».

او خاطر نشان کرد «رسانه های فرانسه گفتمان ستیزه جو و نفرت پراکنی و اتهام زنی را دنبال می کنند که وحدت ملی را به خطر می اندازد و نشانگر فضای چند قطبی بی سابقه در کشور است. از این رو، بحران های اقتصادی و اجتماعی در سه سال گذشته افزایش یافته و به موازات آن تظاهرات و اعتراضات به سیاست های دولت و اعتصابات در اعتراض به اصلاح قانون کار و قانون بازنشستگی افزایش یافته. جلیقه زردها و جنبش های اعتراضی دیگر در فرانسه بروز کردند که البته عاملان شناخته شده تحریک برخی از این جنبش های اعتراضی به فکر منافع شخصی هستند».

العجرودی درباره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه یادآور شد «اگر به وعده های نامزدهای انتخابات نگاه کنیم برخی از آنها با یک نگاه حذفی گفتمان گروه گرا و نژاد پرستانه و غیر انسانی را به خصوص درباره پناهجویان و مقیمان غیر فرانسوی تبلیغ می کنند. منافع فرانسه در کشورهای نه چندان کم در اروپا لطمه خورده و حالا هم روابط فرانسه و بریتانیا دستخوش تنش شده است. پس از پایان دوره صدر اعظمی آنگلا مرکل و کم رنگ شدن نقش تاریخی فرانسه در حل و فصل منازعات منطقه به خصوص کشمکش بین ترکیه و یونان و قبرس و مخدوش شدن روابط  فرانسه و کشورهای منطقه مشخص نیست ائتلاف بین آلمان و فرانسه در اتحادیه اروپا چقدر دوام خواهد آورد. فرانسه و ترکیه با هم درگیر شدند و جدل لفظی و اتهام پراکنی بین پرزیدنت مکرون و پرزیدنت اردوغان بالا گرفت. نقش فرانسه در بحران سوریه و در لبنان کم رنگ شد. مردم لبنان پس از انفجار بندر بیروت در اوت ۲۰۲۰ به پرزیدنت مکرون به عنوان حلقه نجات نگاه می کردند. پرزیدنت مکرون به آنها وعده اصلاحات فوری و حمایت مالی و اقتصادی و سیاسی داد اما اکثر این وعده ها عملی نشدند. فرانسه نقش خاصی در مسایل و روند صلح عربی اسراییلی ندارد اما سیاستمداران فراوان و برخی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه توهم دارند که فرانسه همچنان به عنوان قدرت موثر در خاورمیانه و شمال آفریقا و بخش شرقی مدیترانه نقش آفرینی می کند. این تصور اشتباهی است اما فرانسه می تواند دوباره یک قدرت موثر در عرصه بین الملل شود و این برنامه انتخاباتی بنده است...

معتقدم که فرانسه باید سیاست داخلی خود را با شعار «فرانسه برای همه» باز تنظیم کند. سیاست خارجی فرانسه با توجه به تحولات اقتصادی و سیاسی در عرصه بین المللی باید دستخوش تغییر شود و دولت باید ائتلافات و هم پیمانی های راهبردی و تاریخی خود را حفظ کند.

فرانسه و آفریقا 

العجرودی با اشاره به روابط فرانسه و آفریقا افزود «بنده آفریقایی تبار ساکن اروپا هستم و از طریق کسب وکارهایی که اداره می کنم با هیچ کشوری خصومت ندارم. به گمانم بازیابی تعادل و توازن در گفتمان فرانسه و همبستگی و همکاری و شراکت داخلی و خارجی تنها راه ممکن برای خروج کشور از «اتاق ریکاوری» است. اگر به قدرت برسم فورا فرآیند بازیابی توازن و تعادل در روابط فرانسه و قاره آفریقا را آغاز می کنم».

