خلیفه حفتر؛ ماجراجوی نظامی و کاندیدای قدرتمند انتخابات ریاست جمهوری لیبی

القذافی را با کودتا روی کار آورد و با کودتای دیگر سرنگون کرد

ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان در نیمه اول ماه نوامبر شروع شد. در این میان خلیفه حفتر یکی از نامزدهای اصلی در این فهرست به شمار می رود. این مرد قدرتمند در شرق لیبی از کناره گیری از وظایف نظامی خود به خاطر کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری در دسامبر خبر داد.

سپهبد عبد الرزاق الناظوری موقتا جانشین حفتر شد. عقیله صالح رییس مجلس نمایندگان چندی پیش قانون جنجالی درباره انتخاب تصویب کرد که طبق آن فرمانده ارتش ملی لیبی می تواند در صورت عدم پیروزی در انتخابات پست نظامی خود را پس بگیرد.

خلیفه حفتر کیست و چقدر شانس پیروزی دارد؟ 

-خلیفه بلقاسم حفتر دو تابعتی که علاوه بر تابعیت لیبی تابعیت آمریکایی دارد.

-حفتر در شهر اجدابیا به دنیا آمد و بزرگ شد و در ارتش لیبی به فرماندهی معمر قذافی خدمت کرد و در کودتای ۱۹۶۹ که قذافی را به قدرت رساند نقش داشت.

-او پنج پسر و یک دختر به نام های صدام و خالد، دو افسر در ارتش ملی لیبی و صادق مقیم لیبی و عقبه و المنتصر دارد. عقبه در حوزه املاک کار می کند. حفتر یک دختر به اسم اسماء دارد که مقیم ویرجینیا در آمریکا است.

- حفتر افسر بلندپایه لیبی از ۲۰۱۴ به بعد «ارتش ملی لیبی» را فرماندهی می کند.

-او از جمله اعضای گردان لیبی که در جنگ علیه اسراییل در ۱۹۷۳ شرکت کرد بود.

-حفتر در ۱۹۸۷ در جنگ بین لیبی و چاد پس از کمینی از سوی ارتش چاد به اسارت گرفته شد.

- در ۱۹۹۰ به دنبال یک معامله با دولت آمریکا آزاد شد و حدود بیست سال ساکن لانگلی در ویرجینیا در آمریکا بود و تابعیت آمریکا گرفت.

-او طی اقامت در آمریکا در ۱۹۹۳ پس از محاکمه غیابی به جنایت جنگی متهم و به اعدام محکوم شد.

-۱۲ آوریل ۲۰۱۸ خبری در مورد سکته مغزی حفتر منتشر و گفته شد که وی به کما رفته و به بخش مراقبت های ویژه بیمارستانی در پاریس منتقل شده است.

-او پس از درمان و بهبودی در پاریس به بنغازی بازگشت.

-حفتر پست های نظامی رده بالایی در یگان های مختلفی که قذافی را پس از جنگ داخلی در کشور در ۲۰۱۱ سرنگون کردند داشت و سه سال بعد فرمانده کل ارتش ملی لیبی شد.

-رمزی الشاعری رییس شورای شهر درنه و دو وکیل دادگستری به نام های رایان گودمن و آلکس وایت حفتر را به دست داشتن در جنایت جنگی متهم کردند و گفتند او دستور کشتار اسرای جنگی در جریان پس گرفتن شهر درنه را داده است.

-حفتر به قدرتمندترین جنگ سالار لیبی معروف است که در دوران جنگ لیبی با همه گروه های مهم نظامی لیبی بوده و علیه همه آنها هم جنگیده است. او فرمانده نظامی «با مشت آهنین» است.

-او علاوه بر زبان مادری اش یعنی عربی به انگلیسی و ایتالیایی و روسی و فرانسوی مسلط است.