رئیس «MI6» ایران را به اجرای «برنامه ترور مخالفان» متهم کرد

سازمان اطلاعات بریتانیا: حزب الله دولتی در درون دولت لبنان است.. چین، روسیه و ایران در صدر تهدیدهای پیش‌روی بریتانیا قرار دارند
سازمان اطلاعات بریتانیا: حزب الله دولتی در درون دولت لبنان است.. چین، روسیه و ایران در صدر تهدیدهای پیش‌روی بریتانیا قرار دارند

بریتانیا سه شنبه (۳۰ نوامبر) مواضع خود را نسبت به اقدامات ایران تشدید کرد و ضمن اشاره به نقش‌های منفی گروه‌های مرتبط با سپاه پاسداران، مانند حزب‌الله که در لبنان به «دولت در دولت» تبدیل شده و «باندهای مسلح» در عراق تاکید کرد،  ایرانی ها سعی دارند این الگو را در سایر کشورهای خاورمیانه نیز تکرار کنند.

ریچارد مور رئیس سازمان مخفی اطلاعات خارجی بریتانیا (ام آی ۶) گفت، چین، روسیه و ایران سه چالش بزرگ امنیتی در برابر ماموران اطلاعاتی بریتانیا هستند. 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ریچارد مور در اظهاراتی در موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک در لندن اعلام کرد که در حال حاضر چین، روسیه، ایران و تروریسم بین المللی چهار مسئله بزرگ امنیتی برای جاسوسان بریتانیا هستند.  

مور درباره ایران گفت که ایران نیز یک تهدید بزرگ است و برای دامن زدن به ناآرامی‌های سیاسی در کشورهای همسایه، از گروه های سیاسی چون حزب‌الله استفاده می‌کند. وی این گروه را «یک دولت در درون دولت لبنان» توصیف کرد.

وی ادامه داد: «ایران این مدل را در عراق تکرار کرد، جایی که از گذار ضعیف به سمت دموکراسی بهره برداری کرد تا بذر باندهای مسلحی را در کشور بکارد که دولت را از درون تضعیف می کنند و کسانی را که می خواهند قانون را حفظ کنند بکشند. در ماه جاری (یعنی آبان ماه گذشته) یکی از آن گروهک هایی که توسط ایرانی ها مسلح و آموزش دیده بودند، اقدام به سوءقصد به نخست وزیر عراق (مصطفی الکاظمی) کردند. ما همچنین تلاش‌ها برای اجرای چنین سیاست‌هایی را در سوریه، یمن و خلیج رصد کردیم». مور ایران را به «داشتن یک برنامه ترور مخالفان رژیم» متهم کرد.


رئیس سازمان ام آی ۶ در اولین مصاحبه پخش زنده خود گفت، چین «بزرگ‌ترین اولویت» سازمان جاسوسی خارجی بریتانیا محسوب می‌شود زیرا پکن به طور فزاینده‌ای برای پیشبرد منافع خود از «اقدامات جسورانه و قاطعانه» حمایت می‌کند.

این مقام اطلاعاتی بریتانیا از چین به‌عنوان «دولتی مستبد با ارزش‌هایی متفاوت از ما» نام برد و گفت که پکن «عملیات‌های جاسوسی وسیعی» علیه بریتانیا و همپیمانان این کشور انجام می‌دهد و تلاش می‌کند تا «گفتمان عمومی و تصمیم‌گیری سیاسی را مخدوش کند» و فناوری را صادر می‌کند که موجب می‌شود شبکه‌ای از مستبدان در جهان بتوانند کنترل امور را به دست داشته باشند.

مور ادامه داد که بریتانیا همچنان با تهدیدات جدی از سوی روسیه روبرو است و مسکو برای قتل افراد و مخالفان، تشدید حملات سایبری و تلاش برای مداخله در فرایندهای دموکراتیک سایر کشورها تلاش کرده است.

رئیس ام آی ۶ در این خصوص گفت: «ما و هم‌پیمانان و شرکایمان باید ایستادگی کنیم و فعالیت روسیه را که مغایر با سیستم مبتنی بر قوانین بین‌المللی است، مهار کنیم».

او همچنین گفت که زمان آن فرا رسیده است که جاسوسان بریتانیایی از مخفی کاری دست بردارند و برای کمک در رقابت تسلیحاتی امنیت سایبری به شرکت‌های فناوری مراجعه کنند. 

او استدلال کرد که با توسعه فناوری و احتمال اختلال بیشتر از سوی هوش مصنوعی، جاسوسان بریتانیایی باید آشکارتر فعالیت کنند