العجرودی به برنامه های پرزیدنت مکرون برای بهبود روابط بین فرانسه و کشورهای آفریقایی اشاره کرد. دولت فرانسه در این زمینه اقدامات گوناگون مثل افزایش کمک مالی و بازگرداندن آثار باستانی به سرقت رفته در جنگ ها و حملات فرانسه به کشورهای آفریقایی و تقویت روابط بین فرانسه و نهادهای جامعه مدنی در برخی از کشورهای آفریقایی و حمایت از اتحاد اقتصادی غرب آفریقا موسوم به ایکواس به منظور دفاع از سیاست انتخاب و مقابله با هیمنه و تسلط نظامیان انجام داد. مکرون علنا از رواندا به خاطر نقشی که فرانسه در نسل کشی این کشور در ۱۹۹۴ داشت عذرخواهی کرد. نشست سران آفریقا و فرانسه به پیشنهاد فرانسه در ماه اکتبر در شهر مون پلیه برگزار شد که البته رهبران کشورها حضور نداشتند و تنها به مشارکت فعالان و کارشناسان و علاقمندان از جمله بیش از دو هزار نفر از جوانان آفریقا محدود شد. مکرون می خواست در آن زمان که روابط بین فرانسه و الجزایر و مالی تیره شده بود با برگزاری این نشست روابط اقتصادی و سیاسی و فرهنگی بین کشورش و آفریقا را احیا کند. العجرودی دراین باره معتقد است که دولت فرانسه بسیار دیر دست به کار شد.

العجرودی گفت «این تلاش ها و دیدارها به نتیجه نرسید و در حد وعده ماند. نتایج نشست ها عملی نشد و مردم آفریقا ثمره این دیدارها و برنامه ها را در عمل ندیدند. فرانسه همچنان به دلیل نگاه برتری جویانه تاریخی در آفریقا در معرض انتقادات گسترده و تند آفریقایی ها است و بسیاری از محافل روشنفکری و مردمی آفریقا همچنان حس می کنند که مورد ظلم و ستم قرار دارند. یکی از اندیشمندان آفریقایی می گوید: پدران ما دوران استعمار با همه تلخی و سختی هایش را تجربه کردند. نیکولا سارکوزی تا همین چند وقت پیش در آغاز دوران ریاست جمهوری اش در اظهارات برتری جویانه و توهین آمیز گفت «فرد آفریقایی هنوز وارد تاریخ نشده است». اگر این رویکرد و نگاه برتری جویانه درباره کشورهای آفریقایی ادامه پیدا کند دستکم ۱۴ کشور آفریقایی که فرانسه زبان رسمی آنها است از فرانسه فاصله خواهند گرفت».

فرانسه و نیجر 

استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و اورانیوم که ماده خام اصلی مورد نیاز برای تولید انرژی است از دهه هفتاد میلادی در دستور کار دولت فرانسه قرار گرفت. فرانسه پس از بحران نفتی در ۱۹۷۳ تصمیم گرفت انرژی هسته ای را جایگزین نفت کند. پیر مسمر نخست وزیر فرانسه ۱۹۷۴ برنامه ای درباره استفاده از انرژی هسته ای اعلام کرد که به «برنامه مسمر» معروف شد. اکثر انرژی برق در فرانسه در دوره بحران نفتی از واردات نفتی تامین می شد.

۳۵ درصد نیازمندی های فرانسه از انرژی هسته ای از معادن اورانیوم نیجر که نیروهای فرانسوی حفاظت از آنها را برعهده دارند تامین می شود و بدین ترتیب فرانسه بعد از آمریکا دومین تولید کننده بزرگ انرژی هسته ای بدون انتشار دی اکسید کربن در جهان شد.

۷۵ درصد انرژی برق فرانسه توسط ۵۸ راکتور هسته ای این کشور تولید می شود و دستکم ۲۲۲ هزار نفر در این تاسیسات کار می کنند.

العجرودی درباره روابط مهم بین فرانسه و نیجر ضمن هشدار «جدی» درباره عواقب ناگوار تیره شدن مناسبات دو جانبه گفت «نیجر منبع اصلی و کلیدی اورانیوم برای فرانسه است و این کشور اهمیت ویژه در استراتژی امنیت ملی فرانسه دارد. مبالغه نیست اگر بگویم که نگرانم فرانسه در صورت تیرگی روابط با نیجر دوباره به قرون وسطی بازگردد»!

 

محمد العیاشی العجرودی بازرگان فرانسوی تونسی

 

 العجرودی در این راستا به حمله مسلحانه در اوایل دسامبر به کاروان نظامیان فرانسه در تیرا در منطقه تیلابری واقع در غرب کشور نیجر اشاره کرد و گفت این کاروان با اسکورت ژاندارم ملی نیجر به سمت مالی در حرکت و به دلیل تظاهرات و تجمعات اعتراضی به حضور نیروهای فرانسوی بیش از یک هفته در بورکینافاسو معطل شده بود و پس از رایزنی با برگزارکنندگان تجمعات و اعتراضات موفق شد به نیجر برگردد. روابط بین پاریس و نیامی با توجه به افزایش نفوذ آمریکا و چین در نیجر رو به تیرگی گذاشت. برنامه افزایش نفوذ در آفریقا توسط چین ادامه دارد و حجم مبادلات دو طرف رو به رشد است. چین منابع نفتی و معدنی می خرد و لوازم مربوط به تاسیسات زیرساختارها و پول به کشورهای آفریقایی می دهد».

گفتنی است نیجر و قزاقستان بزرگ ترین تولید کنندگان اورانیوم در جهان هستند. معدن ایمورارن که نیجر را به دومین منبع اورانیوم جهان تبدیل کرده در ۳۵ سال آینده ۵ هزار تن در سال تولید خواهد کرد.

برنامه انتخاباتی 

کمی درباره انتخابات و نامزدهای مطرح در کارزار انتخابات ریاست جمهوری فرانسه گپ زدیم. از او درباره برنامه اش در انتخابات پرسیدم و گفت «من به هیچ حزب و جناحی وابسته نیستم اما روی اراده و رای مردم فرانسه حساب می کنم. جامعه ای که از تمامی اطیاف و گروه هایش به دنبال همزیستی صلح آمیز و فاصله گرفتن از گفتمان نژادپرستانه است. می خواهم مردم فرانسه را دور هم جمع کنم. قدرت ما در اتحاد ما است.

عرب ها و آفریقایی ها به گواه تاریخ در تمامی نبردهای فرانسه از فرانسه حمایت کردند و اگر آنها نبودند ما در فرانسه الان آلمانی صحبت می کردیم و زبان فرانسه وجود نداشت. روی نیروهای پویا و موثر در کشور حساب می کنم و کاری به کار رسانه هایی که پول می گیرند یا احزاب و گروه ها ندارم. احزاب به دنبال منافع خود هستند اما من منافع خاصی ندارم و می دانم که یک سونامی شدید از خارج در راه است که ممکن است منجر به جنگ داخلی در فرانسه شود».

العجرودی درباره رسانه ها افزود «رسانه های کنونی در فرانسه نه صدای دولت هستند و نه صدای مردم بلکه بازرگانان از آنها استفاده ابزاری می کنند».

العجرودی در ادامه درباره بازرگانان و کارفرمایان که خود او از جمله چهره های شاخص این گروه است اظهار کرد «من بازرگانم اما می دانم برخی از تجار فرصت طلب صدها میلیون برای ترویج آشوب و گفتمان افراطی خرج می کنند تا توجه افکار عمومی را از پرونده های فسادشان و مسایل حیاتی و مهم مردم منحرف کنند. من این افراد را خوب می شناسم و از آنها می خواهم تا دیر نشده به منافع جمهوری فرانسه و مردم فکر کنند و فقط دنبال منافع فردی نروند. همین که نامم در فهرست نامزدهای این انتخابات بیاید برایم بس است و از هیچ فرد یا حزبی کمک و حمایت نمی خواهم. برنامه روشن و شفافی دارم که مبتنی بر نجات فرانسه و حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی کشور است. تردید ندارم که فرانسوی های آزادی خواه منافع کشورشان را می خواهند. من به عنوان یک فرد عرب و مسلمان وارد کارزار انتخاباتی نشدم و به زبان مشترک مردم فرانسه صحبت می کنم. زبانی که تمامی مردم را دور هم جمع می کند و حس وابستگی همه فرانسوی ها به فرانسه را احیا می کند. آزادی و احترام به فرهنگ و باورهای دیگر یک مفهوم اولیه برای مردم فرانسه است و اجازه نمی دهم یکی از ادیان یا باورها مورد ظلم قرار بگیرد».

او درباره دیدگاه خود درباره اسلام گفت «من از اسلام میانه رو که در اصول و متون توافقی قرآن آمده حمایت می کنم. وقتی چندین انفجار در فرانسه و بلژیک اتفاق افتاد بنده و برخی از دوستان از تعدادی از ائمه مساجد در کشورهای عربی و اسلامی و آفریقایی دعوت کردیم تا در یک تور جهانی سفر کنند و بابت انفجارها و بمبگذاری ها و کشتار مردم عذرخواهی کنند و این اتفاق افتاد. آنها در سفر خود درباره چهره واقعی اسلام مبتنی بر همزیستی و پذیرش دیگری صحبت کردند».

برنامه اصلاحات در فرانسه 

دولت فرانسه در دهه پنجاه میلادی پس از پایان جنگ جهانی دوم پروژه کلان مسکن را به منظور تقویت مفهوم شهروندی اجتماعی و کاهش شکاف طبقاتی و اجتماعی اجرا کرد و گروه های فرودست جامعه به این منطقه منتقل شدند. این گروه تصور می کردند که انتقال به این منطقه باعث ارتقای موقعیت اجتماعی شان می شود اما پس از توسعه شهری در دهه هشتاد همه چیز دستخوش تحول شد و مناطق و محله های یاد شده نماد حاشیه نشینی و استقرار مهاجرین و اقلیت ها شدند و جنبه های گوناگون خشونت و عصیان بروز کرد.

العجرودی درباره این حاشیه نشینان بر این باور است که «۲۵ میلیون شهروند آفریقایی تبار و عرب تبار ساکن فرانسه هستند و پنج میلیون نفر از آنها یعنی ۷.۵ درصد فرانسوی ها حاشیه نشین بوده و در محل سکونت خود به خدمات دسترسی ندارند. خشونت و آشوب در این مناطق بیداد می کند و باید این محله ها را از نو ساخت. مردم نباید بر اساس هویت یا رنگ پوست یا نژاد و مذهب اسکان داده شوند و این یک حق بدیهی و اولیه است. این سیاست دولت منجر به گسترش خشونت بین حاشیه نشین ها شد که اکثر آنها مهاجرین هستند.

طبق آمار رصد خانه ملی مناطق حساس شهری میانگین فقر در این محله ها سه برابر بیشتر و بی سوادی چهار برابر بیشتر از مناطق دیگر است. در حالیکه میانگین بیکاری در فرانسه ده درصد است در این محله ها به ۲۴ درصد می رسد. بنده هشدار جدی می دهم که سایه شکاف و گسست اجتماعی بر فرانسه سنگینی می کند. این گسست اجتماعی فضای همزیستی را از بین می برد و باعث افزایش خشونت بین مردم می شود. دلیل آن هم نابرابری جغرافیایی است. در میتینگ های انتخاباتی خود می گویم که باید رفتار مسئولانه داشت و با این تهدید جدی مقابله کرد».

بحران مهاجران و زیر ۱۸ ساله ها 

العیاشی العجرودی درباره برخی از نامزدهای راست فرانسه گفت «من مخالف نامزدهای راستگرا نیستم به شرطی که از ارکان دولت حمایت کنند. من به عنوان یک شهروندی که کشورم را دوست دارم باید درباره خطر افراطی هایی که نهاد دولت را تهدید می کنند و کشور را به آشوب می کشند هشدار بدهم. فردی می آید و می گوید باید برای کودکان و مهاجران زیر ۱۸ سال که کارهای خلاف می کنند زندان های مخصوص ساخت و از ۱۰ سالگی به بعد می توان این افراد را در این بازداشتگاه ها نگه داشت. بنده مخالف این پیشنهاد هستم. پیشنهاد من این است که این کودکان را باید در ارتش یا مدارس شبانه روزی گذاشت تا آموزش ببینند و رفتارشان تغییر کند. اینها باید حرفه بیاموزند. ما در فرانسه در برخی مشاغل نیروی متخصص کم داریم و از خارج نیروی کار می آوریم خب چرا این کودکان و جوانان را از همان ابتدا آموزش ندهیم و در دوره های مهارت آموزی نگذاریم تا به عنوان نیروهای شایسته و کارآموز و آماده کار به این کشور خدمت کنند.. باید به مهاجران توجه و حقوقشان را تامین کنیم. اگر ما به آنها خدمات و حق برخورداری از زندگی سالم در فرانسه بدهیم آنها در آینده به شهروندانی تبدیل می شوند که بایدها و نبایدها را می دانند. اگر کودکان و افراد زیر ۱۸ ساله که به عنوان مهاجر وارد فرانسه شده اند را روانه زندان کنیم در حقیقت از آنها بمب ساعتی می سازیم و در داخل کشور دشمنان خود را پرورش می دهیم. وقتی این افراد از زندان آزاد می شوند با گفتمان خشونت و نفرت آماده انتقام خواهند بود».

آموزش و برابری 

 العیاشی العجرودی به بخش هایی از برنامه انتخاباتی خود اشاره کرد و گفت «اگر برنده انتخابات ریاست جمهوری بعدی شوم اولین کاری که به عنوان رییس جمهور انجام می دهم دسترسی همگانی به خدمات آموزشی برابر در مدارس و دانشگاه ها خواهد بود. برنامه بعدی خدمات بهداشتی و اصلاح نظام سلامت و درمانی کشور است چون بحران کووید ۱۹ نشان داد که چقدر این نظام کمبود دارد و ضعیف است.

برنامه سوم این است که مناطق شهری زیر نظر دولت نباشند و اداره هر کدام از آنها به شرکت های خصوصی واگذار شود. به عبارتی خصوصی سازی انجام می شود».

 

 

 

عذرخواهی از الجزایر

العیاشی العجرودی درباره ماجرای عذرخواهی مکرون از الجزایر گفت «صلح و مدارا و همزیستی و برابری با شعار «فرانسه برای همه» سیاست من برای تعامل با مردم هستند. بنده هم در صورت پیروزی در انتخابات فورا از تمامی کشورهایی که روزی مستعمره فرانسه بودند عذرخواهی خواهم کرد. باید از همان ابتدا از این کشورها از جمله الجزایر پوزش می خواستند. جای تعجب دارد حالا که شصت سال از جنگ الجزایر گذشته مجمع ملی فرانسه در نوامبر لایحه عذرخواهی از حرکی های الجزایر را بررسی کرد. حرکی های الجزایر در کنار ارتش فرانسه در جنگ بودند اما پس از پایان جنگ زندگی فاجعه باری در فرانسه داشتند.

این لایحه پس از آن ارایه شد که پرزیدنت مکرون ۲۰ سپتامبر در کاخ الیزه نمایندگان حرکی ها را به حضور پذیرفت و سخنرانی کرد. این لایحه آزمون بیدار شدن وجدان فرانسه در خصوص فاجعه ناگوار حرکی ها است. مکرون حاضر به عذرخواهی به خاطر پیشینه و سابقه استعماری فرانسه در آفریقا نیست و نارضایتی گسترده در سطح رسمی و مردمی در الجزایر به خاطر این موضوع بروز کرده چرا که آنها می خواهند پرزیدنت مکرون رسما از الجزایر عذرخواهی کند».

 صلح ابراهیمی و «ترامپ فرانسه»

العجرودی درباره معاهدات صلح بین اسراییل از یک طرف و برخی کشورهای عربی از طرف دیگر گفت «از همان زمان که مرحوم محمد انور السادات و طرف اسراییلی توافقنامه صلح امضا کردند همیشه در آرزوی این بودم که این راه ادامه پیدا کرده و روند صلح در منطقه تکمیل شود. اگر به قدرت برسم از اتحادیه عرب و اسراییل می خواهم تا سر میز مذاکره بنشینند و با امضای توافق جامع و نهایی بین اعراب و اسراییل راهکار بهینه برای مساله فلسطین ارایه کنند. از طرفداران توافق صلح ابراهیمی و تلاش های پرزیدنت ترامپ در این صدد هستم و معتقدم که اقدام شجاعانه السادات باید ادامه پیدا کند. بی تردید روند صلح از همان روز آغاز شد. این صلح را افراد بی باک رقم می زنند.. برقراری صلح اعراب و اسراییل برای تحقق توسعه و امنیت و تامین آینده درخشان در منطقه ضروری است. بنده پیشتر به عنوان یکی از اعضای اتحادیه آفریقا یک طرح صلح درباره لیبی ارایه و همه روسای قبایل را جمع کردم و در دو گروه با هواپیمای خصوصی ام به کنگو بردم که آنجا توافق حاصل شد».

فرانسه و سعودی و مصر 

العیاشی العجرودی ضمن اشاره به تحولات اخیر در سعودی یادآور شد «چندین سال ساکن سعودی بودم. افرادی که قبل از دوره ملک سلمان بن عبد العزیز و محمد بن سلمان ولیعهد در این کشور بودند به تحولات چشمگیر و گسترده در بلاد حرمین شریفین پی می برند».

او افزود «شاهزاده محمد بن سلمان شخصیت الهام بخش دارد و خواسته های مردم را برآورده کرد و برنامه های کلیدی و تحول آفرینی در حوزه سیاسی و اقتصادی و اجتماعی به اجرا گذاشت. سعودی پیش از این وابسته به نفت بود و نظام اجتماعی از جوانانی که ۷۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند فاصله داشت. ولیعهد سعودی با طرح سند چشم انداز ۲۰۳۰ حقوق زنان را در یک اقدام بی سابقه و شجاعانه به تدریج تامین کرد و به اقتصاد تنوع بخشید و شهرهای جدیدی ساخت و اماکن گردشگری و باستانی پدیدار و برنامه های هنری متنوع در جده و ریاض برپا شدند. سعودی از مرحله گذار از تفکرات تندرو و تاریک اندیش با تدبیر و بدون خشونت و با اندیشه دینی میانه رو عبور کرد.. به گمانم روابط بین سعودی و فرانسه دوران طلایی خود را در دوران ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین و شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد تجربه کرد».

العجرودی درباره مصر گفت «سرزمین کنانه بخت بلندی دارد چون عبد الفتاح السیسی آنجا رییس جمهور است. یکی از دوستان به نقل از افسران فرانسوی که در مصر اقامت داشت تعریف می کرد وقتی در نیروی دریایی کار می کرد کشتی ها که از کانال سوئز به سمت اسماعیلیه می رفتند باید یکی دو روز در دریاچه های تلخ توقف می کردند. طرح توسعه کانال سوئز با تعمیق و تعریض آن در دوره السیسی اجرا شد و یک آبراه ۳۵ کیلومتری و موازی با کانال سوئز افتتاح گردید و مشکلات تردد و عبور و مرور کشتی ها برطرف شد. من این تحول را به چشم خودم دیدم و این یک اقدام افسانه ای و دشوار است که نام پرزیدنت السیسی را در تاریخ ثبت کرد».

العجرودی گفت «اقدام شجاعانه دیگر پرزیدنت السیسی در رابطه با نابودی گروه های تروریستی از جمله اخوان المسلمین است چون اینها هیچ ارتباطی با اسلام ندارند و تنها به اسم دین کاسبی می کنند مثل جنبش حماس که اقداماتش به نفع تندروهای اسراییل تمام می شود و هیچ سودی برای مساله فلسطین ندارد».

 زنان زندگی مهندس العجرودی

مهندس العیاشی العجرودی در پایان گفتگو با «المجله» درباره نقش زنان در زندگی اش گفت «مادرم مرا بزرگ کرد چون پدرم افسر ارتش بود و چهارده ساله بودم که فوت کرد. ما هفت خواهر و برادر بودیم و مادرم ما را بزرگ کرد. همه با توجه به زحمات مادرم موفق شدیم. همسرم در عرصه سیاست نیست. نقش زنان پایه و اساس زندگی است.. بنده در صورت پیروزی در انتخابات تمام تلاش خود را برای بهبودی اوضاع زنان در فرانسه به کار می گیرم. اگر در انتخابات برنده شوم زنان به حقوق خود مثل برابری دستمزد می رسند».

 

محمد العیاشی العجرودی بازرگان و تاجر

 

محمد عیاش العجرودی کیست؟

محمد عیاش العجرودی امپراتوری اقتصادی دارد. این بازرگان تونسی الاصل می خواهد وارد کارزار رقابت های انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شود. او سیاستمدار و فعال و مخترع و بازرگان موفق و نامدار است.

-العجرودی در قابس واقع در جنوب تونس متولد و در خانواده ای نظامی بزرگ شد. پدر او در ارتش فرانسه مستقر در تونس و در ارتش تونس پس از استقلال این کشور خدمت می کرد. 

-العجرودی در چهارده سالگی برای ادامه تحصیل از قابس به لیل فرانسه رفت و ۱۹۶۷ موفق به اخذ مدرک کارشناسی شد.

-وی وارد دانشکده مطالعات عالی مهندسی لیل و ۱۹۷۶ به عنوان مهندس سازه های دریایی فارغ التحصیل شد.

-العجرودی مطالعات دریایی را در سنت مالی آغاز و پنج سال در دریا سپری کرده و افسر ناوگان بازرگانی شد. او درباره این دوره می گوید «پنج سال و سه ماه و ۲۳ روز در دریا بودم». سپس یک دوره برای طراحی پل و سازه های دریایی گذراند و مهندس شد.

اولین اختراع

 العجرودی پس از تکمیل تحصیلات تئوری و عملی موفق به یافتن کار مناسب نشد پس خود موسسه ای راه اندازی کرد اما پنج هزار فرانک فرانسه کم داشت چون سرمایه کل ایجاد این موسسه بیست هزار فرانک بود که مبلغ حداقلی برای راه اندازی شرکت است. بانک ها به او وام ندادند. پدر و مادر دوستش به جای او وام گرفتند و این مهندس جوان موفق شد اولین شرکت خود که شرکت خدمات و تعمیرات آرتوا بود را راه اندازی کند.

-او موفق به ثبت اولین اختراع خود در ارتباط با خطوط لوله در سکوهای نفتی دریایی شد. ایده آن آسان بود اما برای اجرا راه دشواری پشت سر گذاشت.

-شهردار Pas-de-Calais ساختمان های متروکه را به شکل رایگان در اختیار او گذاشت تا بدین منظور اشتغال زایی کند. محمد و هفت تن از دوستان مهندس خود یک اختراع دیگر ثبت کردند.

-محمد سپس با شرکت وابسته به شرکت نفت فرانسه به نام Elf-Aquitaine که در حوزه سکوها و حفاری دریایی فعالیت می کند تماس گرفت و آنها از اختراع و طرح او خوششان آمد و تقاضای خرید ده واحد دادند. بانک فورا به او خط اعتباری ۸ میلیون فرانکی معادل ۱.۲ میلیون یورو داد تا پروژه را ساپورت کند.

-این مبلغ در آن زمان هنگفت بود و العجرودی با این مبلغ توانست به مالزی و گابون برود تا خودش بر پروژه نظارت کند.

-محمد العیاشی پس از آن دست از نوآوری و اختراع برنداشت و شرکت او توسعه یافت و درخشید.

گسترش دامنه فعالیت

 -او شرکت فعاليت های نفتی و دریایی متخصص در حوزه نفتی و کسب و کارهای دریایی را خرید. العجرودی از ۱۹۷۷ در آن شرکت کار می کرد.

-او به توسعه کسب و کارهایش در کشورهای خلیج و به ویژه سعودی پرداخت و در آن زمان یک سیستم آبیاری زیر زمینی اختراع کرد و اسمش را «PORTUBE II» گذاشت اما این سیستم در راستای جلوگیری از بیابان زایی مورد استفاده قرار نگرفت. او با توجه به این اختراع نشان شایستگی شهرهای مکه و جده دریافت کرد.

-العجرودی شرکتی به همان نام در زمینه تولید و بازاریابی محصولات در سعودی تاسیس کرد.

-محمد العیاشی العجرودی بیش از ۲۶۰ شرکت و موسسه در کشورهای پنج قاره از جمله آمریکا و ژاپن و چین و بریتانیا دارد.

-شرکت های او در حوزه های شیرین کردن آب و کاوش و استخراج نفت و صنایع نفتی و بازیافت زباله و تبدیل زباله به انرژی و پیمانکاری ساختمان و کاشت چمن در ورزشگاه ها و کاخ ها و غیره فعالیت می کنند.

-العجرودی پس از برنامه خصوصی سازی در تونس در ۱۹۹۰ موفق به سرمایه گذاری گسترده در بخش های فراوان در تونس شد.

-او همزمان با آغاز انقلاب در تونس در ۲۰۱۱ به عنوان یکی از اعضای سازمان گفتگو تعیین شد. این سازمان بعدها جایزه صلح نوبل گرفت.

-العجرودی در ۲۰۱۳ موفق به خرید شبکه تلویزیونی «الجنوبیه تی وی» شد. این شبکه مبلغ گفتگوی بین ادیان و توسعه اقتصادی است.

-او در ۲۰۱۷ حامی مالی کمپینی شد که برای ایجاد صلح و مدارا و یاد بود قربانیان حملات تروریستی سال های گذشته فعالیت می کند و العجرودی به خاطر این برنامه مورد حمایت پرزیدنت امانوئل مکرون قرار گرفت.

-العجرودی حزب سیاسی «جنبش تونس برای آزادی و کرامت» را ۲۰۱۳ تاسیس کرد اما این حزب از کارزار انتخابات مجلس کناره گیری و العجرودی پس از آن تمام تلاش و وقت خود را متوجه برنامه های اقتصادی و اجتماعی کرد.